- A
- A
- A
Jacek Majchrowski nie ma komu zostawić Krakowa?
"Pan prezydent ma swoje racje, ale zapomniał dodać, że jako polityk wytrawny, włożył dużo pracy w to, żeby nie mieć kontrkandydatów. W tym stwierdzeniu jest racja. Majchrowski może się podobać lub nie, ale faktem jest, że nie ma kandydata, który mu może stawić czoła w I turze." - mówił na antenie Radia Kraków Konrad Myślik z Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa.Zapis rozmowy Jacka Bańki z Konradem Myślikiem z Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa oraz Januszem Jeżakiem z Instytutu Rozwoju Miast.
Jacek Bańka: „Nie mam komu zostawić Krakowa” - tak mówił rano prezydent Majchrowski. Te słowa miałyby wskazywać na brak kontynuatora jasno określonej polityki miejskiej. Taka jest w Krakowie?
Konrad Myślik: Nie ma. Pan prezydent ma swoje racje, ale zapomniał dodać, że jako polityk wytrawny, włożył dużo pracy w to, żeby nie mieć kontrkandydatów. W tym stwierdzeniu jest racja. Majchrowski może się podobać lub nie, ale faktem jest, że nie ma kandydata, który mu może stawić czoła w I turze.
J.B: W tym zdaniu jest wskazanie na to, że nie ma osoby, która by była tak dobrze przygotowana merytorycznie, żeby kontynuowała dzieło Jacka Majchrowskiego.
Janusz Jeżak: Niewątpliwie jak tak długo sprawuje się rządy to ma się wiedzę i struktury. Innym ciężko rywalizować. Odwołując się do pytania, polityka miejska, mimo upływu tych lat, nie została jasno sformułowana. To fragmenty pewnych polityk, ale brakuje zintegrowania. Efektem są konflikty z mieszkańcami i problemy przy większych inwestycjach. Kraków ma przed sobą duże wyzwania. Wpisanie się w krajową politykę miejską może polegać na tym, że przygotujemy tutaj jedną spójną politykę miejską.
J.B: O tym dokumencie za moment. Od lat mamy taką narrację, że miasto powinno być zupełnie inaczej zarządzane. Tę narrację podchwycili miejscy aktywiści. Panowie się z tym zgodzicie?
K.M: Mamy za sobą referendum dotyczące czterech kwestii, w tym o sens ZIO. To właśnie pytanie sformułowało negatywny elektorat Majchrowskiego. Prezydent przegrał to referendum i okazało się, że ma duży negatywny elektorat. Co to oznacza? Niezręcznie mi o tym mówić, ale taka moja rola. W Krakowie do wyborów samorządowych pójdzie 290 tysięcy ludzi. To 50% z 580 tysięcy uprawnionych. Negatywny elektorat wyniesie więcej niż 130 tysięcy ludzi, którzy poszli głosować przeciwko niemu przy frekwencji 36%. Może to oznaczać, że negatywny elektorat to będzie 200 tysięcy ludzi, jeśli tylko w ten sposób będą formowali swoja rolę. Zobaczymy jak będzie.
J.B: Wrócę do narracji związanej z polityką miejską w Krakowie w odniesieniu do przygotowywanego dokumentu. On zakłada 10 wątków tematycznych jak kształtowanie przestrzeni, niskoemisyjność, transport, partycypacja, rewitalizacja i tak dalej. Przecież o tym się mówi w Krakowie i to się robi.
J.J: To pytanie czy się robi czy tylko mówi. Mam niedosyt jak chodzi o rewitalizację. Straciliśmy lata 90., kiedy straciliśmy zabytki poprzemysłowe. Potem dużo mówiliśmy o rewitalizacji Kazimierza. Ten proces się toczy, ale nie wiem czy z sukcesem. Sam przygotowywałem duży dokument dotyczący rehabilitacji blokowisk. Nie słyszę, żeby były działania. Na pewno dużo dyskutujemy, ale trzeba więcej robić.
K.M: Chciałbym wrócić do argumentu prezydenta. Chciałbym przypomnieć, że jak prezydent zaczynał swoją pierwsza kadencję to też nie był przygotowany. Polityka wyciąga amatorów i robi z nich polityków. Dobrze jest nie deprecjonować młodych ludzi, którzy maja talenty. Może nie znają się dobrze na polityce kuluarowej, ale mogą być przygotowani do kierowania organizmem miejskim.
J.B: Zatrzymajmy się przy Krajowej Polityce Miejskiej. Poprawa jakości życia definiowana jest przez dziesięć czynników. Słyszymy zapowiedź prezydenta, że jak będzie przedstawiał swój program to będzie on oparty o cztery filary: bezpieczeństwo, opiekę medyczną, ekologię i transport. To jest wyciągnięte z tego dokumentu?
J.J: Dokument jest publicznie dostępny od miesięcy. Nie sądzę, żeby służby pana prezydenta się z nim nie zaznajomiły. Skupienie się na 4 filarach zawęża sposób myślenia o polityce miejskiej, jako filozofii szerokiego podejścia. Trzeba zwrócić uwagę na to, że z tych 4 elementów, transport jest tą dziedziną, gdzie prezydent może osiągnąć efekt. Trzeba tylko źródła finansowania. Słyszeliśmy ostatnio o rozmowach i na tym się kończy. Czy w zakresie ochrony środowiska prezydent pozyska wsparcie instytucji rządowych? Bez dużych pieniędzy sobie z tym nie poradzimy.
J.B: Taka zapowiedź to zmiana paradygmatu w sposobie myślenia?
K.M: Jeszcze lody czekoladowe dla każdego. Kiedy formułujący pytania referendalne mówili, żeby jeszcze zapytać o inne rzeczy to prezydent deprecjonował te próby i powiedział, że powinniśmy zapytać czy wszyscy chcą być młodzi, piękni i bogaci. Jak sam uprawia taką argumentacje to jest świetny. Ludzie są idiotami w ograniczonym stopniu. Patrzę na to jako człowiek, który trochę rozumie miasto i myślę, że tak nie można. Jak śpiewał Kaczmarski, „polityk nie zna słowa zdrada, politycznych obyczajów trzeba strzec”. Nie chodzi, żeby ktoś kogoś zdradził, ale ta gra nie jest dla każdego, podobnie jak robienie interesów. Jak słyszę, że kluczowymi zagadnieniami będą bezpieczeństwo, transport, opieka medyczna czy ekologia to ja widzę opiekę medyczną poza miastem, ZIKiT, ale nie widzę biura festiwalowego. Widzę także centrum kongresowe i historię, że zniknęły dotychczasowe tezy. Nie wiadomo czego nam brakuje do szczęścia. Program tych filarów to program – „tylko trwać”. Centrum Kongresowe jest realizowane na koniec trzeciej kadencji. To był argument w pierwszej kadencji. To obraz skuteczności.
J.B: Przez to, że nie będziemy mieć równorzędnych kandydatów, a wszystko na to wskazuje, to się okażę, że nie będzie rzeczywistej dyskusji o kierunkach, gdzie miasto powinno się rozwijać?
K.M: To prawdopodobne. Mogę się założyć, że tak będzie. Musimy się zastanowić co jest celem ćwiczenia. Jeśli nie mamy kontrkandydata a prezydent dobrze sobie radzi w stosunkach z politykami krajowymi, to może rysują się porozumienia z potencjalnymi przeciwnikami. W tle jest polityka partyjna. Jak nikt nie ma kandydata to widzimy, że to efekt dyskretnego porozumienia, o którym publika nie powinna wiedzieć. Co ma być z miastem i czy życzenia zostaną spełnione? O tym zdecydują wyborcy. To wyborcy zdecydują co ma być.
J.B: Te następne lata to będzie tylko trwanie?
J.J : Tak się może zdarzyć, ale to by była katastrofa. Kraków musi stanąć przed wieloma wyzwaniami. Wracając do Krajowej Polityki Miejskiej, to ona mówi o potrzebie poradzenia sobie z problemem suburbanizacji. To kwestia konieczności porozumienia się z okolicznymi gminami. To będzie możliwe? Nie sądzę. Do tej pory nie ma skutecznego mechanizmu współpracy. Jeśli nie pojawi się realny kontrkandydat to ta dyskusja zostanie sprowadzona do tych czterech filarów.
Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
21:35
Wypadek na stacji paliw w Krakowie. Doszło do wycieku gazu
-
17:56
Krakowscy uczniowie od poniedziałku będą mieli swojego rzecznika
-
16:51
Bartosz Kopacz: Nie przyszedłem do Niecieczy odcinać kupony
-
15:30
"Ręce precz od naszych dzieci" - w Krakowie protestowano przeciwko edukacji zdrowotnej
-
15:29
Tarnowscy szczypiorniści udanie rozpoczęli rundę rewanżową
-
13:06
Czym jest dziś Conradowskie jądro ciemności? Profesor filozofii: Tym samym – agresją wobec obcości
-
12:46
Zimowa aura przyciągnęła turystów do Krynicy i na stoki narciarskie
-
11:55
Szykują się utrudnienia dla kierowców, mieszkańcy Szczurowej zapowiadają protest
-
11:20
Krakowski Rynek Główny w bieli
-
10:55
Wielki sukces Muszyny. Liczby mówią same za siebie
-
09:23
Rośnie zagrożenie lawinowe. "Te miejsca należy traktować jako szczególnie niebezpieczne"
-
09:02
Jak zdobyć uprawnienia budowlane?