- A
- A
- A
Janusz Sepioł: "Nie startuję na prezydenta Krakowa"
Senator PO Janusz Sepioł nie powalczy jesienią o prezydenturę Krakowa. Jak przyznał na antenie Radia Kraków, do startowania w prawyborach PO był namawiany, zapowiedział jednak, że nie weźmie w nich udziału. Jak tłumaczył, nie czuje się przygotowany, obawiał się, że nie przekona mieszkańców do swojej kandydatury."Startować w wyborach bez szans na sukces nie ma sensu" - mówił senator Sepioł w porannej rozmowie Radia Kraków. PO w połowie lipca zorganizuje prawybory, w których wybierze kandydata na prezydenta miasta. Chęć startu w nich zgłosiły dotąd dwie radne Małgorzata Jantos i Marta Patena. Wciąż nie wiadomo, czy wystartuje w nich były europoseł Bogusław Sonik.
Zapis rozmowy Marty Szostkiewicz z senatorem PO, Januszem Sepiołem.
Jutro będzie uroczyste posiedzenie Senatu z okazji 25-lecia Izby. Jak zawsze wraca pewna dyskusja, po co nam Senat?
- Zaczęła pani od najwyższej półki. Ta dyskusja się ciągnie wiele lat i była już żywa, gdy Polska odzyskała niepodległość w 1918 roku. Zderzyły się dwa poglądy: tradycjonalistów, którzy widzieli wielką tradycję Senatu I Rzeczypospoltej i socjalistów, którzy byli silni. Skończyło się kompromisem: powstał Senat, ale z małymi uprawnieniami. Konstytucja marcowa ustanowiła Senat słabą izbą. Wtedy Senat miał się opiekować Polonią.
To zostało do dzisiaj, ale kompetencje Senatu dzisiaj też nie są duże.
- Tak. Senat powstał w wyniku kompromisu przy Okrągłym Stole. Wtedy Senat też dostał wątłe kompetencje, bo komuniści nie wiedzieli, kto tam zasiądzie. Senat jest dosyć słaby do dzisiaj.
Krytycy mówią, że to kosztuje, że to 100 osób, biura i obsługa. Mówią, że powinniśmy to zlikwidować albo zmienić. Był pomysł, żeby tam zasiedli rektorzy uniwersytetów. Jak pan na to patrzy od wewnątrz? Wtedy zawsze inaczej się to widzi.
- Zdecydowanie. Jeśli idzie o koszty, to IPN kosztuje 2,5 raza tyle co Senat. Nie są to oszałamiające koszty. Kto tam jest w Senacie? Można by sądzić, że to tylko zsyłka zużytych polityków. Albo popatrzeć że to szkoła działania w polityce. Przejrzałem listy senatorów poprzednich kadencji, którzy potem zaczęli coś znaczyć na mapie politycznej kraju. To na przykład Jarosław i Lech Kaczyńscy, Zbigniew Religa, Donald Tusk, Radosław Sikorski, Jarosław Gowin i tak dalej. To przykład, że z Senatu wychodzą politycy, którzy decydują o ważnych obszarach życia.
W Krakowie mówi się, że będzie pan startował w prawyborach PO na kandydata na prezydenta Krakowa. Chciałby pan tam wykorzystać swoje senackie doświadczenie?
- Ja byłem namawiany, żeby startować, ale złożyłem deklarację, że nie będę brał udziału.
Dlaczego?
- Trudne pytanie.
Zatem zapytam jeszcze raz. Dlaczego?
- Takimi pytaniami dzieci dręczą rodziców.
No to jeszcze raz. Dlaczego?
- Nie jestem przygotowany do startu w tych wyborach. Nie jestem chyba w stanie przekonać krakowian do wyboru mojej osoby . Wtedy nie ma sensu startować.
Proszę mi to wytłumaczyć. Jak to jest, że PO jest partią, która wygrywa wszystkie wybory w Krakowie od kilkunastu lat, a na 4 miesiące przed wyborami nie ma wyraźnego kandydata. Nad tym się wszyscy zastanawiają.
- Tak, ma pani rację. To problem.
Ale jaka jest pana diagnoza? Dlaczego tak jest?
- Ja mam wątpliwość, czy problem wynika ze specyfiki krakowskiej PO czy jest szerszy. Mamy taki kłopot w wielu miastach. Odkąd wójtów i prezydentów wybieramy w wyborach bezpośrednich, to pozycja tych osób jest bardzo silna. Zmian na tych stanowiskach rzadko dokonuje się w wyborach. Tylko 5-10% urzędujących prezydentów, burmistrzów , czy wójtów przegrywa wybory. System jest sztywny. Jest jeszcze grupa prezydentów postpolitycznych. Jakaś partia ich wyniosła a potem oni się przedstawiają jako bezpartyjni i wygrywają na rywalizacji PO i PiS.
Czyli krakowianie są skazani na Jacka Majchrowskiego do momentu, aż on sam powie, że idzie na emeryturę?
- Trochę tak jest, że dobrzy urzędujący prezydenci wygrywają w I turze a słabsi w drugiej. Nikt wyborów nie przegrywa. To problem Poznania, Wrocławia czy Krakowa.
A może pana zdaniem, PO nie powinna wystawiać kandydata tylko poprzeć Majchrowskiego?
- Wszyscy sobie nad tym łamią głowę. Czy da się osiągnąć dobry wynik w wyborach bez wystawiania kandydata?
Jakie jest pana zdanie ?
- Chyba warto go wystawiać, ale jakby to miała być zupełna porażka, to lepiej tego nie robić.
Co to znaczy zupełna porażka?
- 4. miejsce. To klęska. Nie wejść do II tury może się zdarzyć, ale być 4. To bardzo niedobrze. Jest przykład z Wrocławia. PO wystawiła kandydata słabego i w Radzie Miasta nie jest dominującą siłą.
Myśli pan, że młody kandydat Tomasz Leśniak nie przekona krakowian? Przekonał ich do odrzucenia idei ZIO.
- To interesująca kandydatura. Ruchy miejskie mają przyszłość. Pytanie z kim on będzie startował i jak to lewicowe środowisko zaistnieje w kampanii. Na ile on będzie samodzielny? To jest problem, że niezależne ruchy tak szybko stają się blokiem startowym do walki o władzę.
Nie kusiło pana, żeby stanąć z panem Leśniakiem do zawodów o prezydenturę?
- Każde wybory kuszą, ale trzeba być racjonalnym.
Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
15:30
"Ręce precz od naszych dzieci" - w Krakowie protestowano przeciwko edukacji zdrowotnej
-
15:29
Tarnowscy szczypiorniści udanie rozpoczęli rundę rewanżową
-
13:06
Czym jest dziś Conradowskie jądro ciemności? Profesor filozofii: Tym samym – agresją wobec obcości
-
12:46
Zimowa aura przyciągnęła turystów do Krynicy i na stoki narciarskie
-
11:55
Szykują się utrudnienia dla kierowców, mieszkańcy Szczurowej zapowiadają protest
-
11:20
Krakowski Rynek Główny w bieli
-
10:55
Wielki sukces Muszyny. Czy prześcignie Krynicę?
-
09:23
Rośnie zagrożenie lawinowe. "Te miejsca należy traktować jako szczególnie niebezpieczne"
-
09:02
Jak zdobyć uprawnienia budowlane?
-
07:05
Paweł Wąsek mistrzem Polski!
-
06:57
Trudne warunki na drogach, uwaga na oblodzenia
-
18:56
Radni Lewicy chcą usunięcia arcybiskupa z kapituły Cracoviae Merenti. Głosowanie na najbliższej sesji rady miasta?