Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Noc Muzeów w Manggha. Czego mogą spodziewać się odwiedzający?

W piątek, 17 maja 2024 roku, we współpracy z Wydziałem Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa, Muzeum Manggha zaprasza do udziału w Nocy Muzeów! Odwiedzający będą mieli okazję zobaczyć wszystkie bieżące wystawy oraz skorzystać z licznych dodatkowych atrakcji, takich jak stoiska edukacyjne, quizy i pokazy parzenia herbaty. Muzeum będzie otwarte od godziny 10:00 do 18:00, a Noc Muzeów rozpocznie się o 19:00 i potrwa do północy. Tegoroczna edycja krakowskiej Nocy Muzeów odbywa się pod hasłem "Muzea na rzecz edukacji i badań". Gośćmi audycji Przed hejnałem byli Jakub Woynarowski i Ewa Borysiewicz, kuratorzy wystawy Background.

Autorstwa Zygmunt Put Zetpe0202 - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=11056827

Co szykujecie Państwo na Noc Muzeów?

Właśnie otwieramy wystawę Background, której premiera jest skorelowana z Nocą Muzeów, więc na pewno będzie okazja, aby uważnie się przyjrzeć tej ekspozycji. Jest to wystawa dosyć się nietypowa, ponieważ łączy różne obszary kultury. Z jednej strony mamy drzeworyty japońskie, tkaniny, ceramikę a z drugiej strony komiksy, mangę, anime, gry komputerowe. To wszystko na zasadzie pewnego wspólnego tematu zostało ze sobą zestawione. Tym tematem jest tytułowy Background, czyli to, co pojawia się na drugim, trzecim planie i często nie zwracamy na nie uwagi, a co naszym ujęciu może być i planem pierwszym.

Dzieła, które zobaczymy na wystawie to dzieła, które należą do stałej kolekcji?

Dzieła historyczne pochodzą z kolekcji muzeum. Trochę zacieramy granice między tym co jest unikatem i takim cennym eksponatem będącym w depozycie muzeum a czymś, co funkcjonuje w wielu egzemplarzach i jest właśnie książką czy filmem i nie jest obiektem kolekcjonerskim. Dla nas te wszystkie obiekty należą do jednego zbioru i nie wprowadzamy żadnych rozgraniczeń.

Jak podzieliliście się pracą?

Jest to trudne pytanie. Pracujemy jako zespół. Każdy z nas ma różne obszary specjalizacji. Basia Trojanowska jest osobą pracującą w Muzeum Manggha i zna kolekcję najlepiej. W związku z tym w dyspozycji był wybór przepięknych drzeworytów japońskich, które widzowie będą mogli obejrzeć na wystawie. Pokazujemy też ceramiki oraz tkaniny. Moim obszarem zainteresowań były mangi - współczesne komiksy, anime - animowane ekranizacje mang oraz gry komputerowe.


(cała rozmowa do posłuchania)

Autor:
Sylwia Paszkowska

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię