Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Radio Kraków z misją medyczną na Madagaskarze: Zaczynamy pracę

Nowy dzień, nowe wyzwania! Zwłaszcza dla medyków na Madagaskarze. Lekarze, którzy wyruszyli na Misję Medyczną Polskiej Fundacji Dla Afryki zaczynają pracę o 8.00. Na Madagaskarze słońce wschodzi teraz około 5.00 rano, ale zachodzi już o 18.00. Wtedy już robi się zupełnie ciemno i nie da się pracować. Całą pracę należało odpowiednio zaplanować, podzielić gabinety i oszacować możliwości. Jak to w praktyce wyglądało?

Dr Lidia Stopyra ze swoim zespołem - studentem medycyny i studentką angielskiego. / fot: Teresa Gut

Wjechaliśmy na teren parafii w Mampikony, gdzie znajduje się przychodnia i apteka. Jest tu kilka gabinetów. Tutaj lekarze spędzą najbliższe dni. Będą też jeździli do wiosek, gdzie gabinety będą organizowane na przykład w szkołach. Oprócz lekarzy do Mampikony dotarli też studenci medycyny, którzy będą pomagać jako asystenci i studenci anglistyki, którzy będą pracować jako tłumacze.

fot: Teresa Gut

- Każdy idzie do swojego gabinetu, żeby go ogarnąć. Pójdziemy też się zapoznać z miejscowym lekarzem, ale musimy najpierw znaleźć tłumacza - instruowała swoich kolegów kierowniczka całej wyprawy, dr Lidia Stopyra.

Wszystkie odcinki Manahoana! Madagaskar

Jak wygląda organizacja pracy na misji? "Ojciec Darek, razem z bratem Theodorem, który jest odpowiedzialny tutaj za klinikę, mieli możliwość, żeby w kościele i przez radio dać ogłoszenie, że przyjadą lekarze na misję. Oni tak to zorganizowali, że są listy osób zapisanych. Kiedyś ludzie przychodzili, brali swój kamień i kładli w kolejkę. Chyba będzie dobrze. Zobaczymy jak to zadziała pierwszego dnia. Przygotowania przygotowaniami, ale rzeczywistość lubi się zmieniać. Zobaczymy jaką siłę będą mieli lekarze, żeby wszystkich przyjąć" - mówi Michał Łapiecionek ze Zgromadzenia Ducha Świętego z Bydgoszczy, który jest na Madagaskarze jako misjonarz od 2005 roku

Dr Iza Szymońska ze studentem medycyny, który jej pomaga. / fot: Teresa Gut

Pierwsi pacjenci stali w kolejce już od świtu. W sumie przez najbliższe dni lekarze przebadają około 3000 z nich.

 

Lekarzom towarzyszy reporterka Radia Kraków Teresa Gut. Zapraszamy do słuchania jej relacji od poniedziałku do piątku o 8.40 i 17.50. 

 

Sponsorem relacji z wyprawy jest:

 


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

 

 

(Teresa Gut/ko)

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię