Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Radio Kraków z misją medyczną na Madagaskarze: Pora na pakowanie

Wzięli urlop w pracy i zamiast wypoczywać, jadą na drugi koniec świata, aby robić to, co najlepiej potrafią - leczyć. Lekarze z Krakowa wyruszają na misję medyczną na Madagaskar. To druga taka wyprawa organizowana przez Polską Fundację dla Afryki. Tym razem medycy dotrą do najbiedniejszych rejonów, najbardziej dotkniętych epidemią trądu i malarią. Walizki już spakowane, choć nie było łatwo zmieścić wszystkie potrzebne rzeczy.

fot: Teresa Gut

- Będziemy pakować rzeczy na misję, na wyjazd na Madagaskar. Zebraliśmy dużo darów. Mamy leki, mleko dla dzieci, dużo okularów. Dobrzy ludzie przynieśli taką ilość okularów, że zabierzemy ile się da, resztę wyślemy. Na Madagaskarze chyba w ogóle nie ma okularów. Na wcześniejszych misjach widzieliśmy sceny, że ktoś, kto praktycznie nie widzi, dostawał okulary i nagle oglądał świat. Przy dużych wadach wzroku jest niesamowite wrażenie. Jedną sekundą można uszczęśliwić człowieka - mówi Lidia Stopyra, która kieruje oddziałem chorób infekcyjnych i pediatrii w szpitalu imienia Żeromskiego.

Wszystkie odcinki Manahoana! Madagaskar

Najważniejsze na wyjeździe są antybiotyki - leki ratujące życie. Fundacja dostała je w darach od różnych firm. Kolejnym ważnym darem, który lekarze wiozą na wyspę jest mleko dla dzieci. "Tam mleko jest wielokrotnie droższe niż u nas. Dla ludzi, którzy tam żyją, nie jest osiągalne. W większości dzieci są karmione piersią, ale jest duża śmiertelnosć matek przy porodzie. Te dzieci umierałyby z głodu karmione wodą z cukrem lub wodą po gotowaniu ryżu" - opowiada Stopyra.

fot: Teresa Gut

- Wieziemy też ubranka dla dzieci. Przynieśli je nawet moi pacjenci. Wszystkich nie uda się zabrać, ale resztę wyślemy. Mamy też takie sprzęty jak glukometry i stetoskopy - dodaje Lidia Stopyra.

W pierwszej kolejności lekarze spakowali leki. Dopiero potem ubranka. Na misję jedzie 5 osób. Każda z nich może mieć prawie 50 kilogramów bagażu głównego i 7-10 kilogramów podręcznego. Sprzętu i leków będzie zatem prawie 300 kilogramów.

fot: Teresa Gut

Misja będzie trwać 2 tygodnie. W tym czasie lekarze chcą zbadać około 2000 pacjentów. Zamierzają pomagać w rejonie Mampikony, gdzie znajduje się przychodnia prowadzona przez misjonarzy. Planują też wyjeżdzać do mniejszych wiosek, aby dotrzeć do jak największej liczby potrzebujacych. 

Lekarzom towarzyszy reporterka Radia Kraków Teresa Gut. Zapraszamy do słuchania jej relacji od poniedziałku do piątku o 8.40 i 17.50. 

 

Sponsorem relacji z wyprawy jest: 

 


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

 

 

 

(Teresa Gut/ko)

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię