Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Radio Kraków z misją medyczną na Madagaskarze: Udało się uratować Sam-Bene (część 3)

Dobre wiadomości docierają do nas z Madagaskaru. Opowiadaliśmy państwu historię 7-letniej dziewczynki, która ciężko zachorowała na malarię. Zaopiekowali się nią lekarze, którzy przebywają tam na misji Polskiej Fundacji Dla Afryki. Małą Sam-Bene udało się uratować!

fot: Teresa Gut

- Dziewczynka jest w stabilnym stanie. Dochodzi do siebie. Mamy nadzieję, że wszystko będzie dobrze i wyzdrowieje - mówi misjonarz z Mampikony, ojciec Dariusz.

Doktor Lidia Stopyra, specjalista pediatrii i chorób zakaźnych podkreśla, że stabliny stan to mało powiedziane. "Jak nasi koledzy, studenci medycyny, rano poszli do szpitala, dziewczynka się bawiła. Miałam obawy jak będzie w szpitalu. W nocy w szpitalu publicznym nie ma lekarza dyżurnego, jest tylko pielęgniarka. Zapisaliśmy dokładne zalecenia, ale porozumiewamy się przez dwa języki z pielęgniarką, z którą nigdy nie pracowaliśmy. To trudne, stąd moje obawy. Myślę jednak, że zalecenia zostały wypełnione" - dodaje.

Wszystkie odcinki Manahoana! Madagaskar

Dziewczynka miała bardzo dużo szczęścia. Gdyby nie doktor Lidia, mała Sam-Bene prawdopodobnie już by nie żyła. "W naszych warunkach odbywałoby się to zupełnie inaczej. Musieliśmy sobie jednak poradzić. Największy problem w tym, że nie było prądu. Gdy przyjechaliśmy do misji katolickiej, mogliśmy zrobić podstawowe badania i zabezpieczyć dziewczynkę. Przez kilka godzin potrafiliśmy sobie jednak radzić bez badań, sprzętu, leków i płynów nawadniających. To wynika z olbrzymiego doświadczenia. My pracujemy normalnie w warunkach całodobowego laboratorium, praktycznie całodobowej możliwości wykonania badań obrazowych. Doświadczenie powoduje, że w takich sytuacjach potrafimy sobie poradzić" - tłumaczy Lidia Stopyra.

Jak dodaje lekarka z Polski, na Madagaskarze chyba w ogóle nie ma systemu służby zdrowia. Jedyne szpitale państwowe są słabo wyposażone. Dodatkowo dla pacjentów są one płatne. Tymczasem większość mieszkańców Madagaskaru żyje w skrajnej biedzie. "W Mampikony działa misja katolicka. Ojcowie robią wszystko i wspaniale pomagają. Dzięki temu jest szansa, że te osoby mogą się leczyć. Najciężej chorym się ratuje życie, ale nie jest tak, jak być powinno. Odpowiedzialnością państwa jest to, żeby w pewnym zakresie każdy obywatel państwa miał zapewnioną ochronę zdrowia" - mówi doktor Stopyra.

Lekarzom towarzyszy reporterka Radia Kraków Teresa Gut. Zapraszamy do słuchania jej relacji od poniedziałku do piątku o 8.40 i 17.50. 

 

Sponsorem relacji z wyprawy jest:

 


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

 

 

(Teresa Gut/ko)

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię