- A
- A
- A
Radni dzielnicy I o metrze i problemie parkowania w centrum
"Nie chodzi o koszty, ale o czas. Musimy tak robić, żeby ten czas skrócić. Wtedy ludzie się przesiądą, nie będzie korków i zmniejszymy zanieczyszczenie powietrza." - mówił na antenie Radia Kraków radny aleksander Miszalski.Zapis rozmowy Marty Szostkiewicz z Jackiem Balcewiczem i Aleksandrem Miszalskim, radnymi dzielnicy I.
Marta Szostkiewicz: Pan Jacek Balcewicz odbył wyjazd, żeby poszukać takiego metra w Europie, które by nam mogło służyć za wzór. Pojechał pan do Wiednia, Norymbergi i co?
Jacek Balcewicz: To są nasze miasta partnerskie i dobrze jest popatrzeć jak to zrobiono. Wbrew pozorom wiedeńczycy metrem na poważnie zajęli się w 1976 roku a Norymberga w 1972 roku. Wiedeń jest oczywiście większy. Norymberga jest kameralna. Pierwsza relacja jest taka, że my wybierając między ZIO a metrem, wybieraliśmy albo-albo. Ja sprawdziłem i się okazało, że w Turynie ZIO w 2006 roku były pretekstem do uruchomienia metra. Wcześniej w 1972 roku w Monachium były igrzyska letnie i wtedy wrócono do idei budowy metra sprzed wojny. W Wiedniu z kolei były mistrzostwa Europy w 2008 roku i one były pretekstem do przebudowy stacji Stadion, która została przystosowana do obsługi wielu pasażerów w krótkim czasie. Pociągnięto linię w systemie naziemnym, to tanie, aż do miejscowości sypialnych.
M.Sz: Mleko się rozlało, olimpiady nie będzie.
J.B: Ja się obawiam, że niczego nie będzie. Nie będzie nas na to stać.
M.Sz: Nie będzie nas stać na budowę czy utrzymanie metra?
J.B: Zarówno w Austrii jak i w Norymbergi, gdzie zbudowano automatyczna linię, dotacje rządowe sięgały 87,5%. Oni wydali na budowę automatycznej linii i przebudowę innej linii 2,5 miliarda złotych. To krótka linia, 7 kilometrowa. 2 miliardy to były dotacje federalne. My mamy z tym problem.
M.Sz: Jak jest z utrzymaniem tego? Z budową można dać sobie radę z pomocą UE.
J.B: Tak. Komunikacja publiczna jest deficytowa. Zostało wyliczone, że do każdego pasażera dokładają 40 centów. Są badania, które mówią, że 1 euro zainwestowane w rozwój komunikacji, procentuje 5 euro w innych dziedzinach. Gdzie indziej się wkłada a gdzie indziej się zyskuje. Metro w Wiedniu ma 300 milionów euro dotacji od miasta na utrzymanie. Nowa linia ma być budowana i będzie w połowie finansowana ze środków federalnych.
M.Sz: To duże pieniądze. Budowa metra była jednym z pomysłów PO. Jak pan tego słucha to jest to przedwyborczy manifest?
Aleksander Miszalski: To nie jest tylko pomysł PO. Mieszkańcy zdecydowali. Pytaliśmy o rzeczy potrzebne. Nie jestem przekonany na 100%, zresztą rozkład głosów w referendum też to pokazał. Problem trzeba inaczej przedstawić. Komunikacja jest deficytowa i taka będzie. Rozwiążemy jednak inne kwestie. Problemem jest smog, korki i tak dalej. Ludzie dlatego wybierają samochód, że czas dojazdu jest szybszy.
M.Sz: To już sprawdziliśmy w Radiu Kraków.
A.M: Wszyscy mówią to samo. Nie chodzi o koszty, ale o czas. Musimy tak robić, żeby ten czas skrócić. Wtedy ludzie się przesiądą, nie będzie korków i zmniejszymy zanieczyszczenie powietrza. Nie ma jeszcze studium, przykłady z innych miast są cenne, ale Kraków jest osobnym organizmem. Trzeba inaczej na to patrzeć. Trzeba przeliczyć potoki pasażerskie, koszt, potencjalne inne inwestycje i wtedy zdecydujemy. Mieszkańcy dali zielone światło i mamy to analizować. Może być metro, metro naziemne, szybki tramwaj i tak dalej. Większa ilość linii tramwajowych nie rozwiąże problemu szybkości przejazdu. To klucz.
M.Sz: Jako mieszkanka dzielnicy I, jak jadę samochodem przez pierwszą obwodnice i patrzę na tory na Dunajewskiego i myślę o metrze to nie wiem co zrobić. Mówimy o metropolii a widzę rozwalone torowisko. Tramwaj tam zwalnia do 10 km.h i nie wiadomo czy w ogóle przejedzie.
A.M: Proponowaliśmy kiedyś, żeby w I obwodnicy tramwaj był za darmo.
M.Sz: Niedługo nam będą płacić, żebyśmy jeździli.
J.B: Takie rozwiązania już były. Stan infrastruktury nie jest dobry. Chcemy zrobić tak, żeby tranzyt wyrzucić z centrum. Są protesty przeciwko budowie parkingu na placu Biskupim. Wrzucenie parkingu podziemnego, tak drogiego, pod parking, który jest pusty to absurd. Walczymy o działkę przy Karmelickiej.
M.Sz: Z drugiej strony wielu okolicznych mieszkańców narzeka, że znalezienie miejsca parkingowego graniczy z cudem. Czasami tam jeżdżę po kilka razy i powoduję zanieczyszczenie, bo nie mam gdzie stanąć.
A.M: Parking podziemny będzie droższy i każdy zaparkuje na chodniku. To będzie topienie pieniędzy. Jak ktoś wybuduje parking podziemny, który będzie tańszy niż chodnik to będzie dobrze.
M.Sz: W wielu miastach Europy, nawet mniejszych niż Kraków, parkingi podziemne funkcjonują. Jak oni to robią?
J.B: Ja w Erfurcie za godzinny postój w podziemnym parkingu zapłaciłem 1 euro. Godzina postoju pod Wawelem to 8,5 zł, czyli 2 euro. W Norymberdze zapłaciłem 5 euro za dobę. Pod Wawelem to 90-kilka złotych.
M.Sz: Jak oni to robią?
A.M: Oni budowali parkingi w innych czasach. Teraz jest tendencja, żeby budować parkingi park&ride przy pętlach i starać się doinwestować komunikację. Auto powinniśmy zostawić dalej. Budowanie takich tras jak wolbromska czy galicyjska nie pomoże. To rozwiąże korki w pewnym miejscu, ale przy Kleparzu skumuluje ruch. To powoduje ruch napływowy, to trasy dla mieszkańców podkrakowskich miasteczek.
M.Sz: Ci ludzie pracują w Krakowie. Proszę pamiętać, że tam są ludzie, którzy jeszcze kilka lat temu mieszkali w Krakowie, ale tam kupili domy.
A.M: Zgadza się. Wszyscy moi znajomi z Zielonek mówią, że jest tramwaj na Krowodrzy, jedziemy 12 minut, ale dlaczego nie ma tam parkingu? Jeśli wzdłuż szybkiego tramwaju będzie trasa to większość dojedzie tramwajem do centrum. Trasa wolbromska nie rozwiąże problemu. Tańszy jest parking przy Krowodrzy niż trasa.
M.Sz: Zbliżają się wybory samorządowe. Myślą panowie, że taka dyskusja jak nasza, będzie tematem podczas wyborów? Będziemy o tym rozmawiać z wszystkimi kandydatami?
J.B: Mam nadzieje. Ale przed wyborami kandydaci obiecują różne rzeczy a potem zapominają.
A.M: Trzeba ich rozliczać. Każdy powinien popatrzeć na swoją ulotkę sprzed czterech lat, ja to już zrobiłem, i sprawdzić co się udało zrealizować a co nie.
Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
21:35
Wypadek na stacji paliw w Krakowie. Doszło do wycieku gazu
-
17:56
Krakowscy uczniowie od poniedziałku będą mieli swojego rzecznika
-
16:51
Bartosz Kopacz: Nie przyszedłem do Niecieczy odcinać kupony
-
15:30
"Ręce precz od naszych dzieci" - w Krakowie protestowano przeciwko edukacji zdrowotnej
-
15:29
Tarnowscy szczypiorniści udanie rozpoczęli rundę rewanżową
-
13:06
Czym jest dziś Conradowskie jądro ciemności? Profesor filozofii: Tym samym – agresją wobec obcości
-
12:46
Zimowa aura przyciągnęła turystów do Krynicy i na stoki narciarskie
-
11:55
Szykują się utrudnienia dla kierowców, mieszkańcy Szczurowej zapowiadają protest
-
11:20
Krakowski Rynek Główny w bieli
-
10:55
Wielki sukces Muszyny. Liczby mówią same za siebie
-
09:23
Rośnie zagrożenie lawinowe. "Te miejsca należy traktować jako szczególnie niebezpieczne"
-
09:02
Jak zdobyć uprawnienia budowlane?