- A
- A
- A
Radni wojewódzcy: "Ta kadencja to umiarkowany sukces"
Kończąca się kadencja małopolskiego sejmiku obroni się inwestycjami - tak przekonuje radny PO Kazimierz Czekaj, szef komisji budżetowej. Ostatnie cztery lata przyniosły nie tylko obwodnice i mosty, lecz także takie obiekty, jak Europejskie Centrum Muzyki w Lusławicach oraz Małopolski Ogród Sztuki w Krakowie. Z drugiej strony, zbyt często budżet Małopolski zastępował budżet państwa, bo posłowie koalicji nie byli w stanie przekonać rządu do finansowania inwestycji w naszym regionie - dodaje radny PiS Grzegorz Biedroń.Zapis rozmowy Jacka Bańki z radnymi Kazimierzem Czekajem z PO i Grzegorzem Stawowym z PiS.
Jacek Bańka: To już ostatnia sesja sejmiku przed wakacjami. Jak panowie wrócicie to będzie kampania wyborcza. To znaczy, że to czego się nie udało zrobić do tej pory, nie będzie już zrobione?
Grzegorz Stawowy: Dwa ostatnie miesiące to nie jest moment na rozpoczynanie nowych rzeczy, ale na dokończenie tych już zaczętych. Jako sejmik jesteśmy w cieniu wydarzeń w kraju. Nie wiem jakie przedsięwzięcia by były potrzebne, żeby się przebić do mediów centralnych. Będzie inauguracja Centrum Kongresowego, będzie kamień węgielny pod Urząd Marszałkowski. Tutaj byliśmy krytycznie nastawieni, ale z każdej inwestycji trzeba się cieszyć. Na pewno te cztery lata podniosły komfort życia Małopolan. Inwestycje poprawiły warunki życia, ale chcielibyśmy, żeby kolejne cztery lata były pod znakiem rozwoju gospodarczego.
J.B: To już jest tak, że sejmik żyje zmianą władzy?
Kazimierz Czekaj: Cykl jest co cztery lata. To nic nadzwyczajnego, że za dwa miesiące będzie preludium do kampanii. Grzesia cenię, ale trzeba powiedzieć, że te cztery lata nie były zmarnowane. To lata dynamicznego rozwoju ze względu na wydatkowane środki. Poprzednia sesja była poświęcona absolutorium i praktycznie wszystkie założenia budżetowe były wykonane. Zakładaliśmy, że dochody z CIT będą mniejsze. Ta kadencja obroni się inwestycjami. Małopolski Ogród Sztuki, dziesiątki obwodnic, mosty i tak dalej. To widzimy. Prawda jest taka, że dzisiaj przyłożyliśmy się do tego, że w nowym programowaniu będą wielkie środki. Mamy końcówkę kadencji, ale myślimy o tych, którzy zasiądą w ławach. Oni będą mieć większe możliwości niż my.
G.S: Ja bym widział plus w inwestycjach drogowych, ale za często zastępujemy budżet państwa. W ciągu 7 lat nie rozpoczęto budowy żadnej obwodnicy w ciągu dróg krajowych ze środków GDDKiA. Te drogi mogą być wzorcem jak powinno się planować drogi. Ja nie jestem aż takim optymistą, my zbyt odtwórczo podeszliśmy do propozycji Komisji Europejskiej. Uznaliśmy, że Bruksela lepiej od nas wie co powinniśmy robić. Ja nie ukrywam, że jeśli PiS przejmie władzę to zmienimy tę optykę. Będziemy dyskutowali z Komisją, żeby więcej środków trafiło do mniejszych ośrodków i żeby te środki były prorozwojowe.
J.B: Mówimy o tym co się udało, ale czy z drugiej strony rozwiązanie komitetu Kraków 2022 nie jest takim symbolicznym zakończeniem czegoś, co się nie udało?
K.Cz: To blamaż. Nie mnie wnikać w to, że początki były fatalne, zachowanie prezydenta miasta w stosunku do Sejmiku było fatalne. Mamy dyskomfort, nie mówiąc już o Słowakach czy wójtach mniejszych miejscowości. Było prawie pewne, że Kraków, Zakopane i wiele innych miejscowości zyska. My byliśmy wielkim orędownikiem. Zostałoby zrobione coś stałego w infrastrukturze. Niekończąca się opowieść o zakopiance i wiele innych. One by były zrobione. Na działania komitetu ludzie tak zareagowali i ja się w sumie nie dziwię. Nie była dobrze propagowana idea ZIO w Krakowie.
J.B: Trzeba będzie prześwietlić wydatki województwa?
G.S: Chcemy otrzymać informację. Będzie spotkanie klubu PiS i zdecydujemy jaka powinna być forma rozliczeń. My się martwimy, że ten blamaż spowoduje, że przez kolejne pokolenie nikt nie odważy się powierzyć Krakowowi takich dużych przedsięwzięć. Nasza wiarygodność została podważona. Nie mogę zrozumieć działania komitetu. Wystarczy, że mamy funkcję i olimpiada będzie. Ta polityka się nie sprawdziła. Mieszkańcy nie wierzyli, że ZIO jest możliwe. Jak organizator nie ma przekonania to nie pociągnie za sobą ludzi.
J.B: Jest jeszcze zakaz palenia węglem. To krok do przodu, ale z drugiej strony brakuje pieniędzy na wymianę pieców. Inne gminy nie idą w ślad Krakowa. To sukces?
K.Cz: To wielki sukces. Gdyby prześledzić ilość wniosków, które spłynęły w związku z akcją społeczną to są to miliony wydatkowane. Tych pieniędzy by nie było gdyby nie taki ruch społeczny. Pokazaliśmy, że skutecznie będziemy walczyli ze smogiem. Co do gmin ościennych to jest niezrozumienie. Oni myślą, że to będzie gaz, który jest droższy. Tam by nas satysfakcjonowało jakby zamieniono złe i niesprawne piece na nowsze. Bezwzględnie, co by nie mówić, to sukces. Wydatkowaliśmy w tym roku kilka razy więcej środków a ilość oczekujących jest liczona w tysiącach.
J.B: Będzie kontynuacja? Choćby w Nowym Sączu?
G.S: Po 1989 roku my się zachłysnęliśmy ekologią, potem był okres przestoju i teraz społeczeństwo wymaga kolejnych działań. Pora na kolejne miasta, ale inna sytuacja jest w mniejszych ośrodkach. W projektach unijnych są jednak środki na takie działania. Głównym przeciwnikiem czystego powietrza w Krakowie czy Nowy Sączu jest Rosja Putina. Miejmy nadzieje, że nowa polityka UE spowoduje, że nie będziemy musieli uruchamiać nowych mechanizmów, ale wystarczą mechanizmy rynkowe, żeby spalać gaz i mieć czyste powietrze.
Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
15:30
"Ręce precz od naszych dzieci" - w Krakowie protestowano przeciwko edukacji zdrowotnej
-
15:29
Tarnowscy szczypiorniści udanie rozpoczęli rundę rewanżową
-
13:06
Czym jest dziś Conradowskie jądro ciemności? Profesor filozofii: Tym samym – agresją wobec obcości
-
12:46
Zimowa aura przyciągnęła turystów do Krynicy i na stoki narciarskie
-
11:55
Szykują się utrudnienia dla kierowców, mieszkańcy Szczurowej zapowiadają protest
-
11:20
Krakowski Rynek Główny w bieli
-
10:55
Optymistyczne dane z Muszyny. "To był fantastyczny rok"
-
09:23
Rośnie zagrożenie lawinowe. "Te miejsca należy traktować jako szczególnie niebezpieczne"
-
09:02
Jak zdobyć uprawnienia budowlane?
-
07:05
Paweł Wąsek mistrzem Polski!
-
06:57
Trudne warunki na drogach, uwaga na oblodzenia
-
18:56
Radni Lewicy chcą usunięcia arcybiskupa z kapituły Cracoviae Merenti. Głosowanie na najbliższej sesji rady miasta?