- A
- A
- A
Skarby Małopolski #8 - Stary Sącz
Kolejnym przystankiem na wakacyjnej trasie Radia Kraków pod szyldem Skarbów Małopolski było miasto świętości i kontemplacji. W 1999 roku zawitał do Starego Sącza papież Jan Paweł II z ważną misją – kanonizacji świętej Kingi, czego pamiątką jest zachowany do dziś ołtarz polowy na Błoniach. Nie ściągają tutaj jednak wyłącznie pielgrzymi, ale również miłośnicy górskich wycieczek. To przecież „brama Beskidu Sądeckiego” i początek szlaków na najwyższe wierzchołki Pasma Radziejowej oraz Jaworzyny.Turystyka
Stary Sącz nazywany jest bramą do Beskidu Sądeckiego, dlatego najpierw warto pospacerować po górach, a później odpocząć w urokliwym miasteczku. Gdzie się wybrać? Przede wszystkim na Przechybę (1173 m n.p.m.)! Szczyt słynie z pięknych widoków na Tatry i Pieniny, schroniska PTTK oraz wieży przekaźnikowej, którą dostrzec można z wielu kilometrów. Konieczne trzeba też zdobyć królową Beskidu Sądeckiego, czyli Radziejową (1266 m n.p.m.). Najwyższy szczyt tego pasma górskiego jest cały zalesiony, ale dzięki drewnianej wieży widokowej można sporo zobaczyć – otwiera nam się widok na Tatry i Pieniny, ale także pasmo Jaworzyny Krynickiej, Beskid Niski, Wyspowy i Żywiecki oraz Gorce. Pomysły na wędrówki po górach ze Starego Sącza zdradziła nam Maria Dominik, przewodnik PTTK.„Leśne molo”
Zanim zwiedzimy centrum Starego Sącza, warto jeszcze wspiąć się na Miejską Górę. To tam znajduje się niewielki podest, z którego możemy podziwiać panoramę na miasteczko, a za Popradem można dostrzec Nowy Sącz. Miejską Górę oplata także sieć ścieżek spacerowych, a niedawno pojawiły się gigantyczne szklane kule. To symboliczne krople rosy, do których już wkrótce będzie można wejść i zdobyć wiedzę o płazach. Następnie mieszkańcy i turyści będą mogli wybrać się na spacer po „leśnym molo”. Taką nazwę zyskała już starosądecka ścieżka w koronach drzew o długości ponad 200 metrów. Atrakcja dla turystów będzie dostępna dopiero we wrześniu, ale zastępca burmistrza Starego Sącza Kazimierz Gizicki zabrał nas nieco wcześniej na krótki spacer.
Rynek
Po spacerze „w chmurach” docieramy do rynku w Starym Sączu, który jest jednym z nielicznych w Małopolsce, gdzie zachowały się kocie łby. Rynek otoczony jest niskimi kamieniczkami. Najstarszy budynek to „Domek na dołkach”, gdzie obecnie mieści się Muzeum Regionalne. Na rynku rośnie kilka dorodnych lip, z których najstarsza została posadzona w 1877 roku. Drzewa otaczają zabytkową, liczącą trzy wieki studnię. Kiedyś na środku rynku stał też okazały ratusz, ale spłonął podczas wielkiego pożaru w 1795 roku. Można powiedzieć, że to właśnie „wielki ogień” nadał obecny wygląd starosądeckiemu rynkowi. O szczegółach opowiedział nam Andrzej Długosz, kustosz Muzeum Regionalnego, a zarazem prezes Towarzystwa Miłośników Starego Sącza.
Oficyna Raczków
Będąc na starosądeckim rynku koniecznie trzeba zajrzeć do kamienicy pod adresem Rynek 21, gdzie znajduje się tzw. Oficyna Raczków. Bartosz Niemiec odwiedził to miejsce z Marcinem Marczykiem z Centrum Informacji Turystycznej w Starym Sączu.
Ołtarz Papieski
Stary Sącz ma dwóch patronów. Oficjalną patronką miasta jest święta Kinga, nieoficjalnym Jan Paweł II, który św. Kingę kanonizował podczas mszy na starosądeckich błoniach 16 czerwca 1999 roku. Starosądecki ołtarz polowy jest jedynym w Polsce, który nie został rozebrany po papieskiej pielgrzymce.
Sięgnijmy do archiwum Radia Kraków. Przed rokiem Marek Mędela rozmawiał z księdzem Mariuszem Żabą, ówczesnym dyrektorem Diecezjalnego Centrum Pielgrzymowania Opoka i Adamem Ziobrowskim, opiekunem ołtarza.
Klasztor Klarysek
Stary Sącz rocznie odwiedza ponad 200 tysięcy pielgrzymów. Przyciąga ich jednak nie tylko ołtarz papieski, ale również klasztor klarysek. Rozmawiamy z Danutą Sułkowską, autorką książki "Za klauzurą. Starosądecki klasztor Klarysek od założenia do współczesności".
Kulinaria
Pierogi
W Pracowni AMAR w Starym Sączu umiejętność lepienia pierogów jest przekazywana z pokolenia na pokolenie. Receptury nie ma, przynajmniej oficjalnie. Wszystko robi się na oko. Tylko jeden składnik jest dokładnie wymierzony. Jaki? Najprościej rzecz ujmując - miłość do tego, co się robi.
O pracy, która jest pasją, a także o cieście idealnym i o 30 różnych rodzajach pierogów opowiada Emilia Marczyk, współwłaścicielka zakładu.
Bryjka sądecka
Jak smakuje kuchnia starosądecka? Prosto i smacznie. Jedną z ważniejszych i bardziej rozpoznawalnych potraw jest bryjka, choć coraz mniej osób ją potrafi ugotować. Podstawą dla niej jest mąka razowa i słonina. Bryjkę gotowali dziś dla nas Tadeusz Olszowski, Irena Cięciel i Cecylia Janik ze Stowarzyszenia Mostki Razem i KGW Mostki.
Bezpieczne wakacje
W cyklu "Bezpieczne wakacje" podejmujemy dziś nieco inny temat. Jak poruszać się po drogach historycznym samochodem? Nasze zaproszenie przyjął Paweł Tokarz ze Stowarzyszenia Miłośników Pojazdów Zabytkowych "Galicya".
Sport i rekreacja
Bobrowisko
Kultowym miejscem na mapie Starego Sącza jest bez wątpienia „Bobrowisko”. To enklawa przyrodnicza utworzona w widłach dwóch rzek – Dunajca oraz wpadającego do niego Popradu. To tu, w ciszy i spokoju można podziwiać dziką przyrodę. Po liczącej 800 metrów ścieżce oprowadził nas Marek Kroczek, kierownik Popradzkiego Parku Krajobrazowego.
Do „Bobrowiska” w łatwy sposób można dojechać na rowerze, ponieważ tuż obok przebiegają trasy VELO Dunajec z Zakopanego oraz Euro VELO, która ciągnie się z Muszyny. Po obcowaniu z naturą można odwiedzić starosądeckie stawy rekreacyjne, gdzie jest strzeżone kąpielisko, boiska do piłki siatkowej, grillowisko czy plaża. Można też wynająć rowerki wodne i popływać po stawie, z którego rozciąga się piękny widok na najwyższe szczyty Beskidu Sądeckiego.
Nordic walking
Nordic walking ma coraz więcej miłośników. Poprawia pracę układu sercowo-naczyniowego i oddechowego. Przyczynia się do obniżenia ciśnienia, poziomu cukru oraz cholesterolu. I to tylko część korzyści.Do naszego studia zawitali Sławomir Szczepaniak i Julia Dziedzic ze Stowarzyszenia Aktywny Stary Sącz.
Muzyka
Muzycznie Stary Sącz rozbrzmiewa operowymi ariami i żywiołowymi koncertami orkiestr dętych. Agnieszka Barańska rozpoczęła spacer po urokliwym miasteczku od wizyty w tutejszym Muzeum Regionalnym. W pomieszczeniu poświęconym Adzie Sari znajdziemy jej zdjęcia, przedmioty, którymi się otaczała oraz usłyszymy fragmenty arii operowych. Śpiewała je na najsłynniejszych światowych scenach, ale do rodzinnego domu w Sączu powracała chętnie. Po ekspozycji pamiątek związanych ze słynną sopranistką oprowadzał nas Andrzej Długosz - kustosz Muzeum Regionalnego.
Komentarze (0)
Najnowsze
-
13:32
Miał dożywotni zakaz prowadzenia, wsiadł za kierownicę. Do tego był poszukiwany
-
13:14
Dziki Zachód na Prądniku Czerwonym. Będzie audyt bezpieczeństwa i więcej patroli policji
-
12:30
Kto będzie nowym dyrektorem Wydziału Komunikacji Społecznej? Największe szanse ma Przemysław Walaszczyk
-
12:10
Rektor Politechniki Krakowskiej: „W ciągu 30 lat nastąpił gigantyczny przeskok w budowie dróg w Polsce”
-
11:59
Cztery Złote Globy dla "Szōguna". Co sprawiło, że serial zachwycił krytyków?
-
11:45
Czekolada za choinkę. W Małopolsce Zachodniej trwają akcje odbioru drzewek
-
11:43
Nawet 300 hektarów w nowohuckim kombinacie może przejąć Kraków. "Rozmawiamy o trzy razy większym terenie niż planowano"
-
11:30
Groźby, nagroda, freski, korki, wyprawa w Tatry i słowa metropolity. Co Wyczynem, co Blamażem?
-
11:11
Izabela Kudła : pierwszy raz na siłowni...nuda, ale odkryłam fitness
-
11:07
Izabela Kudła - Mistrzyni Europy Fitness , poleca aktywną regeneracje po pracy
-
11:01
Andrzej Madej " Oda do...sylwestrowej radości"
-
22:30
Wychowała pokolenia pianistów. Kim była Irena Rolanowska?