Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

"To dla mnie trudny temat, ale jeżeli zajdzie konieczność jestem w stanie poświęcić wszystko". 18-latkowie na kwalifikacji w Małopolsce

230 tys. w całej Polscei i aż 21 tys. osób w naszym regionie od dziś do kwietnia ma obowiązek stawić się na kwalifikacji wojskowej. Spotkanie z przedstawicielami armii zakłada weryfikację tożsamości, badania lekarskie, rozmowę z psychologiem i nadanie kategorii zdolności do służby. Obowiązek stawienia się mają mężczyźni urodzeni w  2006 roku a także ci, z roczników od 2001 do 2005, którzy nie byli dotąd kwalifikowani. W poniedziałek w ośrodku WKS Wawel stawili się 18-latkowie z podkrakowskich Jerzmanowic.

fot. Radio Kraków

- Kwalifikacja to nie mobilizacja, jednak musimy budować potencjał rezerw - mówił w Radiu Kraków wojewoda Małopolski Krzysztof Jan Klęczar.  Zgodnie z wojewódzkim planem kwalifikacji wojskowej, nie licząc ochotników, w Małopolsce podlega jej w tym roku ok. 21 tys. osób, w tym ok. 400 kobiet tylko z Krakowa. Rocznikiem podstawowym jest 2006. Z tego rocznika wezwanych zostanie ponad 17 tys. mężczyzn. Jak przekonuje wojewoda, kwalifikacja, nie oznacza też wezwania na ćwiczenia. 

Do kwalifikacji w tym roku powinny stawić się również kobiety urodzone w latach 1998–2006, które posiadają umiejętności przydatne do służby wojskowej i dotychczas nie brały udziału w kwalifikacji. Obowiązek ten dotyczy także kobiet, które posiadają kwalifikacje w zawodach: medycznych, weterynaryjnych, morskich oraz lotniczych.  Armia wezwie też psychologów, rehabilitantów, radiologów, diagnostyków laboratoryjnych, informatyków, teleinformatyków, nawigatorów oraz tłumaczy.  

Obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej przed powiatowymi komisjami lekarskimi w 2025 r. zgodnie z wojewódzkim planem kwalifikacji wojskowej (według stanu na początek 2025 roku), który nie obejmuje liczby ochotników, podlega 20 508 mężczyzn.

 


Ocenie poddane zostaną także osoby, które ukończyły 18 lat i zgłosiły się ochotniczo do kwalifikacji wojskowej, oraz osoby o nieuregulowanym stosunku do służby wojskowej do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 60 lat, jeżeli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej i zgłoszą się do kwalifikacji wojskowej.

Na liście 21 zawodów szczególnie poszukiwanych przez armię są: kierowcy autobusów i samochodów ciężarowych w tym posiadający zaświadczenie ADR do przewozu towarów niebezpiecznych, nurkowie, operatorzy sprzętu do robót ziemnych, ratownicy medyczni, osoby zajmujące się branżą IT (informatycy, teleinformatycy), nawigatorzy lotniczy, tłumacze przysięgli czy języka migowego, a nawet osoby posiadające uprawnienia stermotorzysty żeglugi śródlądowej. 

Autor:
Joanna Gąska

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię