awarie w krakowskiej hucie
WIOŚ bada sprawę emisji zanieczyszczeń z huty ArcelorMittal w Krakowie
W czwartek po południu doszło do krótkotrwałej emisji zanieczyszczeń z koksowni huty ArcelorMittal w Krakowie. Jej powodem był spadek napięcia prądu. Sprawę bada Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska.
Krakowska huta nie poniesie kar finansowych za awarie w zamian za remont wielkiego pieca?
40 tysięcy złotych - taką karę Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska nałożył na ArcelorMittal. W ubiegłym roku w krakowskiej hucie doszło do kilkunastu awarii, w wyniku czego do atmosfery dostało się 5 ton pyłów. Kara 40 tys. może nie być ostatnią nałożoną na hutę przez Inspektorat. Jak jednak dowiedziała się reporterka Radia Kraków, kombinat może uniknąć sankcji, jeśli przedstawi rachunki potwierdzające koszt remontu wielkiego pieca, a emisja pyłów nie będzie przekraczać dopuszczalnych norm.
Czterokrotnie przekroczone normy powietrza to efekt awarii pyłomierza? Komentarz WIOŚ i KAS
Czy w środę doszło do awarii pyłomierza w Nowej Hucie? Tak odczyty ze stacji pomiarowej przy ul. Bulwarowej komentuje Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Punkt pomiaru, zlokalizowany przy nowohuckim kombinacie, wskazywał czterokrotne przekroczenie dopuszczalnych stężeń zanieczyszczeń.
Awaria pyłomierza w Nowej Hucie? Urządzenie pokazuje czterokrotnie przekroczone normy
Mieszkańcy Krakowa się niepokoją - stacja monitorująca smog w Nowej Hucie wskazuje stężenie pyłu PM 10 na poziomie... ponad 200 mikrogramów na metr sześcienny, podczas gdy norma wynosi 50. Słuchacze Radia Kraków pytają, czy przypadkiem nie doszło do kolejnej awarii w kombinacie. Huta przekonuje, że żadnej awarii nie ma. A Wojewódzki Inspektorat wysłał tam swoich pracowników, którzy zabrali pyłomierz do przeglądu. Jak podejrzewają, urządzenie najprawdopodobniej się zepsuło.
W Krakowie od nowego sezonu grzewczego będą dwie nowe stacje monitoringu powietrza
- Podjąłem decyzję, że od wschodniej strony huty postawię drugą stację industrialną, która będzie mierzyć jakość powietrza. Jak wiatr wieje od zachodu to nie odnotowujemy awarii na pyłomierzu na ulicy Bulwarowej. Chcę stacji z drugiej strony - zapowiedział na antenie Radia Kraków Paweł Ciećko, małopolski Inspektor Ochrony Środowiska. Druga stacja może stanąć w Podgórzu lub w okolicy szpitala w Prokocimiu.
W Krakowie będą dwie nowe stacje monitoringu powietrza. Jedna stanie po wschodniej stronie huty
- Podjąłem decyzję, że od wschodniej strony huty postawię drugą stację industrialną, która będzie mierzyć jakość powietrza. Jak wiatr wieje od zachodu to nie odnotowujemy awarii na pyłomierzu na ulicy Bulwarowej. Chcę stacji z drugiej strony - zapowiedział na antenie Radia Kraków Paweł Ciećko, małopolski Inspektor Ochrony Środowiska. Druga stacja może stanąć w Podgórzu lub w okolicy szpitala w Prokocimiu.
Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska kontroluje hutę ArcelorMittal
Krakowski Alarm Smogowy żąda wyjaśnień w sprawie kolejnej awarii na terenie nowohuckiego kombinatu. Jak dowiedział się reporter Radia Kraków, w czwartek w hucie doszło do pożaru, podczas którego uwolniona została niebezpieczna substancja - siarkowodór. Straż zapewnia, że awaria nie była groźna: została opanowana przez służby kombinatu bez pomocy strażaków. Alarm Smogowy twierdzi jednak, że mogło dojść do poważnego zanieczyszczenia powietrza. Jak dowód publikuje zdjęcia, na których widać kłęby dymu unoszące się nad hutą.
Kombinat w Nowej Hucie pod lupą radnych. W hucie odbyło się posiedzenie komisji ochrony środowiska
Władze huty tłumaczyły, w jaki sposób zapobiegają awariom i - co za tym idzie - nadmiernemu zanieczyszczaniu powietrza. Powodem posiedzenia były między innymi niepokojące doniesienia o "srebrnym pyle".
Kolejny krakowski pyłomierz zostanie umieszczony w Nowej Hucie
W Nowej Hucie być może pojawi się kolejny pyłomierz. Zapowiedział to Paweł Ciećko, wojewódzki inspektor środowiska podczas spotkania w Centrum Zarządzania Kryzysowego. Ma to oczywiście związek z kontrowersjami wokół huty Sendzimira i awariami, do jakich w ostatnim roku dochodziło w zakładzie.
W przypadku awarii w hucie najważniejsza jest informacja?
Władze huty Arcelor Mittal udostępnią krakowianom obraz z monitoringu zakładu - tak obiecywał w Radiu Kraków Paweł Ciećko, małopolski inspektor ochrony środowiska. Wcześniej jednak, już w najbliższą sobotę, rozpocznie się remont wielkiego pieca, który ma zminimalizować możliwość wystąpienia awarii.
By w Krakowie oddychało się lepiej. Rusza remont wielkiego pieca w hucie ArcelorMittal
30 kwietnia rusza remont wielkiego pieca w krakowskiej hucie. Jego żywot miał się skończyć w połowie tego roku, a dzięki modernizacji będzie mógł dalej pracować. Remont ma potrwać 80 dni, a jego wyniesie 175 milionów złotych.
"Huta ArcelorMittal może w ciągu roku wyemitować 1500 ton pyłów. Emituje 300 ton. To jest niezły wynik"
- Co wynika ze zintegrowanego pozwolenia na emisję pyłu dla huty? Otóż limit emisji to 1500 ton. Na urządzeniach odpylających w 2015 roku zatrzymano prawie 20 tysięcy ton pyłu. Natomiast to co zostało wyemitowane do powietrza to niecałe 290 ton w ciągu roku. W trakcie awarii w ciągu całego roku wyemitowano niecałe 5 ton - mówił na antenie Radia Kraków Witold Śmiałek, prezydencki doradca ds. smogu.
Krakowscy radni chcą od ArcelorMittal upubliczniania pomiarów emisji zanieczyszczeń
Upubliczniania w internecie na bieżąco wyników pomiarów emisji zanieczyszczeń powietrza dla instalacji działających w krakowskiej hucie domagają się od spółki ArcelorMittal radni w przyjętej w środę rezolucji. Rezolucja Rady Miasta Krakowa ma związek z ujawnionym pod koniec zeszłego tygodnia raportem Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, z którego wynika, że z powodu tzw. sytuacji awaryjnych w hucie ArcelorMittal do atmosfery przedostało się w ostatnim roku blisko pięć tysięcy kilogramów pyłów.
Krakowski magistrat również przygląda się sprawie awarii w hucie Arcelor Mittal
"Zaapelujemy do Urzędu Marszałkowskiego i do wojewody by podjęli stosowne działania, które mają zapobiec podobnym awariom w przyszłości" - to stanowisko krakowskiego magistratu. Jak już informowaliśmy w Radiu Kraków, z raportu Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska wynika, że z powodu awarii w hucie Arcelor Mittal w zeszłym roku do atmosfery dostało się pięć tysięcy kilogramów szkodliwych pyłów. Krakowski magistrat zwrócił się też o wyjaśnienia w tej sprawie do dyrekcji zakładu. Sprawą zainteresowała się także prokuratura.
Prokuratura bierze pod lupę awarie w krakowskiej Hucie Arcelor Mittal
Prokuratura przyjrzy się awariom, do jakich doszło w krakowskiej Hucie Arcelor Mittal. W ich czasie do atmosfery miało dostać się pięć ton pyłów. Teraz śledczy sprawdzą, czy narażone zostało życie i zdrowie osób przebywających w zasięgu opadu.
Kraków: z powodu awarii w Hucie do atmosfery dostało się kilka tysięcy kilogramów szkodliwych pyłów
Kilka tysięcy kilogramów szkodliwych pyłów dostało się do atmosfery w ubiegłym roku w związku z awariami, do których doszło w krakowskiej Hucie. Z raportu WIOŚ wynika, że najbardziej niepokojące zdarzenia miały miejsce w styczniu, marcu i sierpniu ubiegłego roku - informuje Onet.pl.
Najnowsze
-
11:28
Owintar w końcu przestanie straszyć w centrum Tarnowa. "Część mieszkańców Krakowa czeka na tę ofertę"
-
10:07
Gdy zimno - mocno sie przytulamy, czyli zwierzeca "termoregulacja"
-
09:13
W górach przybyło śniegu, ratownicy TOPR i GOPR apelują o rozwagę
-
09:08
Telematyka wideo w branży transportowej
-
09:04
Jakie są kryteria skuteczności leczenia alkoholizmu w długiej perspektywie?
-
08:58
Jak wybrać idealne krzesła do salonu? Poradnik dla każdego wnętrza
-
08:36
Mata grzewcza – jak działa? Jak ją użytkować?
-
08:07
Jędrzej Majka: Słynne karnawały świata
-
06:55
Zmarł wieloletni prezes PKOl Andrzej Kraśnicki
-
21:50
Dlaczego Kraków jest coraz bardziej zakorkowany? Ekspert: SCT może nie załatwić sprawy
-
17:55
W sobotę inauguracja nowego stowarzyszenia politycznego, prezeską Gosek-Popiołek