Czy populiści zdobędą świat?
„Populizm nie jest antydemokratyczny, ale jego hochsztaplerska wersja jest najgorsza”
„Kiedy mamy do czynienia z taką hochsztaplerską populistyczną drużyną, to jest koszmarny pakiet. To politycy potrafiący publiczne pieniądze wydać na świetnych w socjotechnikach doradców, którzy im powiedzą, co jest w sondażach; którzy wejdą w nasze głowy” – tłumaczy prof. Magdalena Mikołajczyk, politolożka z Uniwersytetu Wrocławskiego.
Carolina Pietyra: "Mocą dobrej oferty kulturalnej jest jej różnorodność"
Kraków, jako jedno z najważniejszych centrów kulturalnych Polski, borykał się w 2024 roku z wieloma wyzwaniami, ale podlegał również intensywnej transformacji. Krakowskie Biuro Festiwalowe, jako instytucja wspierająca dynamiczne procesy artystyczne, zderzyło się z potrzebą dostosowania do współczesnych realiów, jednocześnie starając się zachować unikalną tożsamość lokalnej kultury. Georgina Gryboś-Szczepanik rozmawiała z Caroliną Pietyrą, dyrektorką Krakowskiego Biura Festiwalowego.
Dlaczego prawicowi populiści zdobywają tak silne poparcie w tak różnych społeczeństwach?
Uniwersalny charakter i zasięg zjawiska prawicowego populizmu, szerzącego się ponad granicami państw i kontynentów, każe uznać za drugoplanowe lokalne, partykularne okoliczności i konteksty. Kluczowe dla zrozumienia i wyjaśnienia sukcesów prawicowych populistów jest rozpoznanie powodów, dla których zdobywają tak silne poparcie w tak różnych społeczeństwach. Autorytaryzm przez nich propagowany opiera się wszak na mandacie uzyskiwanym od współobywateli w wyborach, to autorytaryzm wyborczy, a więc pozwalający się mienić demokratycznym.
Czy można nie być populistą?
Populizm jest sposobem legitymacji władzy przez kogokolwiek, na dodatek w dowolnych okolicznościach. To powoduje jego uniwersalność, giętkość, możliwość odradzania się po każdej stronie, prawej lub lewej. Jego paliwem jest rozczarowanie, frustracja, zwykły brak satysfakcji i wszelkie obawy. Współczesny świat nie daje nam czasu na wnikliwe jego rozpoznanie, a wymaga szybkich decyzji. Mamy trudności ze zrozumieniem tego, „gra” toczy się na wielu planszach, wielu poziomach ludzkiej aktywności. Nie dla wszystkich to, co publiczne jest równie ważne jak prywatne, to co dzieje się na innym kontynencie lub za granicą, tak samo istotne jak na rodzimym podwórku. Czasem więc jak ta sroczka widzimy (i chwalimy) tylko własny ogonek. Chyba nie można nie być populistą, choć nazwanie kogoś w ten sposób wygląda na obraźliwe.
Czy populiści zdobędą świat?
Dobro ludu ponad wszystko - głoszą populistyczni przywódcy, a ich donośny głos słyszymy na wszystkich kontynentach. Przekonują, że najlepiej wiedzą, jak uszczęśliwić wyborców, lepiej niż wywodzący się z elitarnych uniwersytetów eksperci i naukowcy, lepiej niż zawodowi politycy stojący na czele tradycyjnych partii, lepiej niż sędziowie studiujący opasłe kodeksy i prawne komentarze. Na sprawnie organizowanych wiecach gromadzą tłumy, nie potrzebują dziennikarzy i mediów, by nawiązać kontakt ze swoimi zwolennikami.
Najnowsze
-
15:02
Carolina Pietyra: "Mocą dobrej oferty kulturalnej jest jej różnorodność"
-
14:49
Poważny wypadek podczas prac na wysokości
-
14:43
Rok Jubileuszowy A.D. 2025
-
14:36
Tragedia w Lubniu. Potrącił pieszą i uciekł
-
14:27
Koniec konsultacji w srawie Strefy Czystego Transortu - prawie 18 tysięcy głosów
-
13:58
Carolina Pietyra: "Mocą dobrej oferty kulturalnej jest jej różnorodność"
-
13:58
Mniej znane również ciekawe. Czy Kraków jest w stanie jeszcze czymś zaskoczyć?
-
13:54
Co określa protokół dyplomatyczny?
-
13:23
PKW zarejestrowała komitety wyborcze Rafała Trzaskowskiego i Grzegorza Brauna
-
13:14
Nie jest łatwo, ale warto. Grupa krynicka GOPR szuka nowych ratowników
-
12:10
„Populizm nie jest antydemokratyczny, ale jego hochsztaplerska wersja jest najgorsza”
-
10:00
Mniej znane również ciekawe. Czy Kraków jest w stanie jeszcze czymś zaskoczyć?