czym oddychasz
Czym oddychają mieszkańcy gmin krakowskiego obarzanka? Podsumowanie akcji „Małopolska bez smogu”
Od 31 października do 16 grudnia w ramach akcji „Małopolska bez smogu” realizowanej przez Radio Kraków i Polski Alarm Smogowy we współpracy z Województwem Małopolskim, przenośne pyłomierze monitorowały jakość powietrza w 8 gminach krakowskiego obwarzanka oraz na obrzeżach Krakowa, w Tyńcu. W ciągu 6 tygodni przenośne pyłomierze Polskiego Alarmu Smogowego sprawdziły jakość powietrza w Liszkach, Świątnikach Górnych i Niepołomicach (pomiary od 31.10 do 15.11), w Zielonkach, Wieliczce i Brzeziu w gminie Zabierzów (pomiary od 16 do 29.11), a na finiszu akcji (od 1.12 do 16.12) w gminie Wielka Wieś (miejscowość Szyce), Michałowicach i Tyńcu.
Wsparcie dla najuboższych i edukacja to recepta na czyste powietrze
Po dwutygodniowych pomiarach w trzech kolejnych miejscowościach pora na kolejne podsumowanie w ramach wspólnej akcji Radia Kraków i Polskiego Alarmu Smogowego. Tym razem pyłomierze sprawdzały czym oddychają mieszkańcy Wielkiej Wsi, Michałowic i Tyńca. Na podstawie tych analiz powstał specjalny raport. Nasza akcja była także okazją do tego aby porozmawiać z lokalnymi władzami o tempie wymiany pieców i kłopotach, z którymi borykają się gminy.
Czym oddychają mieszkańcy Tyńca, gminy Wielka Wieś i Michałowice? Podsumowanie trzeciego etapu akcji „Małopolska bez smogu”
Od 30 listopada, w ramach ostatniego etapu akcji „Małopolska bez smogu” realizowanej przez Radio Kraków i Polski Alarm Smogowy we współpracy z Województwem Małopolskim, przenośne pyłomierze badały jakość powietrza w Tyńcu i dwóch podkrakowskich gminach: w Michałowicach i gminie Wielka Wieś (Szyce).
To "krakowski obwarzanek" truje Kraków?
W ramach naszej akcji "Małopolska bez smogu" jeden czujników zanieczyszczeń powietrza Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska stoi w krakowskim Tyńcu. Co noc powtarza się podobna sytuacja - około północy znacząco wzrasta zanieczyszczenie powietrza. To może oznaczać, że smog spływa do Krakowa z gmin sąsiednich, w których nie obowiązuje, tak jak w Krakowie, zakaz palenia węglem i drewnem. Między innymi o tym rozmawiała z Danielem Wrzoszczykiem - dyrektorem stowarzyszenia Metropolia Krakowska - nasza reporterka - Katarzyna Jabłońska.
Debata podsumowująca akcję „Małopolska bez smogu"
Zapraszamy 16 grudnia o godz. 13.00 do Studia im. Romany Bobrowskiej. Transmisja na antenie.
Eko-sobota w Radiu Kraków
Zapraszamy 14 grudnia od godz. 10.00 do 14.00.
Czym oddychają mieszkańcy Michałowic?
Jak prezentuje się stan powietrza w Michałowicach? Czas na kolejną odsłonę akcji Małopolska bez Smogu. Razem z Polskim Alarmem Smogowym i władzami Małopolski badamy jakość powietrza w gminach krakowskiego obwarzanka. Od 1 grudnia przenośny pyłomierz informuje o jakości powietrza mieszkańców gminy Michałowice.
Czym oddychają mieszkańcy Wielkiej Wsi?
Od rana krakowskie pyłomierze pokazują bardzo złe wyniki stanu powietrza. Jak wygląda sytuacja w okolicznych gminach? Sprawdzamy to w ramach wspólnej akcji Radia Kraków, Polskiego Alarmu Smogowego i Urzędu Marszałkowskiego. W środę jesteśmy w gminie Wielka Wieś.
Czym oddychają mieszkańcy Tyńca?
Przenośne pyłomierze Polskiego Alarmu Smogowego stanęły tym razem w Tyńcu, Michałowicach i Wielkiej Wsi. W ramach naszej wspólnej akcji "Małopolska bez smogu" zostaną tam do 13 grudnia. Spośród wytypowanych miejsc, w których badamy jakość powietrza, Tyniec jako jedyny nie jest podkrakowską miejscowością, a częścią Krakowa. Jeszcze pół wieku temu był podkrakowską wsią i przeważa tam budownictwo jednorodzinne, każdy z właścicieli domów musi więc samodzielnie zadbać o ogrzewanie.
Michałowice
Od 4 listopada do 13 grudnia kolejna edycja akcji Radia Kraków i PAS „Małopolska bez smogu". Od 1.12 sprawdzamy, czym oddychamy w Michałowicach.
Wielka Wieś
Od 4 listopada do 13 grudnia kolejna edycja akcji Radia Kraków i PAS „Małopolska bez smogu". Od 1.12 sprawdzamy, czym oddychamy w Wielkiej Wsi.
Czym oddychają mieszkańcy Zielonek, gminy Zabierzów i Wieliczki? Podsumowanie drugiego etapu akcji „Małopolska bez smogu”
Od 16 listopada, w ramach akcji „Małopolska bez smogu” realizowanej przez Radio Kraków i Polski Alarm Smogowy we współpracy z Województwem Małopolskim, przenośne pyłomierze badały jakość powietrza w kolejnych trzech podkrakowskich gminach: w Wieliczce, Zielonkach i gminie Zabierzów (Brzezie).
Finansowe wsparcie także na odnawialne źródła energii
Wymiana kopciuchów to tylko jeden ze sposobów walki ze smogiem. Oprócz dotacji na montaż pieca lepszej klasy, mieszkańcy małopolskich gmin mogą stawiać na odnawialne źródła energii i na to również otrzymać finansowe wsparcie. W ramach wspólnej akcji Radia Kraków, Polskiego Alarmu Smogowego i władz województwa sprawdzamy, co oferują instytucje współpracujące z samorządami. 31 małopolskich gmin z czterech powiatów może na przykład ubiegać się o 50-procentowe dofinansowanie instalacji pompy ciepła, paneli fotowoltaicznych czy solarów w ramach akcji "Ekopartnerzy na rzecz słonecznej energii Małopolski". O tym, jakie korzyści przynoszą odnawialne źródła energii oraz jak ubiegać się o finansowe wsparcie na montaż takich urządzeń z Adamem Flagą z Zielonego Pierścienia Tarnowa, który koordynuje ten projekt - rozmawiała Joanna Orszulak.
Tomasz Urynowicz: "Chcielibyśmy, by od przyszłego roku pyłomierze pojawiły się małopolskich szkołach"
O karach za spalanie śmieci w piecach w krakowskim "obwarzanku" oraz o montażu pyłomierzy w małopolskich szkołach - Jacek Bańka rozmawiał z wicemarszałkiem Małopolski Tomaszem Urynowiczem.
Czym oddychają mieszkańcy Wieliczki?
W piątek podczas kolejnej odsłony wspólnej akcji Radia Kraków, Polskiego Alarmu Smogowego i władz województwa pod hasłem "Małopolska bez Smogu" - sprawdzaliśmy stan powietrza w Wieliczce. Przez dwa tygodnie pyłomierze rozstawione w Zielonkach, Brzeziu koło Zabierzowa i właśnie w Wieliczce mierzą poziom zanieczyszczenia powietrza.
Czym oddychają mieszkańcy gminy Zabierzów?
"Wyniki dla jakości powietrza w Zabierzowie są bardzo złe" - alarmuje Zabierzowski Alarm Smogowy. Tylko w tym roku dobowe normy zanieczyszczenia powietrza zostały przekroczone w tej gminie 55 razy. To przekroczenie normy o dwadzieścia dni, choć rok się jeszcze nie skończył. Z drugiej strony, Zabierzów może pochwalić się jednym z lepszych wyników, jeśli chodzi o wymianę kotłów wśród gmin z tak zwanego krakowskiego obwarzanka.
Czym oddychamy w Zielonkach?
Czym oddychają mieszkańcy okolic Krakowa? W ramach akcji Radia Kraków i Polskiego Alarmu Smogowego ustawiliśmy pyłomierze w trzech miejscowościach krakowskiego obwarzanka - Zielonkach, Brzeziu i Wieliczce. Jak oddycha się w pierwszej z tych miejscowości? To dziś sprawdzamy w Radiu Kraków.
Brzezie (gm. Zabierzów)
Od 4 listopada do 13 grudnia kolejna edycja akcji Radia Kraków i PAS „Małopolska bez smogu". Od 18.11 sprawdzamy, czym oddychamy w gminie Zabierzów w miejscowości Brzezie.
Najnowsze
-
17:55
W sobotę inauguracja nowego stowarzyszenia politycznego, prezeską Gosek-Popiołek
-
17:24
Wypadek na DK7 - uwaga na poważne utrudnienia
-
17:19
Puszcza Niepołomice podwójnie zwycięska
-
17:15
Nowe ładowarki samochodowe w Krakowie. Części mieszkańców się nie podobają, ale czy słusznie?
-
16:26
Wicestarosta tarnowski, wójt gminy Szerzyny i dyrektorka PCPR na łatwie oskarżonych
-
16:19
Co Aleksander Miszalski robi w Danii? Chodzi o metro
-
15:54
Czym zajmują się ombudsmani?
-
15:26
Obwodnica Brzeska już prawie gotowa. Kierowcy pojadą nią jeszcze przed feriami
-
14:57
Czy komicy są smutni? Krzysztof Piasecki o kulisach pracy satyryka
-
12:10
Rektor Politechniki Krakowskiej: „W ciągu 30 lat nastąpił gigantyczny przeskok w budowie dróg w Polsce”
-
10:00
Czy komicy są smutni?