czyste powietrze
Zmiany w programie Czyste Powietrze. Kto straci, kto zostanie wykluczony?
"Sposób, w jaki program Czyste Powietrze został zatrzymany, a teraz sposób, w jaki jest on zmieniany, podważa zaufanie obywateli do instytucji państwa i powoduje gigantyczny chaos. Na tym wszystkim stracimy, oddychając gorszym powietrzem, ale stracą też gospodarstwa domowe, które w dobie kryzysu energetycznego, wysokich cen energii potrzebują wsparcia w zakresie inwestycji, które pomagają realnie obniżyć rachunki za ogrzewanie" - powiedział w rozmowie z Radiem Kraków Andrzej Guła z Polskiego Alarmu Smogowego.
Czyste Powietrze z nowymi zasadami. Nie będzie dofinansowania do najpopularniejszego typu ogrzewania?
Do 27 grudnia trwać mają konsultacja w sprawie nowych zasad programu Czyste Powietrze. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zapowiedział, że program wznowiony zostanie w marcu przyszłego roku - przedstawił też jego nowe założenia. Do tych propozycji mogą odnieść się wszyscy zainteresowani udziałem w programie. Swoje uwagi można zgłaszać przez specjalny formularz zamieszczony na stronach rządowych projektu.
Jak zmieni się program Czyste Powietrze? Od audytu po budżet
Będą zmiany w programie Czyste Powietrze. Polski Alarm Smogowy tłumaczy, na czym powinny polegać: obowiązkowy audyt energetyczny, lista rekomendowanych audytorów i wykonawców, uproszczenie samego programu. - Wielokrotnie apelowaliśmy do ministra finansów, że przychody z unijnego systemu handlu emisjami, powinny w sporej części trafiać właśnie na program Czyste Powietrze – dodaje Anna Dworakowska z PAS.
Specjalni operatorzy pomogą mieszkańcom Małopolski w wymianie pieców
Specjalni operatorzy będą od jesieni pomagać mieszkańcom Małopolski przejść procedurę wymiany starych pieców i ociepleń domów w ramach programu "Czyste Powietrze". W poniedziałek ruszył nabór wniosków dla organizacji, które chciałyby wskazać takich operatorów.
Jak zdobyć dotację na wymianę pieca z programu Czyste Powietrze na nowych zasadach?
Tarnów zaprasza osoby zainteresowane wymianą pieca w ramach programu Czyste Powietrze na dzisiejsze konsultacje od godziny 11:30 do 14:00. Spotkanie odbędzie się na placu przy Multimedialnym Centrum Artystycznym przy ulicy Wałowej 25.
Ceny gazu i utrudnienia w dostępie do sieci gazowej uderzą rykoszetem w programy walki ze smogiem
Rosnące ceny gazu i utrudnienia w dostępie do sieci gazowej uderzą rykoszetem w programy walki ze smogiem w polskich miastach. Wątpliwości, że tak się stanie, nie mają samorządy. Zdaniem części burmistrzów i wójtów z Sądecczyzny, nawet jeśli rynek gazu uda się ustabilizować a firmy gazowe znów zaczną budować przyłącza, to zaufanie Polaków do gazu mocno spadnie. Tu pojawia się przykra wiadomość dla szukających alternatywy - olej opałowy, węgiel i drewno także mocno drożeją.
Na wymianę "kopciuchów" w Małopolsce zostały 362 dni
To ostatni rok, w którym można ogrzewać domy piecami węglowymi najgorszej klasy. Od stycznia 2023 roku będzie to zakazane. Tak wynika z Uchwały Antysmogowej przyjętej dla regionu przez sejmik. Czasu coraz mniej, a pracy sporo. Czy zdążymy?
Koniec z dotacjami na kotły węglowe w programie Czyste Powietrze
Od 1 stycznia zostają wycofane dotacje na kotły węglowe w programie Czyste Powietrze. Dofinansowanie ich zakupu i montażu jest możliwe tylko do końca grudnia roku. "Czyste Powietrze" to największy polski program antysmogowy, który funkcjonuje od 2018 roku.
Problemy z rozliczaniem wniosków w ramach programu Czyste Powietrze
Małopolska zajmuje drugie miejsce pod względem liczby wniosków o dotacje z programu Czyste Powietrze. W mijającym roku do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska wpłynęło blisko 41 tys. podań o dotację na wymianę pieca, okien, drzwi czy docieplenie budynków. Mieszkańcy gmin skarżą się jednak, że mają spore problemy z rozliczeniem inwestycji, które wykonali w ramach programu. Jak mówią, na wypłatę pieniędzy, które mają być rekompensatą za poniesione koszty, czekają wiele miesięcy. Ich zdaniem powodem jest skomplikowana procedura i konieczność poprawiania składanej dokumentacji.
Gazociąg w Podegrodziu i okolicach rozbudowuje się. Można składać wnioski
Wójt Podegrodzia zachęca mieszkańców do składania wniosków o przyłączenie do sieci gazowej. Właśnie powstaje projekt rozbudowy gazociągu, który oprócz Podegrodzia obejmie miejscowości Brzezna, Podrzecze, Stadła, Olszana i Olszanka.
Najnowsze
-
21:50
Dlaczego Kraków jest coraz bardziej zakorkowany? Ekspert: SCT może nie załatwić sprawy
-
17:55
W sobotę inauguracja nowego stowarzyszenia politycznego, prezeską Gosek-Popiołek
-
17:24
Wypadek na DK7 - uwaga na poważne utrudnienia
-
17:19
Puszcza Niepołomice podwójnie zwycięska
-
17:15
Nowe ładowarki samochodowe w Krakowie. Części mieszkańców się nie podobają, ale czy słusznie?
-
16:26
Wicestarosta tarnowski, wójt gminy Szerzyny i dyrektorka PCPR na łatwie oskarżonych
-
16:19
Co Aleksander Miszalski robi w Danii? Chodzi o metro
-
15:54
Czym zajmują się ombudsmani?
-
15:26
Obwodnica Brzeska już prawie gotowa. Kierowcy pojadą nią jeszcze przed feriami
-
14:57
Czy komicy są smutni? Krzysztof Piasecki o kulisach pracy satyryka
-
10:00
Czy komicy są smutni?