Czyste powietrze dla Krakowa
W gminach wokół Krakowa wciąż wolno idzie wymiana pieców
O ile Kraków podjął konkretne kroki w walce ze smogiem, to gminy ościenne wciąż zmagają się między innymi ze słabo postępującą wymianą pieców węglowych. Do tej pory spośród czterdziestu tysięcy kotłów węglowych w czternastu gminach zlikwidowano zaledwie kilkaset. Stowarzyszenie Metropolia Krakowska, które zrzesza gminy ościenne, stara się pomagać im w skutecznej walce o lepszą jakość powietrza.
Rano czy wieczorem - kiedy smog w Krakowie jest najgorszy?
Najgorzej jest wieczorem, przede wszystkim z powodu tzw. inwersji, która zatrzymuje zanieczyszczenia w najniższych warstwach atmosfery – tłumaczy dr Jakub Bartyzel z Akademii Górniczo-Hutniczej, z którym rozmawiał Tomasz Bździkot w ramach akcji "Czyste Powietrze dla Krakowa".
Dlaczego palenie śmieci jest szkodliwe – wyjaśnia alergolog
Sezon grzewczy w pełni i nad niektórymi budynkami w Krakowie i Małopolsce zaczął unosić się gęsty dym. Niestety część mieszkańców pali nie tylko węglem, ale nawet śmieciami. O szkodliwości tego procederu opowiada dr Marcel Mazur, alergolog.
Jakie zalety ma błękitny węgiel?
Dużo mniejsze zanieczyszczenie środowiska, możliwość stosowania we wszystkich rodzajach pieców i co najważniejsze bardzo mały wpływ na powstawanie smogu - to tylko część zalet wymienianych przez twórców "błękitnego węgla". Przypomnijmy, że paliwo dzięki wcześniejszej obróbce w kontrolowanych warunkach; w codziennym zastosowaniu nie wytwarza dymu. Co ciekawe, pomysł ma już kilka lat, mógłby być idealnym rozwiązaniem do stosowania w Małopolsce, ale cały czas odbywają się tylko testy. W cyklu "Czyste powietrze dla Krakowa" o tym dlaczego tak trudno wprowadzić go na rynek, Dominika Baraniec porozmawiała z Markiem Ściążko, naukowcem z AGH.
Dopłaty do rachunków dla krakowian, którzy wymienili piece na ekologiczne
Krakowianie, którzy wymienili piece węglowe na proekologiczne ogrzewanie mogą ubiegać się o dopłatę do rachunków za ogrzewanie w ramach tak zwanego "Lokalnego Programu Osłonowego".
Marek Anioł: "W październiku strażnicy przeprowadzili 2500 kontroli pieców. Nałożyli 29 mandatów"
Trwa sezon grzewczy, mamy pierwsze przekroczenia norm jakości powietrza w Krakowie, dlatego też strażnicy miejscy po raz kolejny kontrolują piece węglowe w domach i mieszkaniach. Audyty mają wykazać, czy mieszkańcy używają odpowiedniego paliwa do ogrzewania mieszkań i czy nie palą śmieci. O tym, jak wyglądają takie kontrole i ile domów do tej pory sprawdzono, z Markiem Aniołem z krakowskiej straży miejskiej rozmawiała Joanna Orszulak.
Czyste powietrze dla Krakowa : maseczki antysmogowe
Sezon na maseczki antysmogowe można oficjalnie uznać za otwarty! W Krakowie pierwsze przekroczenia norm zanieczyszczenia powietrza już zanotowaliśmy i niestety nie będzie lepiej. Dlatego mieszkańcy chronią się sami. Jak twierdzi Ewa Lutomska z krakowskiego alarmu smogowego - ta świadomość społeczna jest coraz większa.
Czyste powietrze dla Krakowa - podkrakowskie gminy włączyły się w walkę ze smogiem
Trzy podkrakowskie gminy zrzeszone w tak zwanej Metropolii Krakowskiej przedstawiły dziś działania jakie podjęły do tej pory w walce ze smogiem. Przedstawiciele władz z Niepołomic, Zabierzowa i Skawiny zgodnie przyznają, że głównym problemem w sprawnej walce ze smogiem jest brak pieniędzy na dofinansowanie wymiany kotłów.
Czyste powietrze dla Krakowa: MPEC rozbudowuje sieć ciepłowniczą
To będzie największa inwestycja w Polsce. Krakowski MPEC otrzymał ponad 150 milionów złotych dofinansowania z Unii Europejskiej na wykonanie trzech projektów związanych z rozwojem sieci ciepłowniczej.
Czyste powietrze: smog w Krakowie to również wina gmin ościennych
Ponad piętnaście procent szkodliwych pyłów, które unoszą się w powietrzu i tworzą smog w Krakowie, to wina gmin sąsiednich. Tak wynika z badań przeprowadzanych przez Krakowski Alarm Smogowy.
Czyste powietrze dla Krakowa: Rower, rolki, jogging – sport w mieście spowitym smogiem może zaszkodzić
Jazda na rowerze to dobry sposób na przemieszczanie się po zakorkowanym mieście. Z kolei bieganie i jazda na rolkach to dla wielu mieszkańców dobry pomysł na aktywne spędzanie popołudnia. Tylko czy uprawianie sportu w czasie gdy miasto spowija smog nie szkodzi zdrowiu?
Czyste powietrze: Tylko do końca roku dotacja do wymiany pieca wynosi 80 procent
Jeszcze przez dwa miesiące mieszkańcy Krakowa mogą ubiegać się o 80-procentową dotację do wymiany pieców węglowych. Do tej pory do magistratu wpłynęło tylko około 1300 wniosków. W ubiegłym roku wnioski o wymianę pieców złożyło siedem i pół tysiąca mieszkańców.
Czyste powietrze dla Krakowa - Radio Kraków rusza z kolejną akcją antysmogową
Tym razem skupimy się na Krakowie, gdzie od września 2019 roku będzie zakaz palenia węglem. Już teraz w mieście nie można palić niskiej jakości paliwem.
Czyste powietrze dla Krakowa
Trwa walka z zanieczyszczeniem powietrza w Krakowie. Nowe, obowiązujące od 1 lipca 2017 r. przepisy uchwał antysmogowych, w perspektywie całkowity zakaz palenia węglem w Krakowie od 1 września 2019 r., wymiana pieców na ekologiczne źródła ciepła, dopłaty do kosztów ogrzewania dla najuboższych krakowian, zakup ekologicznych autobusów i nowoczesnych tramwajów, akcje edukacyjne i coraz większa świadomość mieszkańców – czy to wystarczy, abyśmy nie musieli się obawiać się nadchodzącego sezonu zimowego i smogu?
Najnowsze
-
21:50
Dlaczego Kraków jest coraz bardziej zakorkowany? Ekspert: SCT może nie załatwić sprawy
-
17:55
W sobotę inauguracja nowego stowarzyszenia politycznego, prezeską Gosek-Popiołek
-
17:24
Wypadek na DK7 - uwaga na poważne utrudnienia
-
17:19
Puszcza Niepołomice podwójnie zwycięska
-
17:15
Nowe ładowarki samochodowe w Krakowie. Części mieszkańców się nie podobają, ale czy słusznie?
-
16:26
Wicestarosta tarnowski, wójt gminy Szerzyny i dyrektorka PCPR na łatwie oskarżonych
-
16:19
Co Aleksander Miszalski robi w Danii? Chodzi o metro
-
15:54
Czym zajmują się ombudsmani?
-
15:26
Obwodnica Brzeska już prawie gotowa. Kierowcy pojadą nią jeszcze przed feriami
-
14:57
Czy komicy są smutni? Krzysztof Piasecki o kulisach pracy satyryka
-
10:00
Czy komicy są smutni?