edukacja
Ekspert od edukacji: Bez nauczycieli dobrych reform nie zrobimy
Edukacja zdrowotna to profilaktyka, dbanie o siebie, ale też edukacja seksualna. I ona budzi u niektórych niepokój, ponieważ nie wiemy, jaka ma być ta edukacja, kto poprowadzi zajęcia. Wycofujemy się z edukacji do życia w rodzinie, na rzecz edukacji seksualnej. Bardzo gorący temat i dla niektórych – powiedziałbym - do oprotestowania – mówił dr Stanisław Kowal, ekspert do spraw edukacji (UJ) na antenie Radia Kraków. Gość oceniał również inne pomysły resortu edukacji, chociażby łączenie przedmiotów.
Jak koronowano Sasów. Na Wawelu można już oglądać wystawę „Niech żyje król!”
Korony, jabłka, berła, płaszcz koronacyjny i 130 innych eksponatów – to wszystko składa się na wystawę „Niech żyje król! Koronacje Sasów na Wawelu”. Można ją oglądać od piątku (20 września) na Zamku Królewskim na Wawelu.
Wiceprezydentka Krakowa: Brakuje nauczycieli w "branżówkach", może przedsiębiorcy podzielą się swoją wiedzą?
"W krakowskiej szkole brakuje katechetów, więc oni na pewno pracy nie stracą. Widzę tu raczej szansę na kreatywne podejście do uczenia religii czy etyki" - przekonywała na antenie radia Kraków Maria Klaman, wiceprezydentka Krakowa odpowiedzialna za edukację. Mówiła również o dzieciach z Ukrainy, które zostały objęte obowiązkiem szkolnym; także o prestiżu zawodu nauczyciela.
Obowiązek szkolny i obowiązek nauki - czy oznaczają to samo?
Początek roku szkolnego to dziesiątki pytań dotyczących szkoły
Zagraniczne dzieci w polskich szkołach. Jaki jest ich status prawny?
Prawie 20 tys. ukraińskich uczniów rozpoczęło dziś naukę w polskich szkołach. Tak szacuje Ministerstwo Edukacji Narodowej, a organizacje pozarządowe mówią nawet o 80 tys. To największa, ale nie jedyna grupa zagranicznych dzieci uczących się w polskich szkołach. Co na ten temat mówią przepisy? Jakiemu systemowi edukacji podlegają? Z adwokat Agatą Mierzwą specjalizującą się w prawie oświatowym rozmawia Marzena Florkowska
Dydaktyk: Zmiany w edukacji zawsze powinny zaczynać się od nauczyciela
Polska szkoła nie zmienia się od wielu lat. My pedagodzy mówimy, że to jest szkoła transmisji kulturowej; owszem, czasem jest jakiś progresywizm, aktywizacja. Jednak uważam, że od co najmniej 20 lat szkoła jest taka sama - mówił w Radiu Kraków dr Stanisław Kowal ze Studium Pedagogicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Gość odniósł się też do badań IPSOS i kształcenia nauczycieli.
Prof. Pamuła-Behrens: Jak uczyć ukraińskie dzieci w polskiej szkole? Z wrażliwością wielokulturową
Przez wiele lat w polskiej szkole nie zajmowano się uczeniem wielokulturowym, więc nie mamy wrażliwości międzykulturowej. Nie zdajemy sobie sprawy, że nawet jeśli dzieci są z tak bliskiego kraju, jak Ukraina, uczenie ich wymaga dostosowania, patrzenia przez okulary wrażliwości kulturowej - mówiła prof. Małgorzata Pamuła-Behrens z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie w rozmowie z Jackiem Bańką. Przypomnijmy: 1 września dzieci uchodźcze z Ukrainy będą podlegać obowiązkowi szkolnemu i nauki w polskim systemie oświaty.
Masz indeks? Podziel się nim. Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie zbiera pamiątki
Jak uczcić rocznicę instytucji? Można na przykład poprosić o pamiątki z nią związane i pokazywać je podczas wydarzeń jubileuszowych. Taki pomysł ma Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, który w tym roku obchodzi 100-lecie istnienia.
Edukacja. Asystent międzykulturowy od 1 września już na etacie w krakowskich szkołach
Pomaga dziecku, ale też nauczycielom, wspiera rodziców; musi być empatyczny, umieć diagnozować sytuację a nawet negocjować – to zadania asystenta międzykulturowego. Zawód istnieje od kilkunastu lat, ale dopiero teraz sformalizowano zatrudnianie tych specjalistów. Do tej pory jedynym wymogiem dotyczącym kompetencji asystentek i asystentów międzykulturowych była znajomość języka kraju pochodzenia dziecka, przepisy nie określały także wymiaru czasu ich pracy. Teraz to się to zmieni. Mówi o tym Urszula Majcher - Legawiec, prezes Fundacji Wspierania Kultury i Języka Polskiego im. M. Reja. Zaprasza Wioletta Gawlik.
Co mówi nam podwórko o sytuacji ukraińskich dzieci w Polsce? Serial dokumentalny w Radiu Kraków
Gdzie są dzieci z Ukrainy, które nie wychodzą na polskie podwórka?
Cyfrowy Uniwersytet - rewolucja czy ewolucja, przyszłość czy teraźniejszość?
W Uniwersytecie Jagiellońskim trwa Tydzień Jakości Kształcenia
Żeby uniknąć kakofonii - rozmowa o edukacji z Agnieszką Foryś
Sama o sobie mówi, że jest praktyczką edukacji kulturalnej. Wierzy literaturze i w literaturę, która może dawać klucze do poszukiwania, doświadczania, tworzenia siebie i relacji do rzeczywistości. Laureatka jednej z dwóch nagród specjalnych 15. edycji Nagrody im. Ireny Sendlerowej "Za naprawianie świata".
Książki, gry planszowe i lalki, które oswajają niepełnosprawność
Projekty artystyczne Karoliny Buszczak
Najnowsze
-
16:26
Wicestarosta tarnowski, wójt gminy Szerzyny i dyrektorka PCPR na łatwie oskarżonych
-
16:19
Co Aleksander Miszalski robi w Danii? Chodzi o metro
-
15:54
Czym zajmują się ombudsmani?
-
15:26
Obwodnica Brzeska już prawie gotowa. Kierowcy pojadą nią jeszcze przed feriami
-
14:57
Czy komicy są smutni?
-
13:32
Miał dożywotni zakaz prowadzenia, wsiadł za kierownicę. Do tego był poszukiwany
-
13:14
Dziki Zachód na Prądniku Czerwonym. Będzie audyt bezpieczeństwa i więcej patroli policji
-
12:30
Kto będzie nowym dyrektorem Wydziału Komunikacji Społecznej? Największe szanse ma Przemysław Walaszczyk
-
12:10
Rektor Politechniki Krakowskiej: „W ciągu 30 lat nastąpił gigantyczny przeskok w budowie dróg w Polsce”
-
11:59
Cztery Złote Globy dla "Szōguna". Co sprawiło, że serial zachwycił krytyków?
-
11:45
Czekolada za choinkę. W Małopolsce Zachodniej trwają akcje odbioru drzewek
-
10:00
Czy komicy są smutni?