EkoMałopolska
Polski Alarm Smogowy uruchamia kolejną inicjatywę, która ma promować walkę o czyste powietrze
Zaczynali od trzech osób w Krakowie, dziś Polski Alarm Smogowy ma 50 oddziałów w całym i zakłada własną akademię, zachęcając do działania na rzecz czystego powietrza.
Wymiana pozaklasowych kotłów idzie zbyt wolno
"Wymiana pozaklasowych kotłów idzie zbyt wolno. W takim tempie wdrożenie uchwały antysmogowej zajmie 10 lat, a zostały nam niecałe dwa lata". – alarmuje Andrzej Guła z Krakowskiego Alarmu Smogowego. W gminach położonych wokół Krakowa wciąż w użyciu jest 23 tysiące pozaklasowych kotłów.
Tarnowscy radni chcą dodatkowych konsultacji ws. uchwały antysmogowej
Tarnowscy radni nie będą jednak w czwartek głosowali wniosku do zarządu województwa małopolskiego o wprowadzenie w mieście uchwały antysmogowej. Większość radnych ma wątpliwości oraz uwagi co do zapisów projektu takiej uchwały narzuconych przez władze województwa. Dlatego większością głosów 14 do 7 zdecydowali o ograniczeniu porządku obrad sesji tarnowskiej rady miejskiej o ten punkt.
Skawina: zakaz palenia węglem w piecach od 2030 roku
Kolejna gmina w Małopolsce stawia krok w kierunku czystego powietrza. W podkrakowskiej Skawinie nie będzie można palić w piecach węglem od 2030 roku. Tego chciałaby Rada Miasta i Gminy w Skawinie. Od 2022 roku nie będzie można montować pieców węglowych w nowych budynkach. Będzie można za to skorzystać z kominków spełniających wymogi uchwały antysmogowej. Jak przekonuje burmistrz Skawiny, Norbert Rzepisko, to wielki sukces i efekt kilkuletnich prac.
Nie będzie uchwały antysmogowej dla Chrzanowa
Małopolskie samorządy podejmują apele w sprawie lokalnych zakazów palenia węglem. Gminne uchwały intencyjne w tej sprawie mają zostać przyjęte do końca maja. Lokalne przepisy antysmogowe przygotowało 10 małopolskich samorządów. Nie wszystkie skierują ostatecznie apel do sejmiku województwa o wprowadzenie zakazu palenia węglem na swoim terenie. W Chrzanowie przeciwni byli radni.
Od nowego roku koniec dotacji do pieców węglowych w "Czystym powietrzu"
Od 1 stycznia 2022 r. nie będzie można otrzymać dotacji na zakup pieca węglowego w programie "Czyste powietrze" - podał PAP minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka. Dodał, że zwiększone zostaną progi dochodowe w programie, by więcej osób mogło skorzystać z wyższego dofinansowania do termomodernizacji.
Naczelny Sąd Administracyjny odrzucił skargę sprzedawców węgla na zapisy uchwały antysmogowej dla Małopolski
Naczelny Sąd Administracyjny odrzucił skargę sprzedawców węgla na zapisy uchwały antysmogowej dla Małopolski. To ostateczne rozstrzygnięcie. - To doskonała wiadomość. Nie mieliśmy wątpliwości, że przepisy antysmogowe, które zresztą stały się wzorcem dla reszty kraju, są zgodne z prawem i pożytkiem publicznym - komentuje wicemarszałek Małopolski Tomasz Urynowicz.
Myślenice podsumowały nabór wniosków do gminnego programu wymiany pieców
Chęć uzyskania dopłaty zgłosiło 336 osób. Większość pierwszego dnia, kiedy to przed urzędem miasta ustawiały się długie kolejki. Milion złotych przeznaczony na dofinansowanie nie wystarczył. Gmina zamierza więc dołożyć kolejne 500 tysięcy.
Gigantyczne zainteresowanie Myślenickim Programem Wymiany Pieców
W poniedziałek ruszył nabór. Do podziału jest milion złotych z budżetu gminy. Mieszkańcy stoją przed urzędem od świtu.
Tarnowscy radni będą musieli jeszcze raz przyjąć propozycję uchwały antysmogowej
Miasto nie może samo wprowadzić takich regulacji. Dlatego w listopadzie 2019 roku, tarnowscy radni, przewagą jednego głosu, zdecydowali, że poproszą Zarząd Województwa Małopolskiego o wprowadzenie na terenie Tarnowa ograniczeń. Radni proponowali, żeby zakaz palenia węglem wszedł w życie w Tarnowie już we wrześniu 2025 roku. Jednak władze województwa chcą, żeby we wszystkich gminach, które chcą wprowadzenia podobnego zakazu, wszedł on w życie później, bo w 2030 roku - wyjaśnia dyrektor wydziału ochrony środowiska tarnowskiego magistratu Marek Kaczanowski.
Tomasz Urynowicz: Trzeba ujednolicić uchwały antysmogowe dla gmin
W sierpniu sejmik województwa małopolskiego zajmie się uchwałami antysmogowymi dla Tarnowa, Oświęcimia, Skawiny, Rabki, Zabierzowa i Krzeszowic. Zakaz stosowania paliw stałych miałby obowiązywać w tym gminach od początku 2030 roku. O uchwałach antysmogowych dla 6 kolejnych gmin Małopolski z wicemarszałkiem Tomaszem Urynowiczem rozmawiał Jacek Bańka.
Znamy projekt ujednoliconej uchwały antysmogowej dla małopolskich gmin
Zakaz używania nowych kotłów na węgiel od przyszłego roku i już istniejących od 2030 roku - to główne założenia projektu ujednoliconej uchwały antysmogowej dla małopolskich gmin. Zaprezentował go wicemarszałek województwa Tomasz Urynowicz. Plan jest taki, żeby takie same przepisy były dla wszystkich gmin, które chcą wprowadzenia osobnych uchwał na ich terenie.
Najnowsze
-
21:50
Dlaczego Kraków jest coraz bardziej zakorkowany? Ekspert: SCT może nie załatwić sprawy
-
17:55
W sobotę inauguracja nowego stowarzyszenia politycznego, prezeską Gosek-Popiołek
-
17:24
Wypadek na DK7 - uwaga na poważne utrudnienia
-
17:19
Puszcza Niepołomice podwójnie zwycięska
-
17:15
Nowe ładowarki samochodowe w Krakowie. Części mieszkańców się nie podobają, ale czy słusznie?
-
16:26
Wicestarosta tarnowski, wójt gminy Szerzyny i dyrektorka PCPR na łatwie oskarżonych
-
16:19
Co Aleksander Miszalski robi w Danii? Chodzi o metro
-
15:54
Czym zajmują się ombudsmani?
-
15:26
Obwodnica Brzeska już prawie gotowa. Kierowcy pojadą nią jeszcze przed feriami
-
14:57
Czy komicy są smutni? Krzysztof Piasecki o kulisach pracy satyryka
-
10:00
Czy komicy są smutni?