Gospodarka
Ekspert z UJ tłumaczy powody wizyty Andrzeja Dudy w Chinach: „Może to próba budowania kariery politycznej?”
„Chiny prowadzą interesy z najbardziej rozwiniętymi gospodarkami Europy, krajami zamożnymi. Przed inwazją na Ukrainę Polska pełniła rolę tranzytową; myślę, że zostaliśmy sprowadzeni do roli pariasa. Czy to przypadkiem nasze nie wybujałe ego każe nam sądzić inaczej?” - mówi Jackowi Bańce prof. Łukasz Gacek, kierownik Zakładu Chin w Instytucie Bliskiego i Dalekiego Wschodu
Polska w starciu z KE o dyrektywę, która uderzy w małych i średnich przedsiębiorców
Symbolicznego "Misia" - maskotkę z filmu Stanisława Barei otrzymała Marianne Thyssen komisarz do spraw zatrudnienia i mobilności pracowników w Unii Europejskiej. Nietypowy prezent wręczony przez organizatorów IV Europejskiego Kongresu Mobilności Pracy w Krakowie jest odpowiedzią na planowaną nowelizację ustawy o delegowaniu pracowników na terenie krajów UE. Nowe przepisy zwiększą koszty polskich przedsiębiorców świadczących usługi we Francji lub Niemczech nawet o 30% w stosunku do podmiotów lokalnych. To obniży z kolei konkurencyjność polskich małych i średnich przedsiębiorców. Część firm będzie musiała ograniczyć lub zamknąć swoją działalność.
Sądecczyzna bogatsza w... milionerów
Sądeczanie są coraz bogatsi. Aż 141 osób i firm z powiatu nowosądeckiego wypracowało w ubiegłym roku dochód powyżej miliona złotych. To znaczący wzrost w porównaniu z danymi za 2014 roku. Wówczas dochód na podobnym poziomie zadeklarowało 107 osób.
Nie ma mowy o sprzedaży lub fuzji Newagu. Dementuje jeden z głównych udziałowców
Informacje o sprzedaży czy też fuzjach sądeckiego Newagu są nieprawdziwe – dementuje stanowczo główny udziałowiec spółki Zbigniew Jakubas. Jeden z najbogatszych Polaków uczestniczy w obchodach 140-lecia zakładu, który zaczynał jako warsztaty zbudowane po uruchomieniu linii transwersalnej Tarnów – Leluchów. - Skupiamy się na rozwoju, nie ma planów zmiany własności – zapewnia w rozmowie z Radiem Kraków Zbigniew Jakubas.
Koleje Małopolskie nie przejmą małopolskiego oddziału Przewozów Regionalnych
Koleje Małopolskie nie przejmą oddziału Przewozów Regionalnych w województwie. Jak informuje portal Rynek Kolejowy.pl, wykluczył to prezes spółki PKP, ponieważ przewoźnik coraz lepiej radzi sobie na rynku i ma zakończyć rok na plusie. Tym samym rozmowy o przejęciu Przewozów Regionalnych w Małopolsce przez Urząd Marszałkowski w Krakowie zostały zerwane.
Czarny scenariusz dalszego losu polskich producentów taboru kolejowego?
Zbyt ostra konkurencja może doprowadzić do upadłości największych polskich producentów taboru kolejowego – taki scenariusz pisze na gospodarczych stronach "Gazeta Wyborcza". Chodzi o rywalizację bydgoskiej Pesy i sądeckiego Newagu. W tekście jaki ukazał się w ostatnich dniach pojawia się też sugestia połączenia obu firm, co ma być dla nich jedyną szansą na przetrwanie.
Małopolskie firmy są zainteresowane zatrudnianiem cudzoziemców
Do powiatowych urzędów pracy w naszym regionie lawinowo zgłaszają się przedsiębiorcy, którzy oferują pracę głównie w rolnictwie, ale także w przetwórstwie, budownictwie oraz branży IT.
XXVI Forum Ekonomiczne w Krynicy. Europa w obliczu wyzwań - zjednoczeni czy podzieleni?
Aktualne, istotne, korespondujące z najważniejszymi problemami gospodarczymi, społecznymi i politycznymi Europy, to tematy od lat podejmowane podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju. XXVI edycja Forum odbędzie się w dniach 6-8 września, a motywem przewodnim Forum będą wyzwania stojące przed współczesną Europą i solidarność europejska.
Grant dla przedsiębiorcy, który zatrudni rodzica wracającego na rynek pracy
11 tysięcy złotych - tyle może otrzymać pracodawca, który zatrudni bezrobotnego rodzica z Małopolski, wracającego do pracy po okresie opieki nad dzieckiem do 6 roku życia. Żeby otrzymać grant, przedsiębiorca musi podpisać z pracownikiem umowę o pracę na stanowisku określanym jako telepraca.
To ostatnie dni funkcjonowania starej części lotniska Kraków Airport
Obsługa portu lotniczego zaczęła właśnie operację "wyprowadzania" z niewyremontowanej części lotniska ostatnich punktów przyjmowania bagażu. Od 7 lipca wszyscy wylatujący i przylatujący do Krakowa pasażerowie zobaczą już tylko nową część terminala.
Program "Lubię to" i bezpłatne studia, szkolenia i staże
Bezpłatne studia podyplomowe, szkolenia zawodowe oraz staże czekają na bezrobotnych mieszkańców powiatu krakowskiego. To w ramach programu "LUBIĘ TO". Miejsca czekają na 240 bezrobotnych.
Co dalej z tarnowskim oddziałem Polskiej Spółki Gazownictwa?
Tarnów boi się o los oddziału Polskiej Spółki Gazownictwa. Jeszcze trzy lata temu był to osobny zakład pod nazwą Karpackiej Spółki Gazownictwa. Został jednak przemianowany na jeden z 6 oddziałów spółki - na Polskę południowo-wschodnią. Teraz mówi się o kolejnej reorganizacji i utracie przez tarnowski oddział polskiej spółki gazownictwa tego statusu na rzecz Rzeszowa. Centrala spółki przyznaje jedynie, że do 15 czerwca będą trwały analizy dotyczące m.in. nowej strategii oraz regulaminu organizacyjnego Polskiej Spółki Gazownictwa.
Modernizacja linii kolejowej Kraków - Rzeszów. Kolejny etap dobiega końca
Dobiegają końca ostatnie prace wykończeniowe przy remoncie linii kolejowej Podłęże-Rzeszów. Polskie Linie Kolejowe zmodernizowały blisko 140 km torowiska, drogi dojazdowe przy wielu stacjach oraz wiadukty kolejowe. Wyremontowano też trakcję. Na tory mogą wjeżdżać teraz cięższe lokomotywy, a pociągi zwiększyły swoją prędkość.
Jan Pamuła zrezygnował ze stanowiska prezesa Kraków Airport. Jego obowiązki przejął Radosław Włoszek
Zmiany na stanowisku prezesa zarządu krakowskiego lotniska w Balicach. Dotychczasowy prezes Kraków Airport, Jan Pamuła zrezygnował ze stanowiska. Nowym szefem portu lotniczego został Radosław Włoszek.
PGNiG podpisało umowę z Grupą Azoty dotyczącą sprzedaży gazu
Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo podpisało z Grupą Azoty umowę dotyczą sprzedaży gazu. Szacunkowa wartość kontraktu to trzy miliardy trzysta milionów złotych. Umowa przewiduje, że do 2019 roku PGNiG może dostarczyć cztery i pół miliarda metrów sześciennych błękitnego paliwa.
Impulsy wyprodukowane przez sądecki Newag pojadą na linii Kraków-Tarnów
Jeszcze w tym roku nowe pociągi Impuls wyprodukowane przez Newag zaczną wozić pasażerów na linii z Krakowa do Tarnowa. Marszałek Małopolski Jacek Krupa podpisał z sądecką spółką umowę, która zakłada dostarczenie 12 nowoczesnych pociągów dla małopolskich przewozów regionalnych. Pierwszych sześć ma być gotowych w grudniu tego roku, kolejne mają być zbudowane do lutego 2017.
Konkurs Kraków Business Starter wyłoni najlepsze start-upy
Rozpoczęła się 3. edycja konkursu Kraków Business Starter adresowanego do młodych osób, którzy mają pomysł na firmę. Jak mówi Sebastian Kolisz z Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości, dzięki konkursowi krakowskie środowisko startupowe może się rozwinąć.
Przedsiębiorcy alarmują: rządowe projekty rozwoju omijają Małopolskę
Zarząd sądeckiego Newagu spotkał się z parlamentarzystami z regionu, by zabiegać o wsparcie w staraniach o dopisanie spółki do programu Luxtorpeda 2.0. Program jest częścią planów ministra rozwoju Mateusza Morawieckiego, ale jak alarmują przedsiębiorcy - koncentruje się na województwach kujawsko-pomorskim z fabryką Pesy i na Wielkopolsce z firmą Solaris.
- 1
- 2
- ...
- 6
- 7
- chevron_right
Najnowsze
-
21:50
Dlaczego Kraków jest coraz bardziej zakorkowany? Ekspert: SCT może nie załatwić sprawy
-
17:55
W sobotę inauguracja nowego stowarzyszenia politycznego, prezeską Gosek-Popiołek
-
17:24
Wypadek na DK7 - uwaga na poważne utrudnienia
-
17:19
Puszcza Niepołomice podwójnie zwycięska
-
17:15
Nowe ładowarki samochodowe w Krakowie. Części mieszkańców się nie podobają, ale czy słusznie?
-
16:26
Wicestarosta tarnowski, wójt gminy Szerzyny i dyrektorka PCPR na łatwie oskarżonych
-
16:19
Co Aleksander Miszalski robi w Danii? Chodzi o metro
-
15:54
Czym zajmują się ombudsmani?
-
15:26
Obwodnica Brzeska już prawie gotowa. Kierowcy pojadą nią jeszcze przed feriami
-
14:57
Czy komicy są smutni? Krzysztof Piasecki o kulisach pracy satyryka
-
10:00
Czy komicy są smutni?