Gospodarka
100 miejsc pracy w firmie jednego z sądeckich producentów mebli
Z nowym rokiem – nowe perspektywy na pracę. Firma zajmująca się produkcją mebli z Nowego Sącza zamierza w najbliższym czasie zatrudnić 100 osób. Kto ma szansę na zatrudnienie?
Zwolnienia w sądeckim Newagu. Pracę straci ok. 500 osób
Wolą zwolnienia niż równoważny czas pracy – tak zdecydowali pracownicy Newagu w referendum i odrzucili propozycję zarządu. Ma to być spowodowane ze spodziewanym ograniczeniem produkcji w pierwszych miesiącach tego roku. Spółka zdobywa nowe kontrakty, ale zanim wejdą w fazę produkcji minie kilka miesięcy. Według oficjalnego pisma przesłanego do sądeckiego Urzędu Pracy grupowe zwolnienia mogą dotknąć nawet 500 osób.
Start-upy podbijają Małopolskę
Kraków to drugie po Warszawie miejsce w Polsce, gdzie najliczniej powstają start-upy, czyli początkujące firmy z innowacyjnymi pomysłami.
Prof. Jerzy Hausner krytycznie o polskim górnictwie
Prof. Hausner wskazuje przyczyny katastrofy finansowej, w jakiej znalazło się polskie górnictwo. Przez lata przekonywano nas, że węgiel to nasze bezpieczeństwo, polskie złoto, ale nie przeprowadzano przy tym koniecznych reform.
Sądecki Newag: zwolnią 500 osób, ale tylko na chwilę?
Nawet 500 osób może stracić pracę w obu zakładach sądeckiej spółki Newag. O zamiarze przeprowadzenia grupowych zwolnień zarząd poinformował związki w ostatni poniedziałek. Na wtorek związkowcy zwołali posiedzenie międzyzakładowej komisji, ale jedyne, co mogą teraz zrobić, to złożyć własne propozycje do regulaminu zwolnień. Zapowiedź dotyczy obu należących do spółki zakładów: fabryki lokomotyw w Gliwicach i zakładu w Nowym Sączu, w których w sumie zatrudnionych jest blisko 2 tys osób.
Sądecki Newag wyprodukuje pociągi dla Bułgarów
Sądecki Newag zdobywa kolejny lukratywny kontrakt. Spółka podpisała umowę na dostawę pociągów dla metra w stolicy Bułgarii. W trzy lata Newag w konsorcjum z Siemensem wyprodukuje i dostarczy do Sofii 20 pociągów zbudowanych na platformie Inspiro. Jest to model, który od kilku miesięcy wozi pasażerów drugiej linii metra w Warszawie. Umowa zawiera opcje dostawy kolejnych 10 takich samych składów.
Jest pierwszy inwestor w strefie aktywności gospodarczej powiatu bocheńskiego
W przeciwieństwie do tej stworzonej przez miasto - powiatowa strefa chce przyciągać małych i średnich przedsiębiorców. Dlatego też działki są mniejsze, a inwestor nie musi jej nawet kupować - może wydzierżawić. To skusiło Tomasza Tobiasza właściciela firmy TTM z Bartucic koło Bochni -która projektuje i produkuje maszyny do obróbki metalu, m.in. do produkcji kanałów wentylacyjnych.
Tarnowskie Azoty będą potentatem w produkcji poliamidu
Ta inwestycja ma zapewnić tarnowskim Azotom rozwój i utrzymanie dotychczasowego zatrudnienia. Symbolicznie wmurowano kamień węgielny pod budowę wytwórni poliamidu.
Na jego bazie powstają tworzywa wykorzystywane m.in. w ubraniach, opakowaniach czy samochodach. A dzięki tej wytwórni i już istniejącym podobnym instalacjom w Grupie Azoty - ma dać spółce drugą pozycję w produkcji poliamidu w Europie.
Trzech inwestorów chętnych na kupno kopalni Brzeszcze
Spółka Restrukturyzacji Kopalń poinformowała, że wpłynęły trzy oferty. Jak ustaliło Radio Kraków, małopolską kopalnię chcą kupić oprócz spółki RSG założonej przez Tauron, także FTF Columbus należący do właściciela oświęcimskiego Synthosa Michała Sołowowa oraz Węglokoks Kraj, czyli właściciel kopalni Bobrek i Piekary.
Ostatni moment na złożenie oferty kupna kopalni w Brzeszczach
Do jutra Spółka Restrukturyzacji Kopalń przyjmuje oferty chętnych na kupno kopalni Brzeszcze w Małopolsce zachodniej. W przyszłym tygodniu mają ruszyć negocjacje a do końca miesiąca ma zostać podpisana umowa z nowym inwestorem. Tymczasem wśród załogi kopalni nastroje coraz gorsze. Związkowcy mówią wprost, sprzedaż kopalni jest możliwa, ale pod pewnymi warunkami.
Oświęcimski Synthos otwiera nowoczesną fabrykę kauczuku
To jedna z największych inwestycji przemysłowych w Małopolsce. 3 września w firmie chemicznej SYNTHOS w Oświęcimiu otwarto jedną z najnowocześniejszych fabryk kauczuku. Powstała ona w dwa lata i kosztowała blisko 600 milionów złotych. Będzie w niej produkowane około 90 tysięcy ton kauczuku rocznie, które można wykorzystać m.in. w branży motoryzacyjnej.
Mali przedsiębiorcy przeciwko supermarketom. Jest protest
Tysiące przedsiębiorców z Małopolski i kilkanaście izb gospodarczych należących do Małopolskiego Porozumienia Organizacji Gospodarczych protestuje przeciwko zmianie przepisów dotyczących supermarketów. Po głosowaniach w Sejmie i Senacie z ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym zniknęła regulacja ograniczająca możliwość budowy obiektów handlowych o powierzchni większej niż 400 metrów kwadratowych.
Były prezes Tarnowskiego Klastera Przemysłowego nie zamierza ustępować
Rafał Działowski został odwołany ze stanowiska, ale tak łatwo nie zamierza ustępować - ustaliło Radio Kraków. Zdaniem byłego prezesa Tarnowskiego Klastera Przemysłowego główny problem instytucji leży właśnie w ciągłym zmienianiu władz.
Beata Szydło w Brzeszczach: "Rząd nie ma pomysłu na górnictwo"
"Przez osiem miesięcy nie zrobiono nic, by ratować branżę" - mówiła w Brzeszczach Beata Szydło. Kandydatka PiS na premiera podkreślała, że wciąż nie zostało zrealizowane podpisane w styczniu porozumienie rządu z górniczymi związkami zawodowymi.
Jest konkurs na stanowisko szefa tarnowskiego Klastra Przemysłowego
Tarnów szuka nowego szefa Klastra Przemysłowego. Właśnie ogłoszono konkurs na to stanowisko. Na razie to najgorętszy stołek w mieście, bo jak już informowaliśmy w Radiu Kraków spółka od tygodnia nie ma szefa. Jednego prezesa odwołano, a następca zrezygnował zaledwie po dwóch dniach.
Cztery nowe centra obsługi podatkowej do dyspozycji Małopolan
To będzie spore ułatwienie dla pracujących z dala od domu. We wtorek urzędnicy uruchomią 50 nowych centrów obsługi w całej Polsce. Dzięki nim, podatnicy załatwią swoje sprawy nie tylko we własnym urzędzie, ale też w wybranych miejscach na terenie całego kraju.
Tarnowski Klaster Przemysłowy ma nowego prezesa
Z funkcji prezesa odwołany został przez radę nadzorczą dotychczasowy szef tej instytucji Rafał Działowski. Zastąpi go Sławomir Turek. Tarnowski Klaster Przemysłowy to miejska spółka w Tarnowie, którym głównym zadaniem jest pozyskiwanie inwestorów, którzy otworzą swój biznes w mieście.
Z końcem sierpnia mija górnicze ultimatum dla Brzeszcz
Końcem sierpnia mija termin, w którym małopolską kopalnię od Spółki Restrukturyzacji Kopalń miał odkupić inwestor strategiczny. Najczęściej jest wymieniana spółka Tauron, choć ta stawia twarde warunki. Chce przejąć kopalnię za symboliczną złotówkę. Zapowiada też duże inwestycje, ale też cięcia zatrudnienia. Połowa załogi miałaby być zatrudniona w firmach zewnętrznych. Związkowcy z Brzeszcz twierdzą, że rząd dąży za wszelką cenę do sprzedaży kopalni, nie licząc się z kosztami i tym co się z nią później stanie.
- chevron_left
- 1
- 2
- 3
- 4
- ...
- 6
- 7
- chevron_right
Najnowsze
-
21:50
Dlaczego Kraków jest coraz bardziej zakorkowany? Ekspert: SCT może nie załatwić sprawy
-
17:55
W sobotę inauguracja nowego stowarzyszenia politycznego, prezeską Gosek-Popiołek
-
17:24
Wypadek na DK7 - uwaga na poważne utrudnienia
-
17:19
Puszcza Niepołomice podwójnie zwycięska
-
17:15
Nowe ładowarki samochodowe w Krakowie. Części mieszkańców się nie podobają, ale czy słusznie?
-
16:26
Wicestarosta tarnowski, wójt gminy Szerzyny i dyrektorka PCPR na łatwie oskarżonych
-
16:19
Co Aleksander Miszalski robi w Danii? Chodzi o metro
-
15:54
Czym zajmują się ombudsmani?
-
15:26
Obwodnica Brzeska już prawie gotowa. Kierowcy pojadą nią jeszcze przed feriami
-
14:57
Czy komicy są smutni? Krzysztof Piasecki o kulisach pracy satyryka
-
10:00
Czy komicy są smutni?