Inwestycje które zmieniły Małopolskę
Znamy laureatów plebiscytu „Inwestycje, które zmieniły Małopolskę. 20 lat w Unii Europejskiej”
Dworzec „Biblioteka Skawina”, Centrum narciarstwa biegowego w Klikuszowej, most na Wiśle w Borusowej, zrewitalizowane centrum uzdrowiska Muszyna i Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach – to Państwa zdaniem najlepsze małopolskie inwestycje zrealizowane przy wsparciu funduszy europejskich w ostatnim 20 – leciu. Laureaci zostali wybrani w głosowaniu, które prowadziliśmy od 4 listopada do 2 grudnia.
Klikuszowa: wymarzone miejsce dla miłośników sportów zimowych
Narciarstwo biegowe to sport który zdobywa coraz większe uznanie wśród amatorów aktywnego wypoczynku. W Polsce mamy już kilka profesjonalnie przygotowanych tras biegowych. Przy wsparciu funduszy europejskich w Klikuszowej, koło Nowego Targu, powstało Centrum Narciarstwa Biegowego, które jest wymarzonym miejscem dla miłośników sportów zimowych. Ośrodek ten został stworzony z myślą o rekreacji oraz szkoleniu, przyciąga zatem zarówno amatorów narciarstwa, jak i zawodowców. Na wysokości ponad 700 m. n.p.m. usytuowana jest doskonale przygotowana trasa biegowa o długości prawie 2 kilometrów. Trasy są przeznaczone nie tylko dla narciarzy – latem przekształcają się w trasy dla biegaczy nartorolkowych i rolkarzy.
Dolina Popradu. Wycieczkę w to urokliwe miejsce warto zacząć od… dworców
Dolina Popradu - jedno z najpiękniejszych miejsc w Polsce. Piesze, górskie wycieczki, piękne widoki, spotkania z cennymi zabytkami i historią – każdy turysta znajdzie tu coś dla siebie. Do atrakcji tego regionu można śmiało dopisać wyremontowane, urokliwe dworce kolejowe, którym dzięki funduszom europejskim przywrócono ich pierwotny wygląd i dostosowano do nowych, współczesnych standardów obsługi pasażerów.
Las z zupełnie nowej perspektywy w Centrum Edukacji Ekologicznej w Ciężkowicach
Można tu na nowo odkryć przyrodę, obcować z naturą i zobaczyć las z zupełnie innej perspektywy. Co to za miejsce? Dziś zaglądamy do Ciężkowic, gdzie dzięki funduszom europejskim powstała niezwykła atrakcja turystyczna. Od lipca ubiegłego roku mieszkańcy i turyści mogą korzystać ze ścieżki w koronach drzew. Trasa ma prawie kilometr i miejscami wznosi się na wysokość 20 metrów. Z punktów widokowych można podziwiać Pogórze Ciężkowickie, panoramę Pasma Brzanki, a przy dobrej pogodzie – również Tatry. Ścieżka jest częścią dużego projektu zatytułowanego ZIEMIA-WODA–POWIETRZE, w skład którego wchodzi również nowoczesne Małopolskie Centrum Edukacji Ekologicznej - obiekt, w którym nauka spotyka się z naturą.
Park Strzelecki w Nowym Sączu – teraz atrakcyjny i chętnie odwiedzany
Park Strzelecki w Nowym Sączu to 10-hektarowy teren wypełniony atrakcjami dla odwiedzających w każdym wieku. W 2021 roku został oddany do użytku po gruntownej przebudowie, dofinansowanej z funduszy europejskich. Rewitalizacja odmieniła oblicze parku, który stał się miejscem atrakcyjnym i chętnie odwiedzanym.
Dzięki tej konstrukcji zakończyła się era przepraw promowych przez Wisłę
W 2020 r. dwa brzegi Wisły spięła przeprawa mostowa rozpoczynająca się na terenie województwa świętokrzyskiego w miejscowości Nowy Korczyn, a kończąca na terenie województwa małopolskiego, w miejscowości Borusowa. Dzięki funduszom europejskim ten most zakończył w Małopolsce erę przepraw promowych.
To perełka wśród uzdrowisk. Warto odkryć ją na nowo
Szczawnica to prawdziwa perełka na mapie Małopolski. Jeden z najstarszych kurortów w Polsce. Nazwa miejscowości pochodzi od kwaśnych wód zwanych przez górali "szczawami". Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z początku XVI wieku. Do końca XVIII wieku Szczawnica była jednak częścią Starostwa Czorsztyńskiego. W 1839 roku Józef Stefan Szalay przejął zarząd nad dobrami w Szczawnicy i od tego czasu datuje się rozwój zdrojowiska.
Tarnowski Pasaż Odkryć – miejsce spotkań z nauką, źródło wiedzy o mieście
Pasaż Odkryć w kamienicy przy Rynku 4 w Tarnowie to wyjątkowe miejsce, umożliwiające bezpośredni kontakt z nauką i swobodne odkrywanie jej tajemnic poprzez niezwykłe doświadczenia i eksperymenty. Jego powstanie było możliwe m.in. dzięki środkom pochodzącym z funduszy europejskich. To nie tylko miejsce spotkania z nauką, ale również źródło wiedzy na temat miasta.
Jeden z najbardziej rozpoznawalnych budynków w Krakowie. Powstał dzięki funduszom unijnym
Na naszej funduszowej trasie przystanek w Centrum Kongresowym ICE Kraków. Imponujący budynek o powierzchni prawie 40 tysięcy metrów kwadratowych został oddany do użytku w 2014 roku. Są tam między innymi sale: audytoryjna, teatralna i kameralna, zespół sal konferencyjnych i przeszklone foyer z widokiem na Wawel.
Dworzec kolejowy i biblioteka w jednym? W Skawinie to się udało
XIX-wieczny dworzec kolejowy z upływem kolejnych lat niszczał i popadał w ruinę. Na szczęście udało się zatrzymać ten proces dzięki funduszom europejskim. Wcześniej było to miejsce, gdzie raczej nikt nie wybierał się na spacery. Złomowisko i niszczejące budynki dworcowe straszyły przechodniów. Sam budynek był zrujnowany i miał ogromne dziury w dachu. Aż wreszcie przyszły lepsze dni – zapadła decyzja w sprawie rewitalizacji.
Plebiscyt „Inwestycje, które zmieniły Małopolskę” na półmetku
Głosowanie w plebiscycie na najlepsze projekty z ostatnich 20 lat w Unii Europejskiej jest już na półmetku. Na wybrane projekty zrealizowane w Małopolsce przy wsparciu funduszy europejskich można głosować jeszcze przez prawie 2 tygodnie – do 2 grudnia.
Głosuj na „Inwestycje, które zmieniły Małopolskę” i wygrywaj nagrody
Połowa już za nami! Jeszcze do 2 grudnia można wziąć udział w konkursie towarzyszącym plebiscytowi na najlepsze „Inwestycje, które zmieniły Małopolskę”. Aby mieć szansę na wygranie nagród – zestawów funduszowych gadżetów, wystarczy słuchać audycji, a potem odpowiedzieć na pytanie.
Pijalnia Główna w Krynicy-Zdroju: nowy wystrój i całkiem nowe możliwości
Pijalnia w Krynicy-Zdroju - symbol uzdrowiska i główny obiekt zdrojowy - została gruntownie zmodernizowana dzięki środkom unijnym. Lubiane przez kuracjuszy miejsce, położone przy głównym deptaku w samym sercu miasta, zachowało swoją dotychczasową bryłę i sylwetkę oraz transparentną elewację. A zyskało nowy wystrój i całkiem nowe możliwości.
Muszyna – warto tu przyjechać już nie tylko do uzdrowiska
Muszyna to małe urokliwe miasteczko położone w Małopolsce, kurort znany od lat dzięki wodom mineralnym. Teraz ma jeszcze jedną atrakcję – zrewitalizowane centrum miasteczka, a w nim rynek i ratusz, które tworzą wyjątkowy klimat tego miejsca.
Dworzec PKP Zakopane – już nie tylko punkt przesiadkowy
Zakopane to jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc w Polsce. A dzięki wsparciu funduszy europejskich przeszło niezwykłą metamorfozę. Jednym z miejsc, które zyskało nie tylko nowy wygląd, ale również całkiem nowe funkcje, jest dworzec PKP. To teraz nie tylko punkt przesiadkowy, ale centrum pełne życia i kultury, z którego chętnie korzystają turyści odwiedzający stolicę Tatr.
Od ponad stu lat pielęgnują i propagują bogate dziedzictwo kulturowe Podhala
Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem to jedno z najstarszych i największych muzeów regionalnych w Polsce. Instytucja ta od ponad wieku pielęgnuje i propaguje unikatowe i niezmiernie bogate dziedzictwo kulturowe Podhala i jego mieszkańców. Dlatego finansowanie takich miejsc jest niezwykle ważne. W tym przypadku bardzo pomogły fundusze europejskie przekazane przez samorząd województwa małopolskiego.
Kopalnia Soli w Bochni to jedna z największych atrakcji turystycznych regionu
Uzdrowisko Kopalnia Soli Bochnia zrealizowało projekt dofinansowany z funduszy europejskich, którego efektem jest unikatowa na skalę Europy Środkowej ekspozycja multimedialna. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technik multimedialnych goście kopalni mogą przenieść się w czasie i poznać niezwykłą historię tego miejsca.
W szpitalu w Proszowicach leczą się pacjenci nie tylko z powiatu krakowskiego. Sporo się tam zmieniło
Nowoczesne wyposażenie i najwyższy standard opieki – szpital w Proszowicach rozwija się dzięki realizacji projektów dofinansowanych z funduszy europejskich. W ramach unijnego dofinansowania wyremontowano oddziały i poradnie szpitala. Nowe i odświeżone pomieszczenia zyskały oddziały anestezjologii, intensywnej terapii, pulmonologii, poradni gruźlicy i chorób płuc. Zakupiono także sprzęt medyczny obejmujący m.in.: kardiomonitory, respirator, nowoczesny ultrasonograf, bronchoskop ze źródłem światła oraz aparaturę do leczenia hipotermii po nagłym zatrzymaniu krążenia.
Najnowsze
-
13:32
Miał dożywotni zakaz prowadzenia, wsiadł za kierownicę. Do tego był poszukiwany
-
13:14
Dziki Zachód na Prądniku Czerwonym. Będzie audyt bezpieczeństwa i więcej patroli policji
-
12:30
Kto będzie nowym dyrektorem Wydziału Komunikacji Społecznej? Największe szanse ma Przemysław Walaszczyk
-
11:59
Cztery Złote Globy dla "Szōguna". Co sprawiło, że serial zachwycił krytyków?
-
11:45
Czekolada za choinkę. W Małopolsce Zachodniej trwają akcje odbioru drzewek
-
11:43
Nawet 300 hektarów w nowohuckim kombinacie może przejąć Kraków. "Rozmawiamy o trzy razy większym terenie niż planowano"
-
11:30
Groźby, nagroda, freski, korki, wyprawa w Tatry i słowa metropolity. Co Wyczynem, co Blamażem?
-
11:11
Izabela Kudła : pierwszy raz na siłowni...nuda, ale odkryłam fitness
-
11:07
Izabela Kudła - Mistrzyni Europy Fitness , poleca aktywną regeneracje po pracy
-
11:01
Andrzej Madej " Oda do...sylwestrowej radości"
-
10:57
PIT 2025: Przełomowe zmiany dla przedsiębiorców – co musisz wiedzieć o metodzie kasowej i cyfrowych ułatwieniach?
-
22:30
Wychowała pokolenia pianistów. Kim była Irena Rolanowska?