krakowskie szopki
Trwa 79. edycja Konkursu Szopek Krakowskich
Po przerwie spowodowanej pandemią pod pomnikiem Adama Mickiewicza na krakowskim Rynku swoje dzieła znów ustawili w czwartek szopkarze. Bajecznie kolorowe budowle podziwiali i fotografowali krakowianie oraz turyści. Muzeum Krakowa po raz 79. organizuje Konkurs Szopek Krakowskich.
Szopki ze zbiorów Muzeum Krakowa umilą święta w szpitalu
Cztery szopki ze zbiorów Muzeum Krakowa umilą święta pacjentom, którzy czas Bożego Narodzenia spędzą w szpitalu im. Żeromskiego. Mamy nadzieję, że to początek nowej tradycji - powiedziała PAP rzeczniczka szpitala specjalistycznego im. Żeromskiego Anna Górska.
Rusza 78 Konkurs Szopek Krakowskich
Do konkursu można się zgłaszać do 30 listopada. W związku z pandemią należy to zrobić telefonicznie lub mailowo. Gotowe szopki trzeba dostarczyć w dniach od 16 do 30 listopada (w umówionych wcześniej terminach) do Celestatu. Wszelkie niezbędne informacje znajdują się na stronie Muzeum Krakowa. Obrady jury konkursowego odbędą się 3 grudnia, a wyniki zostaną ogłoszone trzy dni później, 6 grudnia. Pokonkursowa wystawa szopek krakowskich będzie czynna do końca lutego przyszłego roku.
Krakowskie szopkarstwo już oficjalnie z certyfikatem UNESCO
W Warszawie uroczyście wręczono potwierdzenie wpisu na Reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości.
Na spacer szlakiem Krakowskiej Szopki zapraszało Muzeum Historyczne Miasta Krakowa
Historię krakowskich szopek zainteresowani mogli poznać podczas „Spaceru wokół szopki”, który odbył się w Krakowie w niedzielę. Spacerowicze zobaczyli tradycyjne konstrukcje w przestrzeni miasta oraz na wystawie w Celestacie.
O krakowskim szopkarstwie
Choć konkurs rozstrzygnięty, to szopkarzy już na nowo ogarnia szaleństwo planowania i projektowania nowych szopek. Opowiada o tym Wiesław Barczewski, który specjalizuje się w szopkach małych i miniaturowych, jest autorem książki "Szczypta iluzji, trochę kleju, czyli jak się robi szopkę krakowską".
Krakowskie szopki w Pod Lupą
Zachęcamy do oglądania wystawy szopek krakowskich w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa, w Celestacie. Przychodzą i dorośli i dzieci. Sami twórcy szopek - jak 5-letnia Klara. Przyjeżdżają też goście z całej Polski, by podziwiać te cudeńka.
Świąteczne szopki ...jak zegarki!
Ruchome szopki bożonarodzeniowe nie są wymysłem współczesności. Ich tradycja sięga 1223 roku, kiedy nikt jeszcze nie myślał o przystrajaniu domów kolorowymi lampkami, a Boże Narodzenie dopiero nabierało podniosłej atmosfery. Właśnie wtedy święty Franciszek po raz pierwszy urządził szopkę bożonarodzeniową w grocie koło Greccio.
Najnowsze
-
17:24
Wypadek na DK7 - uwaga na poważne utrudnienia
-
17:19
Puszcza Niepołomice podwójnie zwycięska
-
16:26
Wicestarosta tarnowski, wójt gminy Szerzyny i dyrektorka PCPR na łatwie oskarżonych
-
16:19
Co Aleksander Miszalski robi w Danii? Chodzi o metro
-
15:54
Czym zajmują się ombudsmani?
-
15:26
Obwodnica Brzeska już prawie gotowa. Kierowcy pojadą nią jeszcze przed feriami
-
14:57
Czy komicy są smutni?
-
13:32
Miał dożywotni zakaz prowadzenia, wsiadł za kierownicę. Do tego był poszukiwany
-
13:14
Dziki Zachód na Prądniku Czerwonym. Będzie audyt bezpieczeństwa i więcej patroli policji
-
12:30
Kto będzie nowym dyrektorem Wydziału Komunikacji Społecznej? Największe szanse ma Przemysław Walaszczyk
-
12:10
Rektor Politechniki Krakowskiej: „W ciągu 30 lat nastąpił gigantyczny przeskok w budowie dróg w Polsce”
-
10:00
Czy komicy są smutni?