- A
- A
- A
SUPERMARKA RK przyznana!
Minister Kultury Bogdan Zdrojewski wręczył w środę Supermarkę, nagrodę przyznawaną przez Radio Kraków dla najlepszego wydarzenia kulturalnego roku. Zaszczytne wyróżnienie otrzymała wystawa "Za-mieszkanie 2012. Miasto ogrodów, miasto ogrodzeń", prezentowana w Muzeum Narodowym w Krakowie.Wręczenie grudniowej Marki Radia Kraków i Supermarki Radia Kraków za najważniejsze wydarzenie kulturalne roku 2012/ fot. Piotr Szewczyk
W środę podczas debaty: "Czy Kraków może być stolicą kulturalną Polski?" przyznana została SUPERMARKA Radia Kraków dla najlepszego wydarzenia kulturalnego 2012 roku. Wyróżnienie za rok ubiegły otrzymała wystawa „Za-mieszkanie 2012. Miasto ogrodów, miasto ogrodzeń” w Muzeum Narodowym w Krakowie.
Dyplomy odebrali współorganizatorzy wystawy: Zofia Gołubiew - dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie i Dorota Leśniak-Rychlak - prezes Fundacji Instytut Architektury. Ekspozycja jest wspólną inicjatywą Instytutu oraz MNK.
fot. Piotr Szewczyk
Jury debatowało w składzie: Magdalena Huzarska-Szumiec z "Gazety Krakowskiej", Łukasz Gazur z "Dziennika Polskiego", Krzysztof Glondys z Telewizji Kraków, Joanna Targoń z „Didaskaliów” oraz Justyna Nowicka z Radia Kraków.
-
-
-
-
-
-
-
-
-
crop_free
1
/ 9
"Za-mieszkanie 2012" nawiązuje do "Wystawy architektury i wnętrz w otoczeniu ogrodowem", która odbyła się w Krakowie w 1912 r. w sąsiedztwie nieistniejącego wtedy Gmachu Głównego Muzeum Narodowego, na terenach przylegających do Błoń i Parku Jordana. Pokazano wówczas wykonane w skali 1:1 modele domów rodziny rzemieślniczej, robotniczej i rodziny rolnika oraz dworek podmiejski. Opracowano wystrój ich wnętrz i wygląd otoczenia. Jednym z głównych celów ekspozycji było stworzenie i prezentacja typologii budynków mieszkalnych o charakterze modelowym – możliwych do wielokrotnego powielania. Odwołując się do idei miasta-ogrodu brytyjskiego urbanisty Ebenezera Howarda, skupiono się na domach indywidualnych.
W stulecie tamtego wydarzenia, twórcy wystawy stawiają pytanie o obecny stan architektury mieszkalnej w Polsce w kontekście przemian zachodzących w miastach, zwłaszcza po 1989 r. Jako przedmiot analizy wybrano Kraków i jego okolice.
Wystawę można oglądać do 10 lutego 2013 r.
Kuratorzy: Dorota Jędruch (Muzeum Narodowe w Krakowie / Instytut Architektury), Dorota Leśniak-Rychlak, Agata Wiśniewska, Michał Wiśniewski (Instytut Architektury)
Projekt aranżacji: medusa group
Projekt graficzny: Joanna Sowula
Koordynatorka wystawy: Iza Wałek
Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
21:50
Dlaczego Kraków jest coraz bardziej zakorkowany? Ekspert: SCT może nie załatwić sprawy
-
17:55
W sobotę inauguracja nowego stowarzyszenia politycznego, prezeską Gosek-Popiołek
-
17:24
Wypadek na DK7 - uwaga na poważne utrudnienia
-
17:19
Puszcza Niepołomice podwójnie zwycięska
-
17:15
Nowe ładowarki samochodowe w Krakowie. Części mieszkańców się nie podobają, ale czy słusznie?
-
16:26
Wicestarosta tarnowski, wójt gminy Szerzyny i dyrektorka PCPR na łatwie oskarżonych
-
16:19
Co Aleksander Miszalski robi w Danii? Chodzi o metro
-
15:54
Czym zajmują się ombudsmani?
-
15:26
Obwodnica Brzeska już prawie gotowa. Kierowcy pojadą nią jeszcze przed feriami
-
14:57
Czy komicy są smutni? Krzysztof Piasecki o kulisach pracy satyryka
-
10:00
Czy komicy są smutni?
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze