Małopolska bez smogu
Burmistrz Rabki zarzuca ekologom nagonkę medialną. PAS: "To odwracanie uwagi od prawdziwego problemu"
Ewa Przybyło, burmistrz Rabki Zdrój w apelu napisała, że podhalańska miejscowość czuje się szykanowana a postępowanie Alarmu Smogowego jest ciągłym atakiem a nie realną pomocą w zdobywaniu środków na walkę z zanieczyszczeniem. Andrzej Guła z Polskiego Alarmu Smogowego odpowiada, że zarzuty są bezpodstawne i przypomina, że PAS uczestniczył między innymi w opracowaniu programu KAWKA, dzięki któremu można dostać dotację na wymianę starych pieców a także walczył o jak największe pieniądze z Unii Europejskiej na walkę ze smogiem.
Dzięki grupie zakupowej gaz dla Krakowa i okolicznych gmin będzie tańszy?
Krakowska grupa zakupowa gazu obejmie gminy wchodzące w skład aglomeracji krakowskiej, a w przyszłości także indywidualnych odbiorców - mówił w Radiu Kraków Witold Śmiałek, doradca prezydenta Krakowa ds. jakości powietrza. Dzięki wspólnym zakupom cena gazu jest znacznie niższa niż w wypadku, gdy umowa obowiązuje każdego odbiorcę z osobna.
Jacek Majchrowski: w gminach ościennych powinny zostać wprowadzone normy jakości dla pieców
Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski chce, by w gminach ościennych wprowadzić normy jakości dla pieców. W Zielonkach nie mają wątpliwości, że w najbliższych latach, korzystając z unijnych pieniędzy stare piece będą wymieniane. Podobnego zdania są także władze Wadowic i Jordanowa.
Limanowa rozpoczyna walkę ze smogiem. Na pierwszy ogień dotacje na wymianę pieców
Kolejne małopolskie miasto przystępuje do walki ze smogiem. Limanowa stara się o dotację z programu KAWKA na wsparcie mieszkańców, którzy zdecydują się wymienić stary piec na nowy, ekologiczny. W pierwszym naborze ponad 140 osób zgłosiło swoje wnioski o taką pomoc finansową. Władze miasta chcą też zakupić mobilną stację do pomiaru jakości powietrza.
Kraków: 4 tys. komentarzy do uchwały antysmogowej. Czy sejmik zdąży zagłosować w tym roku?
"Chciałbym, żeby uchwała antysmogowa została podjęta na ostatniej w tym roku sesji sejmiku, 30 grudnia" - powiedział wicemarszałek Wojciech Kozak. Do projektu uchwały wpłynęło ponad 4,5 tysiąca uwag od mieszkańców. W tej chwili trwa ich rozpatrywanie. Część z nich dotyczy rezygnacji z zakazu palenia drewnem w kominkach. Tymczasem Polski Alarm Smogowy złożył w urzędzie marszałkowskim 4,5 tysiąca podpisów pod petycją, aby... uchwałę jak najszybciej przegłosować.
Małopolskie uzdrowiska będą mieć swoje pyłomierze, a przynajmniej tak deklarują
Burmistrz Muszyny Jan Golba w imieniu miejscowości uzdrowiskowych naszego regionu zadeklarował chęć zamontowania w tych miejscach urządzeń, które na stałe będą mierzyć poziom pyłu zawieszonego w powietrzu. Pyłomierze stanąć miałyby też w przyszłym roku m.in. w Rabce i Szczawnicy.
Podkrakowskie Krzeszowice również biorą się za smog. Na pierwszy ogień... ankiety
Gmina Krzeszowice rozpoczęła prace nad programem ochrony powietrza. Ich pierwszym etapem jest zbieranie informacji. Do mieszkańców i firm wysyłane są specjalne ankiety.
Tytuł Europejskiego Regionu Przedsiębiorczości 2016 największym sukcesem Małopolski ostatnich lat
W ostatnich latach Małopolska zmieniła się nie do poznania. Za nami wiele sukcesów, które przyczyniły się do tego, że dziś pozycja naszego regionu umacnia się nie tylko w Polsce, ale również na arenie międzynarodowej. To sukcesy, dzięki którym Małopolska nie tylko prężnie się rozwija i jest postrzegana jako region dynamicznych i pozytywnych zmian, ale też osiągnięcia, dzięki którym lepiej żyje się mieszkańcom Małopolski. Zdaniem słuchaczy Radia Kraków to tytuł Europejskiego Regionu Przedsiębiorczości 2016 jest największym sukcesem Małopolski ostatnich lat.
Do Suchej Beskidzkiej wróci pyłomierz WIOŚ. Urządzenie zniknęło w kwietniu tego roku
- W tym sezonie grzewczym w Suchej Beskidzkiej ponownie stanie pyłomierz. Być może zacznie działać na przełomie roku - powiedział w rozmowie z Radiem Kraków Paweł Ciećko, Małopolski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska. Urządzenie zniknęło z miasta wiosną, po tym jak władze Suchej Beskidzkiej odmówiły udostępniania działki pod stację monitoringu powietrza. WIOŚ postanowił znaleźć nowe miejsce.
Władze Nowego Sącza nie ustają w walce o czyste powietrze
W przyszłorocznym budżecie miasta na ograniczenie niskiej emisji zarezerwowano aż sześć milionów złotych. Będą to przede wszystkim dopłaty do wymiany starych pieców.
Jak uczyć o smogu?
O smogu trzeba rozmawiać i trzeba o nim uczyć - podkreślają krakowscy urzędnicy. Na dowód tego zorganizowali warsztaty dla dyrektorów szkół. Dla nas takie szkolenie jest zebraniem smogowych wiadomości, co jest bardzo potrzebne - nie ukrywali nauczyciele. O tym, jak uczyć o smogu Tomasz Buszewski rozmawiał z Magdaleną Kozłowską z Polskiego Alarmu Smogowego.
W Rabce Zdrój powietrze jest złe, a opłata uzdrowiskowa... wyższa
W Rabce-Zdroju turyści zapłacą nieco więcej za pobyt w hotelach i pokojach noclegowych. Władze gminy zadecydowały, że wzrośnie tam "opłata uzdrowiskowa" - z 3,50 do 3,60 dla dorosłych i z 1,50 do 1,60 dla uczniów i studentów. Tymczasem, jak wykazały badania pyłomierzem Radia Kraków i Polskiego Alarmu Smogowego, powietrze w tej gminie chwilami jest nawet gorsze niż w Krakowie. Ostatnio norma dobowa pyłu PM10 przekroczona była tam czterokrotnie.
Wojciech Kozak w RK: "Uchwała antysmogowa musi zostać rozszerzona na Małopolskę, ale bez całkowitego zakazu palenia węglem"
"Musimy pójść o krok dalej, uchwała antysmogowa musi zostać rozszerzona na całą Małopolskę" - zapowiedział w rozmowie z Radiem Kraków, Wojciech Kozak, wicemarszałek województwa. Zastrzegł jednak, że poza Krakowem niekoniecznie musi obowiazywać całkowity zakaz palenia węglem. Chodzi jednak o wprowadzenie pieców bardziej ekologicznych.
Smog wrócił do Krakowa i Małopolski. Znacznie przekroczone normy
Małopolska w smogu. W Rabce i Muszynie norma pyłu zawieszonego w powietrzu cały czas przekroczona. Taki stan pokazują tam pyłomierze Radia Kraków i Polskiego Alarmu Smogowego od wtorku. Dobowe stężenie przekroczone zostało blisko czterokrotnie. Źle oddycha się też w Krakowie. Najgorzej jest na Kurdwanowie, gdzie wykres wychylił się powyżej 160 ug/m3 - przy 50 dopuszczalnych. Podobnym powietrzem oddychają także mieszkańcy centrum miasta. Na alejach Trzech Wieszczów stężenie PM 10 przekroczone jest ponad trzy razy. Stosunkowo najczyściej jest w tym momencie w Nowej Hucie - gdzie pyłomierz wskazuje 75 ug/m3.
Burmistrz Rabki Zdrój: "Najważniejsze, że w sercu uzdrowiska pyłomierz nie pokazuje przekroczonych norm"
W Rabce Zdrój dzienna norma PM10 w powietrzu znowu została przekroczona - pokazały pyłomierze ustawione w uzdrowisku w ramach akcji Radia Kraków i Polskiego Alarmu Smogowego. Stężenie dopuszczalne pyłu zawieszonego w powietrzu przekroczone zostało nawet dwukrotnie. Taki poziom pyłu w niektórych krajach Europy spowodowałby już ogłoszenie alarmu smogowego. "Najważniejsze jest to, że pyłomierz ustawiony w parku zdrojowym nie pokazywał alarmujących wyników" - komentuje w rozmowie z Radiem Kraków burmistrz Rabki, Ewa Przybyło.
Policyjno-smogowe statystyki: co trzeci krakowski kierowca przyczynia się do smogu
Funkcjonariusze sprawdzili mobilnymi analizatorami spalin 300 samochodów. 110 z nich emitowało zbyt dużo szkodliwych substancji.
Darmowe przejazdy dla kierowców, niższy próg alarmowy. Kraków walczy ze smogiem
Kraków przygotował awaryjny plan antysmogowy. To reakcja na rekordowe zanieczyszczenie powietrze, które utrzymywało się w Krakowie w pierwszym tygodniu listopada. Awaryjny plan zakłada trzy działania: obniżenie poziomu alarmu smogowego, darmowa komunikacja miejska dla kierowców, ograniczenia wjazdu do centrum dla ciężarówek.
„Biała sobota” dla mieszkańców Rabki
W najbliższą sobotę 21 listopada w ramach akcji Radia Kraków i PAS „Małopolska bez smogu” na bezpłatne badania i konsultacje lekarskie zapraszają Szpital Miejski w Rabce-Zdroju, Burmistrz Rabki i Radio Kraków.
Najnowsze
-
21:50
Dlaczego Kraków jest coraz bardziej zakorkowany? Ekspert: SCT może nie załatwić sprawy
-
17:55
W sobotę inauguracja nowego stowarzyszenia politycznego, prezeską Gosek-Popiołek
-
17:24
Wypadek na DK7 - uwaga na poważne utrudnienia
-
17:19
Puszcza Niepołomice podwójnie zwycięska
-
17:15
Nowe ładowarki samochodowe w Krakowie. Części mieszkańców się nie podobają, ale czy słusznie?
-
16:26
Wicestarosta tarnowski, wójt gminy Szerzyny i dyrektorka PCPR na łatwie oskarżonych
-
16:19
Co Aleksander Miszalski robi w Danii? Chodzi o metro
-
15:54
Czym zajmują się ombudsmani?
-
15:26
Obwodnica Brzeska już prawie gotowa. Kierowcy pojadą nią jeszcze przed feriami
-
14:57
Czy komicy są smutni? Krzysztof Piasecki o kulisach pracy satyryka
-
10:00
Czy komicy są smutni?