- A
- A
- A
100-lecie wybuchu I wojny światowej
Szlak Frontu Wschodniego I Wojny Światowej, nowa ekspozycja w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, wystawa "Legiony Polskie 2014-2018" w krakowskim Muzeum Narodowym - to tylko część wydarzeń związanych z obchodami 100. rocznicy wybuchu I wojny światowej.
Wystawę "Legiony Polskie 2014-2018" można było oglądać od 29 lipca do 3 października 2014 roku w Muzeum Historii Fotografii w Krakowie. Wystawa była częścią większego projektu, który dotyczy genezy polskiego reportażu wojennego. Fotografie skompletowano ze zbiorów Muzeum Historii Fotografii, Archiwum Narodowego w Krakowie i Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.
Projekt zakładał również stworzenie wystawy plenerowej z fotografiami i dokumentami obrazującymi tworzenie I Kompanii Kadrowej. Było można ją zobaczyć na placu im. Ojca Adama Studzińskiego między 29 lipca–31 sierpnia.
Natomiast zanimowane fotografie legionowe stały się kanwą pokazu multimedialnego „Legioniści w przestrzeni publicznej”, który miał miejsce 5 sierpnia na krakowskim Rynku Głównym.
Zobacz też: Zdjęcia fotografa-legionisty w Muzeum Historii Fotografii
100-lecie wybuchu Wielkiej Wojny uhonorował tradycyjny już Piknik Ułański. 3 sierpnia na krakowskich Błoniach odbyła się całodniowa impreza, w ramach której przewidziano m.in. pokaz musztry paradnej w wykonaniu orkiestry wojskowej, widowisko historyczne „Drogi do Niepodległości”, pokazy kawaleryjskie, wystawę historyczną oraz zwiedzanie obozowiska. Wydarzenie towarzyszyło XLIX Marszowi Szlakiem I Kompanii Kadrowej.
Zobacz też: Wystawa w 100-lecie Czynu Legionowego
Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej rozpoczął się 6 sierpnia 2014 r. o godzinie 7.00 uroczystym apelem na krakowskich Oleandrach przed Domem Legionisty. Wtedy też została odsłonięta tablica na Domu im. Józefa Piłsudskiego upamiętniająca wymarsz I Kompanii Kadrowej. Następnie uczestnicy Marszu przeszli wraz z asystą wojskową i orkiestrą ulicą Piłsudskiego na plac Matejki, gdzie złożone zostaną kwiaty przy Pomniku Grunwaldzkim. W uroczystościach udział wziął Prezydent RP Bronisław Komorowski.
Zobacz: 100. rocznica Kadrówki. Piechurzy wyruszyli z Oleandrów
Czytaj: J. Bukowski: "To będą duże obchody na skalę kraju"
Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej przeszedł od Krakowa przez Michałowice, Słomniki, Miechów, Książ Wielki, Wodzisław, Jędrzejów, Choiny nad Nidą, Chęciny, Bolechowice i zakończył się 12 sierpnia o godzinie 14.00 w Kielcach na pl. Wolności, gdzie został odsłonięty pomnik Józefa Piłsudskiego. Tegoroczny Marsz był głównym punktem obchodów 100. Rocznicy Legionowego Czynu Niepodległościowego.
Warto przypomnieć, że Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej został zainicjowany przez legionistów Piłsudskiego w 1924 r. i odbywał się nieprzerwanie do roku 1939. To właśnie w okresie międzywojennym Marsz był największym tego typu przedsięwzięciem w Polsce i miał charakter zawodów sportowo-obronnych.
Na 100-lecie wybuchu Wielkiej Wojny także krakowskie Muzeum Lotnictwa przygotowało wystawę unikalnych samolotów z tamtego okresu. Na całym świecie jest 75 takich maszyn a 13 z nich od 27 lipca można było podziwiać w stolicy Małopolski. Przygotowanie historycznego spaceru kosztowało blisko 2 miliony złotych.
Zobacz: W Krakowie można podziwiać samoloty z I wojny światowej
W Małopolsce wciąż jest mnóstwo miejsc, które były areną kluczowych zmagań wojennych między 1914 a 1915 rokiem. Z tymi miejscami i pamiątkami tamtych czasów można zapoznać się podczas wędrówki Szlakiem Frontu Wschodniego I wojny światowej. Więcej informacji można znaleźć TUTAJ.
4 sierpnia w audycji "Przed Hejnałem" gościem Radia Kraków był wnuk Józefa Piłsudskiego. WIĘCEJ
Czytaj także: "Kadrówka - historie osobiste"
Partner Główny:
(mat. prasowe/ew)
Komentarze (0)
Najnowsze
-
21:50
Dlaczego Kraków jest coraz bardziej zakorkowany? Ekspert: SCT może nie załatwić sprawy
-
17:55
W sobotę inauguracja nowego stowarzyszenia politycznego, prezeską Gosek-Popiołek
-
17:24
Wypadek na DK7 - uwaga na poważne utrudnienia
-
17:19
Puszcza Niepołomice podwójnie zwycięska
-
17:15
Nowe ładowarki samochodowe w Krakowie. Części mieszkańców się nie podobają, ale czy słusznie?
-
16:26
Wicestarosta tarnowski, wójt gminy Szerzyny i dyrektorka PCPR na łatwie oskarżonych
-
16:19
Co Aleksander Miszalski robi w Danii? Chodzi o metro
-
15:54
Czym zajmują się ombudsmani?
-
15:26
Obwodnica Brzeska już prawie gotowa. Kierowcy pojadą nią jeszcze przed feriami
-
14:57
Czy komicy są smutni? Krzysztof Piasecki o kulisach pracy satyryka
-
10:00
Czy komicy są smutni?
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze