Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

100-lecie wybuchu I wojny światowej

  • Nasze akcje
  • date_range Poniedziałek, 2014.07.28 12:40 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 07:37 )
Szlak Frontu Wschodniego I Wojny Światowej, nowa ekspozycja w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, wystawa "Legiony Polskie 2014-2018" w krakowskim Muzeum Narodowym - to tylko część wydarzeń związanych z obchodami 100. rocznicy wybuchu I wojny światowej.

fot. mat. prasowe

Posłuchaj co mówi Jan Józef Kasprzyk o wymarszu kadrówki
Legiony na archiwalnych zdjęciach, fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe
Wymarsz szlakiem I Kompanii Kadrowej (fot. G. Kozakiewicz)


Wystawę "Legiony Polskie 2014-2018" można było oglądać od 29 lipca do 3 października 2014 roku w Muzeum Historii Fotografii w Krakowie. Wystawa była częścią większego projektu, który dotyczy genezy polskiego reportażu wojennego. Fotografie skompletowano ze zbiorów Muzeum Historii Fotografii, Archiwum Narodowego w Krakowie i Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

Projekt zakładał również stworzenie wystawy plenerowej z fotografiami i dokumentami obrazującymi tworzenie I Kompanii Kadrowej. Było można ją zobaczyć na placu im. Ojca Adama Studzińskiego między 29 lipca–31 sierpnia.

 

Natomiast zanimowane fotografie legionowe stały się kanwą pokazu multimedialnego „Legioniści w przestrzeni publicznej”, który miał miejsce 5 sierpnia na krakowskim Rynku Głównym.

Zobacz też: Zdjęcia fotografa-legionisty w Muzeum Historii Fotografii


100-lecie wybuchu Wielkiej Wojny uhonorował tradycyjny już Piknik Ułański. 3 sierpnia na krakowskich Błoniach odbyła się całodniowa impreza, w ramach której przewidziano m.in. pokaz musztry paradnej w wykonaniu orkiestry wojskowej, widowisko historyczne „Drogi do Niepodległości”, pokazy kawaleryjskie, wystawę historyczną oraz zwiedzanie obozowiska. Wydarzenie towarzyszyło XLIX Marszowi Szlakiem I Kompanii Kadrowej.

Zobacz też: Wystawa w 100-lecie Czynu Legionowego

Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej rozpoczął się 6 sierpnia 2014 r. o godzinie 7.00 uroczystym apelem na krakowskich Oleandrach przed Domem Legionisty. Wtedy też została odsłonięta tablica na Domu im. Józefa Piłsudskiego upamiętniająca wymarsz I Kompanii Kadrowej. Następnie uczestnicy Marszu przeszli wraz z asystą wojskową i orkiestrą ulicą Piłsudskiego na plac Matejki, gdzie złożone zostaną kwiaty przy Pomniku Grunwaldzkim. W uroczystościach udział wziął Prezydent RP Bronisław Komorowski.

Zobacz: 100. rocznica Kadrówki. Piechurzy wyruszyli z Oleandrów
Czytaj: J. Bukowski: "To będą duże obchody na skalę kraju"
 

 

Marsz szlakiem "kadrówki" w rocznicę wymarszu Pierwszej Kompanii Kadrowej - 1926, fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe


Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej przeszedł od Krakowa przez Michałowice, Słomniki, Miechów, Książ Wielki, Wodzisław, Jędrzejów, Choiny nad Nidą, Chęciny, Bolechowice i zakończył się 12 sierpnia o godzinie 14.00 w Kielcach na pl. Wolności, gdzie został odsłonięty pomnik Józefa Piłsudskiego. Tegoroczny Marsz był głównym punktem obchodów 100. Rocznicy Legionowego Czynu Niepodległościowego.

Warto przypomnieć, że Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej został zainicjowany przez legionistów Piłsudskiego w 1924 r. i odbywał się nieprzerwanie do roku 1939. To właśnie w okresie międzywojennym Marsz był największym tego typu przedsięwzięciem w Polsce i miał charakter zawodów sportowo-obronnych.

Na 100-lecie wybuchu Wielkiej Wojny także krakowskie Muzeum Lotnictwa przygotowało wystawę unikalnych samolotów z tamtego okresu. Na całym świecie jest 75 takich maszyn a 13 z nich od 27 lipca można było podziwiać w stolicy Małopolski. Przygotowanie historycznego spaceru kosztowało blisko 2 miliony złotych.

Zobacz: W Krakowie można podziwiać samoloty z I wojny światowej

W Małopolsce wciąż jest mnóstwo miejsc, które były areną kluczowych zmagań wojennych między 1914 a 1915 rokiem. Z tymi miejscami i pamiątkami tamtych czasów można zapoznać się podczas wędrówki Szlakiem Frontu Wschodniego I wojny światowej. Więcej informacji można znaleźć TUTAJ.


4 sierpnia w audycji "Przed Hejnałem" gościem Radia Kraków był wnuk Józefa Piłsudskiego. WIĘCEJ
Czytaj także: "Kadrówka - historie osobiste"
 

Partner Główny:


(mat. prasowe/ew)

 

 

Ułani na krakowskich Błoniach (fot. G. Kozakiewicz)
Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię