- A
- A
- A
Festiwal Kultury Żydowskiej 2014
Festiwal Kultury Żydowskiej organizowany jest w Krakowie od 1988 roku. Przywołuje on pamięć o Żydach, którzy kiedyś byli stałym elementem małopolskiego krajobrazu. Prezentuje też bogactwo i różnorodność kultury żydowskiej. Tegoroczna edycja odbyła się między 27 czerwca a 6 lipca.
Podczas festiwalu wystąpiły zarówno znane i cenione gwiazdy, jak też debiutanci. Zobaczyliśmy ich w synagodze Tempel (A-WA, Shai Tsarabi), krakowskich klubach oraz na barce na Wiśle (Liron Amram i The Panthers). Posłuchaliśmy zarówno muzyki kantoralnej, jak też jazzu, muzyki klezmerskiej, setów DJ-skich (TEDER) oraz prezentowanej w Polsce chyba po raz pierwszy, a niezwykle popularnej w Izraelu muzyki mizrachi, czyli Żydów pochodzących z krajów muzułmańskich.
Po wielu latach powróciła na FKŻ wielka diwa pieśni jidysz - Shura Lipovsky ze swoimi najnowszymi kompozycjami. Tradycyjny koncert kantorów zaprezentowało nowe pokolenie chazzanów z Izraela - debiutujących na scenie festiwalowej, ale znanych już i cenionych na całym świecie. Tradycyjna muzyka klezmerska zabrzmiała dzięki zespołowi Tarras Band, który w mistrzowski sposób kontynuuje dzieło genialnego klezmerskiego klarnecisty Davida Tarrasa. Również z tradycyjnym materiałem muzycznym zmierzył się Izraelczyk Daniel Zamir. Na niezwykły wieczór zaprosił również jeden z filarów wytwórni Tzadik Johna Zorna - Erik Friedlander, który zaprezentował swój solowy projekt Song of the Scribes. A Leopold Kozłowski, który niedawno otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Krakowa, tradycyjnie już wystąpił wraz ze swoimi przyjaciółmi w koncercie piosenek w jidysz.
Festiwal Kultury Żydowskiej to nie tylko muzyka. Tradycyjnie odbyła się nauka tańców żydowskich, żydowskiej kuchni, muzyki klezmerskiej, ale też - śpiewu i tańca Żydów z Jemenu i Maroka. Przy okazji festiwalu powstała też na Kazimierzu kolejny mural - tym razem w wykonaniu izraelskiego kolektywu Broken Fingaz.
Festiwal otrzymał we wrześniu Markę Radia Kraków. WIĘCEJ
R. Gądek: "Żydzi muszą pamiętać historię, ale patrzeć w przyszłość"
Komentarze (0)
Najnowsze
-
21:50
Dlaczego Kraków jest coraz bardziej zakorkowany? Ekspert: SCT może nie załatwić sprawy
-
17:55
W sobotę inauguracja nowego stowarzyszenia politycznego, prezeską Gosek-Popiołek
-
17:24
Wypadek na DK7 - uwaga na poważne utrudnienia
-
17:19
Puszcza Niepołomice podwójnie zwycięska
-
17:15
Nowe ładowarki samochodowe w Krakowie. Części mieszkańców się nie podobają, ale czy słusznie?
-
16:26
Wicestarosta tarnowski, wójt gminy Szerzyny i dyrektorka PCPR na łatwie oskarżonych
-
16:19
Co Aleksander Miszalski robi w Danii? Chodzi o metro
-
15:54
Czym zajmują się ombudsmani?
-
15:26
Obwodnica Brzeska już prawie gotowa. Kierowcy pojadą nią jeszcze przed feriami
-
14:57
Czy komicy są smutni? Krzysztof Piasecki o kulisach pracy satyryka
-
10:00
Czy komicy są smutni?
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze