- A
- A
- A
"Hejt radio" znów na fali
Nie minął nawet rok od głośnej premiery "Hejt radia" na antenie Radia Kraków. Kiedy Maja Kleczewska realizowała swoje kontrowersyjne słuchowisko, nie sądziliśmy, że rzeczywistość tak szybko dogoni teatr, a nawet go znacznie go wyprzedzi.
Przypomnijmy, "Hejt radio" ( premiera w październiku 2014 roku) to paradokumentalny projekt badającym problem mowy nienawiści, rozlewającej się po polskim internecie. Nawiązaliśmy do głośnego teatralnego spektaklu pt. "Hate radio", prezentowanego na Krakowskich Reminiscencjach Teatralnych. Jego tematem byla działalność autentycznej stacji radiowej Radio-Television Libre des Mille Collines (RTLMC) w Rwandzie. Stacja odegrała kluczową rolę w budowaniu atmosfery nienawiści i zachęcaniu do przemocy w konflikcje Tutsi - Hutu.
Maja Kleczewska zapytała słuchaczy Radia Kraków, jak mogłoby wyglądać polskie RMTLC? "Karaluchami" stali by się Żydzi? Romowie? Homoseksualiści? A może.... uchodźcy, przedstawiciele innej religii, muzułmanie?
- Chcemy, by polskie "Hejt radio" stało się pretekstem do zadania pytań o zależność między językiem a działaniem, o skutki wolności słowa, o odpowiedzialność za słowo - mówiła reżyserka.
Wracamy do wybranych fragmentów "Hejt radia", nie mogąc oprzeć się wrażeniu, że w scenariuszu słuchowiska zawarły się wątki nieomal prorocze. Kto przypuszczał, jeszcze rok temu, że na drogach Europy tysiącami pojawią się syryjscy uchodźcy? I jaką falę niezrozumienia i nienawiści wywoła, nie tylko w internecie, ten desperacki exodus?
W środę 23 września na antenie Radia Kraków znów pojawi się wirus "Hejt radia". Tym razem nie w formie dwugodzinnej, paradokumentalnej audycji, ale jako kolejne elementy programu, które doskonale Państwo znają i lubią - przegląd prasy, telefony od słuchaczy, publicystyczne rozmowy w magazynie O tym się mówi. A nawet jako specjalny odcinek naszej radiowej powieści.
Wszystko to, by pokazać, że słowo ma potężną moc. A nasza kampania "Stop językowi nienawiści" dziś wydaje się jeszcze potrzebniejsza niż kiedyś.
RK
Wystąpią:
Aleksandra Pisula - matka małego dziecka
Marta Nieradkiewicz - pisząca pracę o cudach papieża
Ula Kiebzak - Wiesława Papierska
Roman Gancarczyk - Damian Kowalski, aktor czytający literaturę na antenie
Radek Krzyżowski - Łukasz Ważecha, aktor przeglądający poranną prasę
Studenci PWST i dziennikarze Radia Kraków: Sylwia Paszkowska, Karol Surówka, Marek Proszek
Realizacja radiowa - Tomasz Orzechowski
Scenariusz - Łukasz Chotkowski
Reżyseria, scenariusz - Maja Kleczewska
Oprawa muzyczna - Piotr Metz
Mowa nienawiści (ang. hate speech) -
używanie języka w celu znieważenia, pomówienia lub rozbudzenia nienawiści wobec pewnej osoby, grupy osób lub innego wskazanego przez mówcę podmiotu. Narzędzie rozpowszechniania antyspołecznych uprzedzeń i dyskryminacji ze względu na rozmaite cechy, takie jak: rasa, pochodzenie etniczne, narodowość, płeć, tożsamość płciowa, orientacja psychoseksualna, wiek, światopogląd religijny (...)
Komentarze (0)
Najnowsze
-
17:55
W sobotę inauguracja nowego stowarzyszenia politycznego, prezeską Gosek-Popiołek
-
17:24
Wypadek na DK7 - uwaga na poważne utrudnienia
-
17:19
Puszcza Niepołomice podwójnie zwycięska
-
17:15
Nowe ładowarki samochodowe w Krakowie. Części mieszkańców się nie podobają, ale czy słusznie?
-
16:26
Wicestarosta tarnowski, wójt gminy Szerzyny i dyrektorka PCPR na łatwie oskarżonych
-
16:19
Co Aleksander Miszalski robi w Danii? Chodzi o metro
-
15:54
Czym zajmują się ombudsmani?
-
15:26
Obwodnica Brzeska już prawie gotowa. Kierowcy pojadą nią jeszcze przed feriami
-
14:57
Czy komicy są smutni? Krzysztof Piasecki o kulisach pracy satyryka
-
12:10
Rektor Politechniki Krakowskiej: „W ciągu 30 lat nastąpił gigantyczny przeskok w budowie dróg w Polsce”
-
10:00
Czy komicy są smutni?
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze