Emanuel Elbinger w okresie przedwojennym, mieszkał wraz z rodziną w Nowym Brzesku, gdzie jego ojciec prowadził sklep bławatny. Podczas okupacji doświadczył upokorzeń, jakie okrutny czas wojenny mógł przynieść Żydowi. Po wojnie inwigilowany w związku z jego licznymi kontaktami zagranicznymi. W czasie okupacji stracił najmłodszą siostrę zamordowaną przez Niemców podczas zbiorowej egzekucji w 1942 r. w Charsznicy koło Miechowa oraz matkę, która zginęła w niewyjaśnionych okolicznościach w 1944 r., najprawdopodobniej z rąk polskich bandytów. Przez cały okres wojny ukrywał się we wsi Strzęgoborzyce u polskich chłopów. Po wojnie skończył Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie i podjął pracę w przemyśle. W wyniku czystek antysemickich w 1968 r. w PRL został usunięty z pracy.
- A
- A
- A
"Pamięć skrzywdzona" - prelekcja Michała Zajdy
Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie zaprasza 20 listopada 2019 r. o godz. 18.00 na kolejne wydarzenie z cyklu Archiwalne środy. Będzie to prelekcja pt. Pamięć skrzywdzona. Życie Emanuela Elbingera w cieniu dwóch totalitaryzmów, którą wygłosi Michał Zajda z Oddziałowego Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie. Zapraszamy do Centrum Edukacyjnego IPN „Przystanek Historia” w Krakowie przy ul. Dunajewskiego 8 (wejście na rogu z ul. Garbarską).Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
10:07
Gdy zimno - mocno sie przytulamy, czyli zwierzeca "termoregulacja"
-
09:13
W górach przybyło śniegu, ratownicy TOPR i GOPR apelują o rozwagę
-
09:08
Telematyka wideo w branży transportowej
-
09:04
Jakie są kryteria skuteczności leczenia alkoholizmu w długiej perspektywie?
-
08:58
Jak wybrać idealne krzesła do salonu? Poradnik dla każdego wnętrza
-
08:36
Mata grzewcza – jak działa? Jak ją użytkować?
-
08:07
Jędrzej Majka: Słynne karnawały świata
-
06:55
Zmarł wieloletni prezes PKOl Andrzej Kraśnicki
-
21:50
Dlaczego Kraków jest coraz bardziej zakorkowany? Ekspert: SCT może nie załatwić sprawy
-
17:55
W sobotę inauguracja nowego stowarzyszenia politycznego, prezeską Gosek-Popiołek
-
17:24
Seria wypadków po opadach śniegu
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze