Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

"Rękawice furmańskie. Niematerialne dziedzictwo regionu" - wystawa w Radiu Kraków

Ponad 30 rekonstrukcji rękawic furmańskich można obejrzeć na wystawie w Radiu Kraków. Zbiór na podstawie muzealnych eksponatów opracowały tkaczki z Grupy Przestrzenne Tkactwo Czarnych Górali. Do tej pory kolekcję prezentowano m.in. w Nowym Sączu, Szymbarku, Myczkowcach, a ostatnio także w Jaworzynce koło Koniakowa. Teraz czas na pokazanie skarbów Górali Nadpopradzkich w centrum Krakowa!

Rys. Tadeusz Marek

Rękawice furmańskie, zwane także łapawicami, pierwotnie wykorzystywane były przy zwózce drewna. Nosili i wytwarzali je mężczyźni. Obecnie tkają głównie kobiety, a same rękawice znajdują zastosowanie w życiu codziennym, a także niejednokrotnie na stoku. Dzięki determinacji kilkunastu rękodzielników z okolic Piwnicznej-Zdroju, umiejętność tkania udało się wpisać na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego, ale jest apetyt na więcej. W drodze po wpis na listę prowadzoną przed UNESCO niezwykle ważna jest popularyzacja tematu. Wystawa w sposób kompleksowy, a zarazem przystępny prezentuje bogactwo wzorów i kolorów łapawic odtworzonych na wzór tych historycznych.

Wernisaż wystawy odbył się we wtorek 12 grudnia o godzinie 19:00. Wieczór uświetniła kapela "Szumiąca Woda" z Rytra. Lokalny przysmak w postaci placków po pastersku zaserwowały gospodynie ze Stowarzyszenia Młodów-Głębokie. Kto nie zdążył do siedziby Radia Kraków przy alei Słowackiego 22, mógł być z nami za pośrednictwem transmisji w specjalnym wydaniu audycji "Przed Horyzontem". Spotkanie poprowadziły Agnieszka Barańska i Magdalena Zbylut-Wiśniewska.

Wydarzeniem towarzyszącym wystawie będą warsztaty otwarte z tkania pod okiem artystki ludowej Małgorzaty Polańskiej-Kubiak zaplanowane na czwartek 14 grudnia na godzinę 18:00. Wystarczy przyjść i... spróbować swoich sił.

Plakat

Rys. Tadeusz Marek

Partnerzy:

Logo-Małopolska-V-RGB.png (19 KB)

00.png (23 KB)

maoa.png (54 KB)


Adres

Tematy:
Autor:
Magdalena Zbylut-Wiśniewska

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię