- A
- A
- A
"Sabałowe Bajania" w Bukowinie Tatrzańskiej
„Sabałowe Bajania" to ogólnopolski konkurs gawędziarzy, instrumentalistów i śpiewaków. Zrodził się z pielęgnowanej na Podhalu tradycji przekazywania opowieści, miłości do tańca, śpiewu i tradycyjnej muzyki góralskiej. "Sabałowe Bajania" stanowią jeden z nielicznych w Polsce tak długo i konsekwentnie powtarzany cykl spotkań z folklorem.
Impreza opiera się na kultywowaniu tradycji ludowej, wnosi do jej skarbca nowe wartości, jest świętem ludzi z całej Polski, miłujących tradycję, Ojczyznę i Ojcowiznę. "Sabałowe Bajania" mają niezaprzeczalne znaczenie dla trwania i rozwoju polskiej kultury.
W tym roku między 13 a 17 sierpnia odbyła się już 48. edycja "Sabałowych Bajań", w imprezie wystąpi wielu znakomitych artystów z całej Polski. Mimo upływu czasu, mimo odchodzenia na zawsze. To najcenniejsze cechy "Sabałowych Bajań" - wielopokoleniowość i trwanie przy tradycyjnych wartościach. Trwanie w nauce prawdy o życiu - "bo w tej kulturze odbija się życie".
Tematem gawęd prezentowanych na scenie były stare legendy i opowieści - o diabłach, duchach, zbójnikach i autentyczne opowieści o ludziach, często zakończone mądrym przesłaniem. Były też żartobliwe opowieści o turystach i wczasowiczach, a także satyryczne opowiastki o góralach. Podobną różnorodność zauważało się w muzyce - pięknej, starej, tradycyjnej dla danego regionu. Stroje ludowe to barwny bukiet kwiatów, oszałamiający kolorami i precyzją wykonania.
Przeglądowi gawędziarzy, instrumentalistów i śpiewaków ludowych, towarzyszył szereg imprez dodatkowych: występy zespołów regionalnych polskich i zagranicznych, przedstawienia teatralne, występy góralskiego kabaretu i muzycznych zespołów rozrywkowych, wystawa i kiermasz twórczości ludowej, degustacja potraw regionalnych i wiele innych atrakcji.
Jedną z największych atrakcji była impreza plenerowa Sabałowa Noc - odbywająca się na terenie Bukowiańskich Term - podczas której wyróżniono osoby, wpisujące się swoją postawą w kontynuowanie tradycji i rozwój kultury Podhala, poprzez pasowanie mężczyzn na „Zbójników” oraz uhonorowanie.
Organizatorem imprezy jest Bukowiańskie Centrum Kultury „Dom Ludowy”.
Partner Główny:
Komentarze (0)
Najnowsze
-
21:50
Dlaczego Kraków jest coraz bardziej zakorkowany? Ekspert: SCT może nie załatwić sprawy
-
17:55
W sobotę inauguracja nowego stowarzyszenia politycznego, prezeską Gosek-Popiołek
-
17:24
Wypadek na DK7 - uwaga na poważne utrudnienia
-
17:19
Puszcza Niepołomice podwójnie zwycięska
-
17:15
Nowe ładowarki samochodowe w Krakowie. Części mieszkańców się nie podobają, ale czy słusznie?
-
16:26
Wicestarosta tarnowski, wójt gminy Szerzyny i dyrektorka PCPR na łatwie oskarżonych
-
16:19
Co Aleksander Miszalski robi w Danii? Chodzi o metro
-
15:54
Czym zajmują się ombudsmani?
-
15:26
Obwodnica Brzeska już prawie gotowa. Kierowcy pojadą nią jeszcze przed feriami
-
14:57
Czy komicy są smutni? Krzysztof Piasecki o kulisach pracy satyryka
-
10:00
Czy komicy są smutni?
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze