Potencjał w Ciężkowicach widział już ponad 120 lat temu Ignacy Jan Paderewski. Artysta doceniał m.in. walory przyrodnicze tego miasta. Był przez kilka lat właścicielem dworu w pobliskiej Kąśnej Dolnej. Dziś turyści odwiedzający Ciężkowice mają też okazję zrobić sobie zdjęcie i usiąść na ławce obok pianisty.
W naszym programie nie może zabraknąć wizytówki Ciężkowic, czyli Skamieniałego Miasta. Mowa o rezerwacie przyrody. W tym miejscu, według miejscowej ludności, mieszkały złe moce. Wynikało to z wyglądu skał, ponieważ do dziś przypominają one ludzkie, zwierzęce i tajemnicze postaci.
Powiemy także o staraniach, by miejscowość uznano za uzdrowisko. Ma do tego przybliżać świeżo otwarty Park Zdrojowy Ciężkowice, a także planowany odwiert wód leczniczych. Aktualnie powstaje Małopolskie Centrum Edukacji Ekologicznej oraz ścieżka w koronach drzew. Miasto systematycznie poszerza swoją ofertę turystyczną, zachęcając urlopowiczów do częstszych odwiedzin w Ciężkowicach.
W kulinarnej części spróbujemy tradycyjnie lokalnych specjałów Koła Gospodyń Wiejskich i porozmawiamy o pszczelarstwie.
A na koniec - tak „rozrzuconej” stylistycznie muzycznej części Skarbów Małopolski jeszcze nie było. Jak śpiewająco połączyć sztukę przez duże "S" z popularnością przez duże "P"? O to zapytamy dyrektora Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej, będącego równocześnie tenorem, Łukasza Gaja. Chwilę później wskoczymy głęboko w tradycję z pomocą zespołu Pogórzanie. Dowiemy się też, który baaardzo znany zespół pochodzi z niedalekich Bogoniowic. Ale, że nie chcemy nikogo trzymać w niepewności, to spotkanie zapowiemy już dziś. W mobilnym studiu Radia Kraków pojawi się wokalista zespołu Pectus - Tomasz Szczepanik.
Zapraszają Agnieszka Barańska, Maja Dutkiewicz i Bartek Maziarz.