- A
- A
- A
Wydarzenia na "Przystanku Historia IPN": wykład dra hab. Henryka Głębockiego i wystawa „Oblężenie Warszawy 1939. Fotografie Juliena Bryana”
Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie zaprasza we środę 18 września o godz. 18.00 na wykład dra hab. Henryka Głębockiego pt. „Zanim nastąpił 17 września. Polacy i kwestia polska w polityce Związku Sowieckiego przed 1939 r.” Wykład odbędzie się w Centrum Edukacyjnym IPN "Przystanek Historia" w Krakowie, ul. Dunajewskiego 8 (wejście na rogu z ul. Garbarską).Ponadto Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie zaprasza w czwartek 19 września 2019 roku o godz. 18.00 do Centrum Edukacyjnego IPN „Przystanek Historia” na otwarcie wystawy pt. „Oblężenie Warszawy 1939. Fotografie Juliena Bryana”. Wernisażowi będzie towarzyszył pokaz filmu Eugeniusza Starky'ego pt. „Ostatni korespondent – oblężenie Warszawy 1939”. Wydarzenie uświetni obecność syna Juliena Bryana – Sama Bryana oraz Eugeniusza Starky’ego - reżysera filmu „Ostatni korespondent – oblężenie Warszawy 1939”. Po projekcji będzie można zadać obu gościom kilka pytań. Zapraszamy do CE IPN „Przystanek Historia” w Krakowie przy ul. Dunajewskiego 8 (wejście na rogu z ul. Garbarską).
Julien Bryan (1899–1974) amerykański dokumentalista i fotograf jako jedyny korespondent zagraniczny przybył do walczącej Warszawy 7 września 1939 r. Od prezydenta Stefana Starzyńskiego otrzymał samochód, tłumacza i ochronę, by mógł bez przeszkód filmować miasto i pokazać światu dokument ukazujący niemieckie metody prowadzenia wojny totalnej i bombardowanie miasta przez Luftwaffe. Jego zdjęcia z tego okresu przeszły do legendy a za pośrednictwem amerykańskiej prasy mógł je zobaczyć cały świat. 21 września 1939 roku Bryan wyjechał z płonącej Warszawy zabierając ze sobą bogaty materiał dokumentujący życie ludności cywilnej i bestialstwo żołnierzy niemieckich. Taśmy filmowe zostały następnie wykorzystane do montażu filmu „Oblężenie” („Siege”), obrazującego bohaterską postawę warszawiaków. Film był wyświetlany w amerykańskich kinach wiosną 1940 roku. Uzyskał nominację Amerykańskiej Akademii Filmowej do Oscara w 1941 roku w kategorii najlepszego krótkometrażowego filmu dokumentalnego.
W 2012 roku Instytut Pamięci Narodowej uhonorował Juliena Bryana przyznaną pośmiertnie nagrodą Kustosz Pamięci Narodowej.
Eugeniusz (Eugene) Starky urodził się w Bytomiu jako Eugeniusz Szczygieł. Nazwisko zmienił, gdy w Stanach Zjednoczonych, dokąd wyemigrował, nie potrafiono go wymówić. Absolwent Alliance Française w Paryżu i studiów filmowych na City University of New York. Pierwszy film „Walizka Emigranta" poświęcił emigracji solidarnościowej w Ameryce. Zrealizował ponad trzydzieści filmów m. in. trylogię „Z Archipelagu Gułag do Ameryki" o Polakach deportowanych na Syberię, „Rodeo Town", „Honor of the City" o powstaniu warszawskim, „Korespondent Bryan” na podstawie odnalezionych kronik filmowych Juliana Bryana, „Polonians! Polonians! - Pierwsi Polacy w Ameryce", „Giotto i jego tajemnice”.
Komentarze (0)
Najnowsze
-
10:07
Gdy zimno - mocno sie przytulamy, czyli zwierzeca "termoregulacja"
-
09:13
W górach przybyło śniegu, ratownicy TOPR i GOPR apelują o rozwagę
-
09:08
Telematyka wideo w branży transportowej
-
09:04
Jakie są kryteria skuteczności leczenia alkoholizmu w długiej perspektywie?
-
08:58
Jak wybrać idealne krzesła do salonu? Poradnik dla każdego wnętrza
-
08:36
Mata grzewcza – jak działa? Jak ją użytkować?
-
08:07
Jędrzej Majka: Słynne karnawały świata
-
06:55
Zmarł wieloletni prezes PKOl Andrzej Kraśnicki
-
21:50
Dlaczego Kraków jest coraz bardziej zakorkowany? Ekspert: SCT może nie załatwić sprawy
-
17:55
W sobotę inauguracja nowego stowarzyszenia politycznego, prezeską Gosek-Popiołek
-
17:24
Seria wypadków po opadach śniegu
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze