Do czasu akcji „Burza” w 1944 roku podstawowym zadaniem „walki czynnej”, zwanej też „walką bieżącą” z okupantem niemieckim był sabotaż w zakładach pracy i na szlakach komunikacyjnych. W Krakowie, w zakładach metalurgicznych Zieleniewskiego, już jesienią 1939 roku, z inicjatywy Albina Hausnera ps. Dornbach powstała siatka sabotażowa „Elzet”, która pomimo aresztowania Dornbacha przetrwała do końca okupacji. Zastępca i następca Dornbacha w „Elzecie” Janusz Kostecki ps. Żywioł był ponadto od jesieni 1940 roku dowódcą III odcinka w Krakowie Związku Odwetu, czyli pionu walki czynnej – najpierw w strukturze Związku Walki Zbrojnej a potem w Armii Krajowej. III odcinek ZO, formalnie obejmujący zachodnią część Krakowa, jako jedyny z pięciu przetrwał w 1941 roku „wielką wsypę”, kiedy to w wyniku aresztowań zostały zniszczone konspiracyjne struktury całego Okręgu Krakowskiego Związku Walki Zbrojnej. Grupa "Żywioła" funkcjonowała jednak nadal podejmując działania na obszarze całego miasta aż do wiosny 1944 roku, kiedy całkowicie została zmieniona struktura organizacyjna AK i inaczej rozdzielono zadania.
Na prelekcję Janusza Bastera, twórcy strony internetowej www.kedyw.info. zapraszamy do Centrum Edukacyjnego IPN „Przystanek Historia” w Krakowie przy ul. Dunajewskiego 8 (wejście na rogu z ul. Garbarską).
- A
- A
- A
Związek Odwetu ZWZ-AK w Krakowie. Dokonania grupy „Dornbacha” i „Żywioła"
Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie i Klub Historyczny im. gen. Stefana Roweckiego "Grota" zapraszają we środę 12 czerwca 2019 r. o godz. 18.00 na prelekcję Janusza Bastera pt. Związek Odwetu ZWZ-AK w Krakowie. Dokonania grupy „Dornbacha” i „Żywioła".Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
13:56
Nowy Sącz - nowy rok - nowe twarze we władzach miasta, spółek i instytucji
-
13:41
Partia Razem ogłosiła kandydata na prezydenta
-
12:53
IMGW ostrzega przed zamieciami śnieżnymi i silnym wiatrem
-
11:28
Owintar w końcu przestanie straszyć w centrum Tarnowa. "Część mieszkańców Krakowa czeka na tę ofertę"
-
10:07
Gdy zimno - mocno sie przytulamy, czyli zwierzeca "termoregulacja"
-
09:13
W górach przybyło śniegu, ratownicy TOPR i GOPR apelują o rozwagę
-
09:08
Telematyka wideo w branży transportowej
-
09:04
Jakie są kryteria skuteczności leczenia alkoholizmu w długiej perspektywie?
-
08:58
Jak wybrać idealne krzesła do salonu? Poradnik dla każdego wnętrza
-
08:36
Mata grzewcza – jak działa? Jak ją użytkować?
-
08:07
Jędrzej Majka: Słynne karnawały świata
-
06:55
Zmarł wieloletni prezes PKOl Andrzej Kraśnicki
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze