pomoc dla Ukrainy
Jakie obywatelstwo mają ukraińskie dzieci urodzone w Polsce?
Jaka jest sytuacja dzieci ukraińskich urodzonych w Polsce? Jakie mają obywatelstwo i czy trzeba zalegalizować ich pobyt w naszym kraju? Z Anną Urban - Toczek z Wydziału Spraw Cudzoziemców Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie rozmawia Marzena Florkowska
Ilu obywateli Ukrainy przebywa w Małopolsce?
Przygotowywane są nowe rozwiązania prawne z myślą o Ukraińcach przebywających w Polsce. Ile jest takich osób i jaka część chce tu pozostać na stałe? Z Anną Urban-Toczek z Wydziału Spraw Cudzoziemców Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie rozmawia Marzena Florkowska.
Małopolscy politycy o Ukraińcach w Polsce: Część obywateli Ukrainy zaczęła wykorzystywać państwo polskie
Powinniśmy pomagać, ale musimy to robić w taki sposób, żeby nasi sąsiedzi, nasi przyjaciele z Ukrainy przychodzili do nas pracować, a nie korzystali z socjalu. Albo zasilali szarą strefę – mówił na naszej antenie Grzegorz Małodobry, radny małopolskiego Sejmiku. Gośćmi Radia Kraków byli też poseł PiS Łukasz Kmita i Ryszard Śmiałek, wicewojewoda małopolski (Lewica). Rozmowa z nimi to część Tematu tygodnia, którym jest „Ukraińcy w Polsce: od pomocy do niechęci”.
Nasi ukraińscy sąsiedzi, nasze nacjonalistyczne demony
"Co się stało z naszą solidarnością i empatią dla ukraińskich uchodźców? Bardzo możliwe, że kiedy uchodźcy zamienili się w sąsiadów, którzy tak jak my rano idą do pracy, po południu na zakupy, a weekend odpoczywają w parku, na wycieczce czy w restauracyjnym ogródku, obudziły się nasze nacjonalistyczne demony..."
"Niezależnie od wszelkiej pomocy materialnej najważniejsza jest obecność". Czy Ukraina może liczyć na naszą pomoc?
Czy już przyzwyczailiśmy się do wojny w Ukrainie i wszystkie informacje z frontu nam spowszedniały? O faktach życia w miejscu otoczonym wojną dowiadujemy się czasami z drugiej ręki. Gościem Sylwii Paszkowskiej była Agnieszka Tombińska prezeska Stowarzyszenia "Xenia", które pomaga osobom żyjącym na zagrożonych terenach w Ukrainie.
Około 30 Ukraińców musi opuścić ośrodek dla uchodźców. Nie mają pieniędzy, aby zapłacić
Około 30 uchodźców z Ukrainy przebywających w ośrodku dla uchodźców w budynku Hotelu System w Krakowie musi się wyprowadzić. 1 lipca weszły w życie zmienione przepisy tak zwanej ustawy pomocowej. Nowelizacja przedłuża legalność pobytu obywateli Ukrainy w Polsce do końca września przyszłego roku. Według nowych przepisów uchodźcy muszą już sami płacić za mieszkania i lokale, w których mieszkają. W Hotelu System mieszkają głównie matki z dziećmi - musiałyby płacić ponad dwa tysiące złotych miesięcznie. Jak mówią - to dla nich za dużo.
Anna Bałdyga o wsparciu obywateli Ukrainy: Pomoc musi być konkretna
Gośćmi Jacka Bańki byli Iryna Ivanowa z polsko-ukraińskiej fundacji Zustricz oraz Anna Bałdyga i Lesław Kuzaj z Fundacji Solidarność bez granic. Rozmowa dotyczyła pomocy Ukrainie.
Oświęcim zabiega o wsparcie dla szpitala wojskowego w Samborze na Ukrainie
Oświęcim zadeklarował, że przekaże 20 tys. zł na wyposażenie tworzonego w szpitalu wojskowym w Samborze na Ukrainie oddziału rehabilitacji. Rzecznik magistratu Katarzyna Kwiecień podała, że o to samo miasto zaapelowało do samorządów partnerskich.
W polskich szpitalach leczyło się ponad 120 tys. obywateli Ukrainy
W 2022 i 2023 roku w szpitalach w Polsce leczyło się 120 317 ukraińskich pacjentów. Trafiali oni do polskich placówek m.in. z chorobami nowotworowymi, zakaźnymi i chorobami układu oddechowego - poinformował PAP Narodowy Fundusz Zdrowia.
Jak wygląda sytuacja Ukraińców w Małopolsce dwa lata po wybuchu wojny?
W Krakowie przebywa 120 tysięcy obywateli Ukrainy. Wielu z nich wciąż potrzebuje pomocy, zwłaszcza w nauce języka czy znalezieniu pracy.
Dawna szkolna bursa w Tarnowie wyremontowana! Teraz mieszkają w niej Ukraińcy, co potem?
Dawna bursa szkolna przy ulicy św. Anny w Tarnowie, w której mieszkają uchodźcy przeszła metamorfozę. Placówka została zamknięta jesienią 2021 roku bo nie spełniała dzisiejszych standardów. Pół roku później z konieczności zamieszkali tam uchodźcy z Ukrainy. Dzięki fundacji Leroy Merlin pomieszczenia dawnej bursy przy ulicy św. Anny zmieniły się nie do poznania - przekonuje Grzegorz Habel, dyrektor wydziału bezpieczeństwa publicznego.
Dwa lata temu dla nas wszystkich skończyła się bezpieczna Europa
To był czwartkowy poranek. 24 lutego 2022 roku o świcie rosyjskie wojska przekroczyły granice Ukrainy. Rozpoczęła się inwazja, dla Ukraińców skończył się pokój, dla nas wszystkich skończyła się bezpieczna Europa. Z zapartym tchem śledziliśmy wieści z frontów. Padł Chersoń, bohatersko bronił się Kijów, Charków i Mariupol.
Świąteczne paczki znów wyruszyły z regionu tarnowskiego do Ukrainy
Ponad 500 świątecznych paczek dla dzieci i w sumie 2 tony darów wyjechało po raz kolejny z regionu tarnowskiego do Ukrainy. Świąteczna paczka dla rodaków na Kresy jest organizowana już od lat 80 przez Towarzystwo Przyjaciół Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich w Tarnowie, szkoły, a później także przez Gminę Tarnów. Wójt Grzegorz Kozioł podkreśla, że akcja stała się tym bardziej potrzebna po ataku Rosji na Ukrainę.
Psy saperskie znów pojadą do Ukrainy. "Chodzi o ratowanie ludzkiego życia"
Druga grupa psów, wyszkolonych w ramach projektu Dyrekcji Generalnej do spraw Migracji i Spraw Wewnętrznych Komisji Europejskiej oraz Służby ds. Instrumentów Polityki Zagranicznej (FPI) została przekazana ukraińskim przewodnikom. Zwierzęta trafią do batalionu rozminowywania działającego w ramach sił zbrojnych Ukrainy.
Psy saperskie pojadą do Ukrainy
Dziewięć psów saperskich, wyszkolonych w Belgii, Luksemburgu i Finlandii, zostanie uroczyście przekazanych ukraińskiej armii 9 listopada w Nowym Sączu (woj. małopolskie). Zwierzęta trafią do batalionu rozminowywania, ale i pomogą w wykrywaniu materiałów radioaktywnych.
Trwa zbiórka pod hasłem: "Baner polityczny ratuje życie"
"Baner polityczny ratuje życie" - pod takim hasłem trwa zbiórka banerów wyborczych, które z pożytkiem mogą być wykorzystane w Ukrainie.
Potrzebne są pieniądze na transport wozu strażackiego do Ukrainy
Pojazd trafi do ukraińskiej jednostki straży pożarnej w okolicach Kramatorska. Wyjazd wozu planowany jest na 2 listopada. Krzysztof Adamski ze Stowarzyszenia Hope Krzysztof Adamski z Brzeszcz w powiecie oświęcimskim, który zajmuje się przygotowaniem i transportem pojazdu, szacuje, że na paliwo, opłaty drogowe i ubezpieczenie potrzebne jest około 6-7 tysięcy złotych. Sam wóz jest darowizną.
Kraków: otwarto dom dla dzieci z Ukrainy pozbawionych opieki
14 dzieci z Ukrainy, które w wyniku wojny zostały pozbawione opieki, ale i pojedyncze dzieci z Polski, znajdą schronienie i pomoc w domu, który w czwartek władze Krakowa i sponsorzy otworzyli w Swoszowicach.
- 1
- 2
- ...
- 29
- 30
- chevron_right
Najnowsze
-
17:24
Wypadek na DK7 - uwaga na poważne utrudnienia
-
17:19
Puszcza Niepołomice podwójnie zwycięska
-
16:26
Wicestarosta tarnowski, wójt gminy Szerzyny i dyrektorka PCPR na łatwie oskarżonych
-
16:19
Co Aleksander Miszalski robi w Danii? Chodzi o metro
-
15:54
Czym zajmują się ombudsmani?
-
15:26
Obwodnica Brzeska już prawie gotowa. Kierowcy pojadą nią jeszcze przed feriami
-
14:57
Czy komicy są smutni?
-
13:32
Miał dożywotni zakaz prowadzenia, wsiadł za kierownicę. Do tego był poszukiwany
-
13:14
Dziki Zachód na Prądniku Czerwonym. Będzie audyt bezpieczeństwa i więcej patroli policji
-
12:30
Kto będzie nowym dyrektorem Wydziału Komunikacji Społecznej? Największe szanse ma Przemysław Walaszczyk
-
12:10
Rektor Politechniki Krakowskiej: „W ciągu 30 lat nastąpił gigantyczny przeskok w budowie dróg w Polsce”
-
10:00
Czy komicy są smutni?