pomysł na majówkę
Muzeum Krasnali w Nowym Sączu
Nowy Sącz od stycznia ma jeszcze jedno miejsce warte polecenia. To Muzeum Krasnali, które powstało z prywatnych zbiorów Magdaleny i Mariusza Kędzierskich. Wyeksponowano często rzadkie i niespotykane egzemplarze pochodzące z XIX i połowy XX wieku. Ponad 1000 wizerunków, jakie są prezentowane przy Wąsowiczów 8 zobaczymy na obrazach, w formie figur, zabawek i unikalnych elementów dekoracyjnych.
Muzeum im. Antoniego Krajewskiego w Lanckoronie
Przy najbardziej stromym rynku na Bursztynowym Szlaku, czyli w Lanckoronie mieści się Muzeum im. Antoniego Krajewskiego. Już sam budynek jest cennym dla lokalnej architektury zabytkiem. W środku obejrzymy ekspozycję poświęconą życiu codziennemu z okresu XIX i XX wieku, a także pamiątki konfederacji barskiej.
Skansen Wsi Pogórzańskiej im. prof. Romana Reinfussa w Szymbarku
Na 2 hektarach powierzchni zgromadzono kilkanaście obiektów prezentujących kulturę ludową Pogórzan Gorlickich. Większość budynków mieszkalnych czy usługowych pochodzi z XIX wieku. Przeniesiono je m.in. z Siar, Moszczenicy oraz Krygu.
Synagoga w Bobowej
Choć Żydzi nie powrócili do miasteczka na stałe po II wojnie światowej, to jednak samo miasto jest ciągle celem pielgrzymów chasydów z całego świata. Najważniejszym obiektem, obok grobu cadyka, jest XVIII-wieczna synagoga. Uznaje się ją za jeden z najcenniejszych zabytków żydowskiej architektury sakralnej w kraju.
Góra Parkowa w Krynicy-Zdroju
To jedna z obowiązkowych atrakcji podczas pobytu w słynnym uzdrowisku. Kolejka rozpoczęła kursowanie w 1937 roku, kiedy Krynica miała status zimowej stolicy Polski.
Zagroda Maziarska w Łosiu
We wsi Łosie mieszkańcy tradycyjnie zajmowali się maziarstwem. Maziarze to obwoźni handlarze mazią i smarami. Wozami docierali m.in. do Rygi, Odessy czy Brna. Dla łosian narodziny przemysłu naftowego stały się okazją do wzbogacenia się na sprzedaży produktów ropopochodnych. Wieś szybko stała się ewenementem na łemkowszczyźnie - stawiano wystawne domy, kupowano drogie stroje, zatrudniano służbę. Ostatni łosiański maziarz zmarł w latach 70. ubiegłego wieku.
Dłubniański Park Krajobrazowy
Dłubniański Park Krajobrazowy leży na pograniczu Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, Wyżyny Miechowskiej oraz Płaskowyżu Proszowickiego. Jego powierzchnia wynosi 10 tysięcy hektarów, przy czym tereny leśne to niecałe 20%.
Torfowisko "Puścizna Wielka"
Torfowisko znajduje się na terenie gminy Czarny Dunajec. Ma powierzchnię 482 ha. Na skalę przemysłową było eksploatowane od lat 50. XX wieku. Obecnie teren został zrekultywowany. Wydobycie torfu odbywa się od maja do końca sierpnia. Ten może być wykorzystywany również jako borowina w lecznictwe, ale także jako podłoże do upraw czy materiał izolacyjny bądź opałowy.
Rezerwat przyrody "Góra Stołowa im. Ryszarda Malika"
Rezerwat przyrody "Góra Stołowa im. Ryszarda Malika" położony jest w sąsiedztwie Jaroszowca w Gminie Klucze. Zajmuje obszar blisko 100 hektarów, a kolejne 100 stanowi otulina. To teren porośnięty buczynami poprzecinany wapiennymi ostańcami tworzącymi Stołową Górę, Ostrą Górę i Skałę pod Wieżą.
Zamek Rabsztyn
Zamek Rabsztyn wzniesiono na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej we wsi Rabsztyn koło Olkusza. Początki zamku datowane są na koniec XIII wieku. Warownia wchodziła w skład tak zwanych "Orlich Gniazd". Zniszczenie przyszło w czasie potopu. Wojska szwedzkie splądrowały go doszczętnie.
Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego
Krakowski Ogród Botaniczny jest obecnie najstarszym w Polsce. Założono go w 1783 roku. To "żywe muzeum" chętnie odwiedzane przez mieszkańców i turystów. Na około 10 hektarach zgromadzono ponad 8 tysięcy gatunków i odmian roślin z całego świata.
Mofety w Złockiem i Tyliczu
Mofety to miejsca, gdzie ze szczelin ziemi w sposób naturalny wydobywa się dwutlenek węgla. Gaz unoszący się na zewnątrz nasyca wody i tworzy szczawy. Te zaś wypływają na powierzchnię w postaci źródeł.
Lokalna Kolej Drezynowa w Regulicach
W Regulicach koło Alwerni na nieczynnej linii kolejowej 103 z Trzebini do Wadowic od 2017 roku można skorzystać z przejazdu drezyną. Na trasie można podziwiać skały, kamieniołom czy bijące źródła. Dla turystów przygotowano czteroosobowe platformy rowerowe i jedną ręczną.
Stryszawa - w krainie ludowych zabawek
Stryszawa, czyli kraina ludowych zabawek. To właśnie w tej miejscowości w powiecie suskim jest najwięcej aktywnych twórców zabawkarzy. Charakterystyczne dla Stryszawy są ptaszki w intensywnych kolorach, a także klepoki i chodoki.
Tradycja zabawkarstwa ludowego w Polsce sięga początków XIX wieku. Zabawkarstwo żywiecko-suskie w 2016 roku zostało wpisane na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.
W audycji odwiedziliśmy Beskidzkie Centrum Zabawki Drewnianej oraz pracownię Józefa Lasika.
Goście audycji:
- Renata Chudzik i Piotr Pochopień z Beskidzkiego Centrum Zabawki Drewnianej
- Józef Lasik - twórca ludowy.
Zaprasza Magdalena Zbylut-Wiśniewska
Lanckorona - miasteczko aniołów i artystów
W programie Skarby Małopolski odwiedzamy miasteczko aniołów i artystów – Lanckoronę. To zaledwie 30 kilometrów od Krakowa. Urokliwy rynek z charakterystyczną niską drewnianą zabudową, klimatyczne knajpki i artyści, którzy porzucili zgiełk dużego miasta.
Najnowsze
-
21:50
Dlaczego Kraków jest coraz bardziej zakorkowany? Ekspert: SCT może nie załatwić sprawy
-
17:55
W sobotę inauguracja nowego stowarzyszenia politycznego, prezeską Gosek-Popiołek
-
17:24
Wypadek na DK7 - uwaga na poważne utrudnienia
-
17:19
Puszcza Niepołomice podwójnie zwycięska
-
17:15
Nowe ładowarki samochodowe w Krakowie. Części mieszkańców się nie podobają, ale czy słusznie?
-
16:26
Wicestarosta tarnowski, wójt gminy Szerzyny i dyrektorka PCPR na łatwie oskarżonych
-
16:19
Co Aleksander Miszalski robi w Danii? Chodzi o metro
-
15:54
Czym zajmują się ombudsmani?
-
15:26
Obwodnica Brzeska już prawie gotowa. Kierowcy pojadą nią jeszcze przed feriami
-
14:57
Czy komicy są smutni? Krzysztof Piasecki o kulisach pracy satyryka
-
10:00
Czy komicy są smutni?