W 46. edycji imprezy osią muzycznych wydarzeń ma stać się temat aktualny i palący - emigracja. Ta sprzed lat i ta obecna. Poczynając od Fryderyka Chopina, który wyemigrował do Francji w przededniu powstania listopadowego, by już do ojczyzny nie powrócić, a kończąc na kompozytorach ukraińskich, którzy musieli uciekać przed rosyjskim najeźdźcą - to Valentin Silvestrov i Bogdan Krywopust, którego nowe dzieło w tym roku usłyszymy. Niezwykłą emigracyjną figurą jest postać Aleksandra Tansmana, który postanowił wyjechać z Polski w latach dwudziestych XX wieku i stał się jednym z najbardziej znanych polskich twórców swojego czasu.
Niejako w kontrze akcentujemy również osobę Romana Palestra, który po II wojnie światowej został w PRL objęty zakazem wykonań, wyemigrował do w Europy Zachodniej i przez wiele lat był redaktorem Radia Wolna Europa. Podobny los spotkał kolejnego bohatera naszego festiwalu - Andrzeja Panufnika. Pojawią się rownież w programach naszych koncertów osoby Mieczysława Wajnberga, urodzonego w Tarnopolu i zmarłego w Nowym Yorku Karola Rathausa, oraz Andrzeja Nikodemowicza - polskiego kompozytora, który z radzieckiego wtedy Lwowa emigrował do Polski w latach 70-tych XX wieku.
W poprzek osi głównej przebiegnie wątek kompozytora, którego 80 rocznica urodzin przypada na rok 2023. Tym twórcą jest Krzysztof Meyer, którego kompozycje pojawią się na większości festiwalowych koncertów. Ten urodzinowy prezent bez wątpienia należy się profesorowi Meyerowi, nestorowi polskich i europejskich kompozytorów, jednemu z najwybitniejszych osobowości polskiej sceny kompozytorskiej.