Siedziba muzeum mieści się na ulicy imienia tego świętego, więc obchodzenie jego imienin stało się już tradycją. W średniowieczu stał tu kościół św. Wawrzyńca, po którym od dawna nie ma śladu.. W XIX wieku i na początku XX wieku ten teren należał do najbardziej uprzemysłowionych w mieście; tu powstały okazałe zakłady, założono zajezdnię tramwajową, a później uruchomiono miejską gazownię i elektrownię.
Odbędzie się również gra miejska dla rodzin zatytułowana „Święty w ulicy zaklęty” oraz spacer szlakiem nazewnictwa ulic i ich zabytków.
7 sierpnia, sobota
godz. 13:00 „Geniusz z Galicji" - spektakl kamishibai i warsztaty manualne dla dzieci z rodzicami.
Skąd wziął się pomysł na kamizelkę kuloodporną? Kto stworzył nowoczesną maszynę tkacką? Kiedy powstał pierwowzór telewizora i kamery? Skąd się wzięła kolorowa fotografia? Wszystkie te elementy łączy jeden konstruktor i wynalazca – Jan Szczepanik. Tytułowy „Geniusz z Galicji” miał na swoim koncie kilkaset opatentowanych wynalazków. Choć za życia był ceniony, to po śmierci pamięć o nim zaginęła. Tymczasem z jego osiągnięć korzystamy do dziś.
Mimo dużej różnorodności wynalazków, Szczepanik wciąż powracał do fotografii. Podczas warsztatów będzie okazja sięgnięcia do jej początków. Camera obscura (łac. ciemny pokój) to rodzaj pierwszego aparatu fotograficznego, opisywanego już w starożytności, przez który można oglądać świat do góry nogami. W trakcie warsztatów będzie możliwość skonstruowania takich aparatów, a także zastanowienia się jakie wynalazki ułatwiłyby ludziom codzienne życie.
Kamishibai to technika opowiadania historii z wykorzystaniem ilustrowanych papierowych plansz wywodząca się z Japonii, jest to oryginalne połączenie książki z teatrem.
Zajęcia przeznaczone dla dzieci w wieku 5-11 lat wraz z rodzicem
Cena biletu za parę dziecko i rodzic: 40 zł*
Ilość uczestników: maksymalnie 30 osób
Wymagana jest wcześniejsza rezerwacja.
godz. 16:00 „Rowerowy Dom Kultury - podróż wokół polskich granic” - prelekcja podróżnicza Urszuli Ziober-Flieger**
Co sprawia, że cienka linia na mapie tak wiele zmienia w naszym życiu? Granica stała się główną bohaterką tej podróży. Towarzyszyła podróżniczce bezustannie przez prawie trzy miesiące. Zarówno w tym fizycznym wymiarze; w postaci słupków, pasów zaoranej ziemi i drutów kolczastych, ale także w sferze mentalnej, jako granica ludzkiej wytrzymałości, pojmowania, tolerancji i zrozumienia wobec wszystkich i wszystkiego, co znajduje się „po drugiej stronie”.
Ponad 4000 kilometrów. 32 warsztaty i niezliczona ilość spotkań z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi. Wszystko po to, by sprawdzić jak wygląda Polska. Czego zazdroszczą mieszkańcy Wschodu, tym na Zachodzie? O czym marzą ci na Północy i na co narzekają ci na Południu?
I jakie ma to znaczenie, że mieszka się tak blisko granicy. Granicy, za którą żyją ludzie – zupełnie inni niż my. A może właśnie tacy sami?
Cena biletu od osoby: 19 zł*
Ilość uczestników: maksymalnie 30 osób
Wymagana jest wcześniejsza rezerwacja.
8 sierpnia, niedziela
godz. 12:00 (zbiórka godz. 11:00-11:45)
I Krakowski przejazd kolorowych cyklistów
Pierwszy w historii Krakowski Przejazd Kolorowych Cyklistów, odbędzie się w ramach „Dni św. Wawrzyńca” - Weekend rodzinny.
Uczestników proszeni są o udekorowania swoich pojazdów i przebranie się w jak najbardziej kolorowe stroje. Można udekorować rowery kwiatami, wstążkami, kosmicznymi elementami, pluszakami, elementami związanymi z symboliką Krakowa.
Spokojny, wręcz spacerowy przejazd rozpocznie się o godz. 12:00 na dziedzińcu Muzeum Inżynierii Miejskiej. Trasa biegnie przez Bulwary Wiślane, Planty, następnie ul. Mikołaja Kopernika do Ronda Mogilskiego i Grzegórzeckiego, by Bulwarami powrócić do Muzeum (niecałe 10 km). „Kolorowi cykliści” poruszać się będą w maksymalnie trzech grupach 15-osobowych prowadzonych przez reprezentantów Muzeum. Trasa wiedzie wyłącznie ścieżkami rowerowymi i przystosowanymi do ruchu rowerów.
W przejeździe może wziąć udział każdy! Jednak dzieci poniżej 13 roku życia muszą być pod opieką osoby dorosłej, a młodzież w wieku 13-18 lat jadąca samodzielnie musi mieć zgodę.
Regulamin przejazdu, łącznie z kartami zgłoszeniowymi i zgodami dostępny jest tutaj:
https://www.mim.krakow.pl/regulaminy
Cena biletu zgodna z cennikiem Muzeum: https://www.mim.krakow.pl/godziny-otwarcia
Wymagana jest wcześniejsza rezerwacja przez kartę zgłoszeniową na adres mailowy:[email protected]. Warunkiem uczestnictwa w przejeździe jest otrzymanie potwierdzenia zgłoszenia i nadania numeru startowego.
godz. 15:00 „Geniusz z Galicji" - spektakl kamishibai i warsztaty manualne dla dzieci z rodzicami
Skąd wziął się pomysł na kamizelkę kuloodporną? Kto stworzył nowoczesną maszynę tkacką? Kiedy powstał pierwowzór telewizora i kamery? Skąd się wzięła kolorowa fotografia? Wszystkie te elementy łączy jeden konstruktor i wynalazca – Jan Szczepanik. Tytułowy „Geniusz z Galicji” miał na swoim koncie kilkaset opatentowanych wynalazków. Choć za życia był ceniony, to po śmierci pamięć o nim zaginęła. Tymczasem z jego osiągnięć korzystamy do dziś.
Mimo dużej różnorodności wynalazków, Szczepanik wciąż powracał do fotografii. Podczas warsztatów będzie okazja sięgnąć do jej początków. Camera obscura (łac. ciemny pokój) to rodzaj pierwszego aparatu fotograficznego opisywanego już w starożytności, przez który można oglądać świat do góry nogami. Podczas warsztatów można będzie skonstruować takie aparaty, a także wspólnie zastanowić się jakie wynalazki ułatwiłyby codzienne życie.
Kamishibai to technika opowiadania historii z wykorzystaniem ilustrowanych papierowych plansz wywodząca się z Japonii, jest to oryginalne połączenie książki z teatrem.
Prowadzenie: Urszula Ziober-Flieger**
Zajęcia przeznaczone dla dzieci w wieku 5-11 lat wraz z rodzicem
Cena biletu za parę dziecko i rodzic: 40 zł*
Ilość uczestników: max 25 osób
Wymagana jest wcześniejsza rezerwacja.
godz. 17:00 „Jednak nie zamiorzli! - rowerowa podróż z Rosji do Mongolii przez góry Ałtaj” Prelekcja podróżnicza Urszuli Ziober-Flieger**
Spotkanie z uczestnikami najtrudniejszego, najbardziej wymagającego i najbardziej niebezpiecznego etapu pierwszej w historii rowerowej sztafety dookoła świata Bike Jamboree. Na swojej blisko 1200-kilometrowej trasie przez góry Ałtaj. Świętego Mikołaja przyjmowali w namiotach rozbitych w przyczepie tira, wigilię Bożego Narodzenia spędzili na granicy rosyjskiej, a Nowy Rok 2018 przywitali w Mongolii. Spotkali się z prawdziwym szamanem, mieli czworonożnego przewodnika stada i głęboko wierzą w to, że przez najbardziej tajemniczą przełęcz Czike-Taman przeprowadził ich bezpiecznie dobry duch. Przede wszystkim jednak przez cały czas było zimno. Co i jak szybko zamarza przy temperaturze -40 stopni Celsjusza? Czy zimą lepiej jeździ się z górki czy pod górkę? I ile kilometrów można przejechać z sakwami na single speedzie po mongolskich bezdrożach? Odpowiedzi uzyskacie podczas prelekcji „Jednak nie zamiorzli!”.
Cena biletu od osoby: 19 zł*
Ilość uczestników: maksymalnie 30 osób. Wymagana jest wcześniejsza rezerwacja.
10 sierpnia - „Dni św. Wawrzyńca” - gramy, spacerujemy
godz. 12:00 „Święty w ulicy zaklęty” - gra miejska dla rodzin
Co łączy św. Wawrzyńca z Krakowem? Może nie tylko urokliwa uliczka na Kazimierzu, przy której mieści się Muzeum Inżynierii Miejskiej? Zapraszamy do gry dla rodzin, dzięki której odkryjecie fascynujące historie z życia św. Wawrzyńca… i nie tylko! Jest to jedyna okazja, żeby przyjrzeć się bliżej tej postaci jak i dowiedzieć się więcej o miejscach, które nas otaczają.
Każda drużyna dostanie pakiet prowadzący po kolejnych punktach i zawierający ciekawostki, zadania i materiały informacyjne. Gra odbywa się na terenie ul. Św. Wawrzyńca i dziedzińca MIM, jest więc odpowiednia także dla młodszych uczestników. Wszystkie grupy wyruszają na poszukiwania o jednym czasie, a najszybsza drużyna, która wróci do Muzeum i przedstawi prowadzącemu wszystkie wypełnione poprawnie zadania otrzyma specjalny pakiet-niespodziankę z muzealnymi gadżetami! Dla pozostałych uczestników, będą przygotowane drobne upominki, aby w dniu św. Wawrzyńca nikt nie został bez podarunku.
Wymagana jest wcześniejsza rezerwacja. Koszt uczestnictwa całej grupy to 40 zł*. Każdy kolejny Uczestnik proszony będzie o wykupienie biletu w cenie 19 zł*
godz. 17:00 Spacer „Sub auspiciis!'' - szlakiem nazewnictwa ulic i ich zabytków
Synagogi, domy modlitw, kościoły - dziś Kazimierz to dzielnica Krakowa z przepięknymi zabytkami, ale dawniej było to tętniące własnym życiem i kulturą miasto. Przez lata żyli tu, mieszkali i pracowali ludzie najróżniejszych profesji, ich działalność do dziś pozostawia trwały ślad w funkcjonowaniu i kształcie dzielnicy. Kim byli ci ludzie i gdzie można zobaczyć dziś ślady po nich? Czy dawni mieszkańcy Kazimierza odnaleźliby się w dzisiejszym gąszczu uliczek i pomiędzy kawiarniami, foodtruckami i turystami? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie biorąc udział w spacerze.
Cena biletu: 19 zł* Wymagana jest wcześniejsza rezerwacja.
----
* Przy zakupie biletów na nasze wydarzenia zachęcamy do skorzystania ze zniżek w ramach:
- Krakowskiej Karty Rodzinnej
- Krakowskiej Karty Rodziny z Niepełnosprawnym Dzieckiem
- Karty Krakowskiej
- karty #zwiedzajKraków
Odpowiedni dokument uprawniający do zniżki należy okazać przy zakupie biletu w kasie.
** Urszula Ziober-Flieger - absolwentka Wzornictwa na wydziale artystycznym Wyższej Szkoły Umiejętności Społecznych w Poznaniu oraz Dwulatki - szkoły praktyk animacyjnych prowadzonej przez Centrum Praktyk Edukacyjnych w Poznaniu. Prezeska Stowarzyszenia Zielona Grupa, odpowiedzialna za kierunek rozwoju stowarzyszenia, Domu Sąsiedzkiego i wydawnictwa Kreatibaj. Inicjatorka metody pracy dydaktycznej techniką kamishibai. Dwukrotna Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Autorka książki „Spódniczka ze starej podszewki" oraz licznych ilustrowanych opowieści dla dzieci oraz scenariuszy warsztatów edukacyjnych.
-----
Informacje i rezerwacja przyjmowane są telefonicznie - 12 428 66 00 wew. 11 (od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00-16:00) lub mailowo: [email protected].