Trudno znaleźć dziedzinę życia muzycznego Polski przedwojennej i powojennej, której duchem i siłą sprawczą nie byłby ów twórca polskiej szkoły organowej. Wydania powieści podjęła się krakowska oficyna PETRUS.
Ze względu na sposób narracji, książkę można określić mianem powieści biograficznej. Życie i działalność profesora ukazane zostają w kontekście burzliwych dziejów Polski i Europy, obejmując całe pierwsze półwiecze minionego stulecia. Wędrujemy od maleńkich podwileńskich Komajów, poprzez Sankt Petersburg, gdzie naszego bohatera zastaje rewolucja październikowa, następnie Wilno zaraz po I wojnie światowej, przedwojenną Warszawę, kolorowy Paryż, burzliwy czas wojny i Powstania Warszawskiego, niemieckie obozy jenieckie, wreszcie słoneczną Italię i na koniec Kraków. Szczególnie wymownie wybrzmiewa rozdział opowiadający o śmierci Rutkowskiego, która zastała go niespodziewanie nad grobem samego Bacha.
Żywą narrację dopełniają różnorodne, osobiste i barwne relacje świadków życia profesora, w tym jego wychowanków, na czele z nestorem polskich organistów, Joachimem Grubichem.
Książkę można nabyć w księgarniach stacjonarnych i internetowych. Radio Kraków patronuje temu wydawnictwu.