Dzień wcześniej w kolejnym koncercie z cyklu recitali chopinowskich usłyszymy utytułowanego pianistę - Jakuba Kuszlika, laureata m.in. jednego z najważniejszych konkursów fortepianowych w Stanach Zjednoczonych – „Hilton Head Piano Competition”.
www.emanacje.pl
Maciej Tworek
W krakowskiej Akademii Muzycznej studiował fortepian w klasie prof. Jana Hoffmana, chóralistykę, oraz dyrygenturę w klasie prof. Józefa Radwana. Brał udział w dyrygenckich kursach mistrzowskich prowadzonych przez Helmutha Rillinga, Rogera Norringtona i Kurta Masura. Jako asystent współpracował z Valerym Giergievem i Lorinem Maazelem.
W latach 2005 do 2012 był dyrygentem Capelli Cracoviensis. Jest wykładowcą Akademii Muzycznej w Krakowie.
W 2002 roku rozpoczął dyrygencką współpracę z Krzysztofem Pendereckim. Jej owocem był m. in. udział w nagraniu z orkiestrą Sinfonia Iuventuskompletu jego symfonii i koncertów instrumentalnych.
W roku 2018, w ramach obchodów jubileuszu 85-lecia urodzin kompozytora dyrygował II koncertem skrzypcowym Metamorfozy z Rundfunk-Sinfonieorchester Berlin w Filharmonii Berlińskiej z Anne Sophie Mutter jako solistką, z którą następnie odbył tournee po Chinach z towarzyszeniem orkiestry Sinfonia Varsovia.
W roku 2019 poprowadził dwa ważne koncerty z muzyką Krzysztofa Pendereckiego: 1 września Polskie Requiem z okazji 80. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej w obecności Prezydentów Polski, Niemiec i Wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych, oraz w październiku koreańską premierę Pasji wg św. Łukasza w ramach Seoul International Music Festival.
Koncertował w Europie, Azji i obu Amerykach, dyrygując takimi zespołami jak, m.in.:The Hilliard Ensemble, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, NDR Radiofilharmonie, MDR Sinfonie Orchester, Orquesta Sinfónica de Galicia, Orkiestrą Symfoniczną Czeskiego Radia (Pražskié Jaro), Państwową Orkiestrą Symfoniczną Nowa Rosja (koncert towarzyszący Zimowej Olimpiadzie w Soczi w 2014r.), Orquesta Sinfonica Simon Bolívar de Venezuela, Orquesta Filarmόnica de Bogotá, Orkiestrą Folharmoniczną w Brnie, a ostatnio Tonhalle Zürich, Dresdner Philharmonie, Oxford Philharmonic Orchestra, Tokyo Metropolitan Symphony Orchestra, Romanian National Radio Orchestra (Enescu Festival), Russian Philharmonic Orchestra, Jerusalem Symphony Orchestra, KBS Symphony Orchestra.
PENDERECKI YOUTH ORCHESTRA
PENDERECKI YOUTH ORCHESTRA powstała w 2018 roku z inicjatywy Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego. Zespół połączył wyjątkowe talenty z całej Polski. Orkiestrę tworzy grupa uzdolnionej młodzieży w wieku od 16 do 19 lat związanej z Lusławicami. Dzięki udziałowi w realizowanych tam projektach, wspierających ich rozwój i otwierających na muzyczny świat, PYO reprezentuje ideę Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego - miejsca spotkań uczniów z mistrzami, talentów z najwyższymi artystycznymi wzorcami.
Penderecki Youth Orchestra otoczona jest gronem niezwykłych postaci i autorytetów - jej Patrona, znakomitych Pedagogów prowadzących muzyków Orkiestry do indywidualnych sukcesów, a także wybitnych artystów. W latach 2018 i 2019, PYO wystąpiła pod dyrekcją Maestro Marka Mosia oraz wirtuoza skrzypiec, Janusza Wawrowskiego. Do grona Partnerów Orkiestry dołączyła także Fundacja MyWay wspierająca muzyczne talenty w profesjonalnym, wieloaspektowym rozwoju.
Dotychczasowe występy Penderecki Youth Orchestra przyniosły entuzjastyczne reakcje publiczności, a także zaowocowały uznaniem w środowisku muzycznym. Obserwując jej potencjał na tak wczesnym etapie, rozkwit Penderecki Youth Orchestra zapowiada się ekscytująco!
Jakub Kuszlik
Kształcił się w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, w klasie prof. Katarzyny Popowej-Zydroń. Swoje umiejętności doskonalił również podczas kursów mistrzowskich z takimi artystami jak: Dang Thai Son, Arie Vardi, Kevin Kenner, Dmitry Alexeev, Vladimir Ovchinnikov czy Tamas Ungar.
Jest laureatem ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów pianistycznych, m. in.: II nagrody na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy (2016) oraz III nagrody na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym „Top of the world” w Tromso (2019). W 2019 zdobył II nagrodę jednego z najważniejszych konkursów fortepianowych w Stanach Zjednoczonych – „Hilton Head Piano Competition”.
Występował w wielu miejscach w Polsce,: USA, Niemcy, Włochy, Norwegia, Islandia, Japonia.
Pianista występuje w wielu miejscach w Polsce i na świecie. Koncertował w Europie, a także w Stanach Zjednoczonych, Islandii, Japonii.