Na program koncertu w wykonaniu Orkiestry Filharmonii Krakowskiej pod batutą Alexandra Humali składają się utwory Krzysztofa Pendereckiego, Joanny Wnuk-Nazarowej – wieloletniej przyjaciółki Jubilatki i jednej z najzdolniejszych studentek profesora Pendereckiego oraz Ludwiga van Beethovena, którego twórcza sylwetka od lat patronuje działalności Elżbiety Pendereckiej.
Wieczór rozpocznie światowe prawykonanie kompozycji Joanny Wnuk-Nazarowej o znaczącym tytule Il tempo passa (‘czas upływa’) na wielką orkiestrę symfoniczną. Utwór o charakterze passacaglii zadedykowany został Elżbiecie Pendereckiej, w dniu urodzin, której zabrzmi jego pierwsze wykonanie. Podkreślając znaczenie tego wydarzenia należy wspomnieć, iż osoba Joanny Wnuk-Nazarowej zapisała się w historii Filharmonii Krakowskiej zarówno jako kompozytorką, ale także jako dyrektorka instytucji w latach 1991–1997, czyli w okresie wielkiego wyzwania, jakim była odbudowa gmachu instytucji po tragicznym pożarze w grudniu 1991 roku. Prawykonanie dzieła Il tempo passa w Filharmonii Krakowskiej odbędzie się w obecności kompozytorki.
Jako drugie zabrzmi Concerto grosso na trzy wiolonczele i orkiestrę – dzieło skomponowane przez Krzysztofa Pendereckiego w 2001 roku na zamówienie orkiestry symfonicznej w Tokio. W wykonaniu utworu udział wezmą trzej wybitni wiolonczeliści – Adam Krzeszowiec, koncertmistrz Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, Michał Balas – niedawny zwycięzca Classic Strings Competition w Dubaju i Michał Dąbek – leader grupy wiolonczel Orkiestry Akademii Beethovenowskiej, na co dzień grający w Orkiestrze Filharmonii Krakowskiej.
W obchodach urodzin Elżbiety Pendereckiej nie mogło zabraknąć muzyki Ludwiga van Beethovena – kompozytora, którego geniusz twórczy i charyzmatyczna postać od lat patronują aktywności Jubilatki w świecie muzycznym. W drugiej części koncertu zabrzmi zatem IV Symfonia B-dur jego autorstwa. Słowa kompozytora „muzyka jest większym odkryciem niż cała mądrość i filozofia” niech nadal przyświecają życiu i działalności Jubilatki, a życzenia „niesłabnącej energii w kreowaniu ważnych, znakomitych i oryginalnych pomysłów muzycznych oraz płynącej z nich satysfakcji” sygnowane przez dyrekcję Filharmonii Krakowskiej znajdują swoje spełnienie.
Elżbieta Penderecka jest ambasadorką polskiej i światowej kultury w kraju i poza jego granicami, inicjatorką festiwali muzycznych, Członkinią władz międzynarodowych fundacji muzycznych i instytucji kultury, promotorką młodych artystów i przewodniczącą Rady Programowej Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego.