Za nami kolejny nietypowy rok szkolny. Zamiast tętniących życiem korytarzy oraz klas i boisk pełnych uczniów – kilka miesięcy lekcji online w domowym zaciszu. Krakowski Festiwal Filmowy postanowił zabrać najmłodszych widzów w filmową podróż po polsko-norweskim roku szkolnym, gdyż Norwegia jest gościem specjalnym tegorocznej edycji. Na dzieci i młodzież będzie czekała unikatowa lekcja muzyki, historii, geografii czy WF-u. Obok trudnych tematów związanych z polską historią znajdą się opowieści o norweskich wakacjach, przedszkolnej przyjaźni, festiwalu muzycznym czy wielkim sportowym wyścigu na Księżyc. Filmy będą bezpłatnie dostępne na platformie PLAY KRAKÓW od 31 maja do 4 czerwca.
“Przygotowaliśmy różnorodny program filmowy, na który składa się 5 filmów dokumentalnych, fabularnych i animowanych oraz fascynujący multimedialny projekt. Każda z propozycji rekomendowana jest dla innej grupy wiekowej - w zestawie znajdą się zarówno filmy na przedszkolaków, jak i nastolatków. Cieszymy się, że dzięki obecności na miejskiej platformie VOD, nasze filmy trafią do jeszcze większej grupy odbiorców.” - mówi Magdalena Walo, kuratorka cyklu dziecięcego.
Tytułowy Kacper z fabularnego filmu “Kacper i Emma najlepsi przyjaciele” właśnie przeprowadził się z rodziną do nowego domu i pełen obaw czeka na początek nauki w przedszkolu. Pierwszą osobą, którą tam poznaje, jest Emma, która niedługo będzie świętować swoje piąte urodziny. Kacper i Emma oraz ich pluszowi towarzysze – Leo i Pani Królik – spędzają ze sobą każdą wolną chwilę, a dzięki wspólnym przygodom dowiadują się, czym jest przyjaźń. Kacper i Emma to przeplatana piosenkami i animowanymi fragmentami opowieść o przyjaźni i o trudnościach związanych z życiem pięciolatków.
“Solan i Ludwik - Misja Księżyc” to pełnometrażowa animacja rekomendowana dla 7-8 latków. Trwa wielki wyścig na Księżyc. Drużyny z całego świata pragną jako pierwsze umieścić swoje flagi na jego powierzchni. Wkrótce o podróży w kosmos zaczynają marzyć także śmiały Solan i nieco bardziej ostrożny Ludwik. Ich pojazdem ma się stać rakieta zbudowana przez Alfiego – przyjaciela, który w domowym zaciszu opracowuje niecodzienne wynalazki, nie zawsze udane… Na miejsce startu przybywa ekipa telewizyjna, a przygotowania do lotu śledzi w napięciu cały kraj. Wszyscy trzymają kciuki za dzielnych, choć nietypowych astronautów?
Billie i Vega, to bohaterki fabuły “Siostry. Lato naszych supermocy”. Wyjeżdżają z tatą na górską wycieczkę. Letnia wyprawa, która miała być formą odpoczynku staje się prawdziwym wyzwaniem dla całej rodziny. W trakcie wspinaczki ich tata ulega wypadkowi. Aby mu pomóc dziewczynki będą musiały wyruszyć w samodzielną podróż do najbliższego miasteczka. Bohaterki zupełnie nie znają terenu i bardzo szybko okazuje się, że zabłądziły.
Dla starszaków - “Mamy talent!”. Dwaj najlepsi przyjaciele, Grim i Axel, od zawsze marzą o udziale w największym skandynawskim festiwalu rockowym. Kiedy otrzymują taką szansę, muszą szybko dokonać zmian w zespole. Organizują przesłuchanie i ich nową basistką zostaje Thildie, która na co dzień gra na wiolonczeli, a kierowcą zapalony rajdowiec bez prawa jazdy, Martin. Zespół wyrusza w szaloną podróż przez Norwegię. Ścigani przez rodziców i policję mają coraz mniej czasu aby zdążyć na festiwal i spełnić swe muzyczne marzenia.
“Fajna Ferajna. Powstanie oczyma dzieci” to unikatowe połączenie antywojennego dokumentu z realizmem magicznym, w którym przedstawione są poruszające relacje tych, którzy byli świadkami Powstania Warszawskiego jako dzieci. Halinka ratowała z powstania psy i koty. „Kazimierz” obserwował przylot formacji amerykańskich latających fortec. „Hipek” należał do harcerskiej drużyny szczurów kanałowych. Jureczek miał dziewięć lat i był najmłodszym zaprzysiężonym żołnierzem AK. Służył na Mokotowie, a po upadku dzielnicy ukrywał się w piwnicach.
Niezwykle ciekawym wydarzeniem będzie premiera interaktywnego multimedialnego projektu “Fajna Ferajna w Indiach”. Z pomocą technologii oraz animacji, komiksu i archiwaliów widzowie poznają prawdziwą historię 9-letniego Wiesia (Wiesława Stypuły) - jednego z tysiąca polskich dzieci, ocalonych przez Indyjskiego Maharadżę z piekła II Wojny Światowej. W Wielkanoc 1940 roku chłopiec wraz z matką i bratem zostaje aresztowany przez NKWD i wywieziony na Syberię. Tam dzieli dramatyczny los dziesiątek tysięcy polskich zesłańców. Ocalenie przychodzi z najmniej oczekiwanej strony.
Każdy z filmów w programie Kids&Youth. Kino dla młodych będzie dostępny na platformie PLAY KRAKÓW przez jeden dzień od godz. 8.30-24.00.
- 31 maja: “Fajna Ferajna. Powstanie oczyma dzieci” / “Brave Bunch. Uprising through children’s eyes”, reż.|dir. Tomasz Stankiewicz, Polska | 30’ | Dokument
- 1 czerwca: “Kacper i Emma najlepsi przyjaciele” / “Casper and Emma - Best Friends”, reż.|dir. Arne Lindtner Næss, Norwegia | 74’ | Fabuła
- 2 czerwca: “Solan i Ludwik – wielki wyścig z serem” / “Louis & Luca - The Big Cheese Race”, reż.|dir. Rasmus A. Sivertsen, Norwegia | 78’ | Animacja
- 3 czerwca: “Mamy talent!” / “Rock Band”, reż.|dir. Christian Lo, Norwegia, Szwecja | 94’ | Fabuła
- 4 czerwca: ‘Siostry. Lato naszych supermocy’” / “Sisters: The Summer We Found Our Superpowers”, reż.|dir. Arild Østin Ommundsen, Silje Salomonsen, Norwegia | 78’ | Fabuła
Projekt multimedialny “Fajna Ferajna w Indiach” (“Brave Bunch in India” reż.|dir. Tomasz Stankiewicz) będzie dostępny na platformie PLAY KRAKÓW od 2 do 4 czerwca.
Partnerem cyklu Fokus na Norwegię KFF jest Ambasada Norwegii w Polsce.
61. Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie w dniach od 30 maja do 6 czerwca 2021 w krakowskich kinach oraz online.