Będą ciekawe analizy, ważne spostrzeżenia i wnioski. Nie zabraknie również prezentacji inicjatyw, które zwyciężyły w Konkursie Projektów i były realizowane w ramach tegorocznego KAK-u. Wstęp na konferencję jest wolny.
Program Edukacji Kulturowej dla Miasta Krakowa – Krakowski Archipelag Kultury to propozycja mająca na celu nie tylko podnoszenie kompetencji kadr kultury, ale także tworzenie przestrzeni do nawiązania współpracy międzyorganizacyjnej i integracji edukatorów i animatorów kultury. Do udziału
w Krakowskim Archipelagu Kultury zapraszane są osoby zaangażowane w działania krakowskich miejskich instytucji kultury, młodzieżowych domów kultury, organizacji pozarządowych, szkół i świetlic środowiskowych. Tegoroczna, druga edycja KAK (podobnie jak pierwsza, pilotażowa, w 2021 r.) była realizowana przez Centrum Kultury Podgórza, dzięki wsparciu finansowemu Wydziału Kultury
i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa.
– Motyw przewodni edycji 2022, czyli wielokulturowość, okazał się strzałem w dziesiątkę. Stał się punktem wyjścia do inspirujących szkoleń i warsztatów, a w autorach konkursowych projektów wyzwolił niesamowitą kreatywność. Koordynując tegoroczny Krakowski Archipelag Kultury mogliśmy wyjątkowo wyraźnie zaobserwować jak ważną rolę w integracji społecznej, budowaniu wzajemnego szacunku oraz tolerancji odgrywa edukacja kulturowa realizowana w nowoczesny, atrakcyjny dla odbiorców sposób. Serdecznie dziękuję za owocną współpracę wszystkim osobom i podmiotom zaangażowanym w realizację tego przedsięwzięcia i gorąco zachęcam krakowian – nie tylko tych zawodowo związanych z kulturą i edukacją – do udziału w listopadowej konferencji podsumowującej – mówi Anna Grabowska, Dyrektor Centrum Kultury Podgórza.
Najważniejsze spostrzeżenia i kluczowe wnioski
Konferencję rozpocznie wykład wprowadzający, zatytułowany „Kultura w niezawodowej edukacji młodych”, który wygłosi Maciej Zygmunt z Instytutu Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego. Potem przyjdzie czas na krótkie podsumowanie tegorocznej edycji Krakowskiego Archipelagu Kultury, które zaprezentuje Weronika Śliwiak-Motak z Centrum Kultury Podgórza. W drugiej części wydarzenia przedstawiciele Instytutu Badań Organizacji Kultury, odpowiedzialni za przygotowanie raportu ewaluacyjnego z realizacji Krakowskiego Archipelagu Kultury 2022, przedstawią wstępne wnioski
i zdradzą jak pierwotne założenia projektowe ewoluowały w trakcie realizacji II edycji KAK i czy efekt finalny będzie odzwierciedleniem prognoz, czy może jednak zaskoczy nas wszystkich. A na finał, autorzy inicjatyw wyłonionych w Konkursie Projektów i zrealizowanych w ramach KAK 2022 krótko zaprezentują je publiczności.
Konferencja odbędzie się w 21 listopada br. (poniedziałek), w godz. 10.00-15.00, w siedzibie głównej Centrum Kultury Podgórza, przy ul. Sokolskiej 13 (sala widowiskowa, parter). Wstęp na wydarzenie jest wolny.
Szkolenia, warsztaty i „wielka 10-tka”
Listopadowa konferencja zamyka aktywności odbywające się w ramach Krakowskiego Archipelagu Kultury 2022, a te były realizowane na przestrzeni ostatnich dziesięciu miesięcy. Od połowy lutego do połowy maja 2022 r., raz w miesiącu, odbywały się dwudniowe, połączone z warsztatami bloki szkoleniowe dla krakowskich animatorów i edukatorów kultury, nawiązujące do problematyki wielokulturowości. Każdy z nich miał inny temat przewodni. Prowadzili je specjaliści z zakresu współpracy międzykulturowej, a także przedstawiciele różnych kultur i narodowości. Dyskutowano m.in., czy w przypadku Krakowa możemy mówić o wielokulturowości, czy raczej o różnorodności kulturowej. Omawiane były dobre praktyki w integracji różnych społeczności i wymianie kulturowej. Uczestnicy szkoleń wspólnie zastanawiali się również nad tym, co możemy zyskać poznając różne kultury.
Kolejnym, kluczowym etapem KAK, był Konkurs Projektów, mający wyłonić innowacyjne działania edukacyjne i animacyjne z zakresu edukacji kulturowej. Swoje propozycje do konkursu mogły zgłaszać osoby biorące udział w organizowanych wcześniej blokach szkoleniowych. Dziesięć propozycji, które komisja konkursowa oceniła najwyżej, otrzymało dofinansowanie oraz wsparcie w realizacji. Były to:
- „COOLturalny Kraków: spacero-gry miejskie po krakowskich dzielnicach”
- „W gościnnym Krakowie”
(cykl 4 krótkich filmów w formie spacerów z przewodnikiem po Krakowie)
- „Książka o mnie… czyli ubieranie myśli w słowa – wielokulturowe warsztaty storytellingowo-ilustracyjne dla dzieci i młodzieży”
- „artfestiwal WIELE KULTUR”
(cykl spotkań, wykładów, warsztatów, koncertów i innych wydarzeń kulturalnych inspirowanych bogactwem kulturowym różnych narodów, grup etnicznych i wyznaniowych).
- „Sąsiedzka wymiana – polsko-ukraińskie warsztaty artystyczne dla kobiet z Ukrainy i Polski”
- „Namiot czterech stron świata – warsztaty edukacyjne dla dzieci”
- „SOROK DNIEJ, czyli czterdzieści dni”
(prelekcja, spektakl i warsztaty porozumienia bez przemocy inspirowane kaukazkimi tradycjami
i obrzędami związanymi z pożegnaniem zmarłych)
- „MIKROHISTORIE. Podróże dookoła świata”
(cykl spotkań z uczestnikami projektu „Ta krew jest dla ciebie” Franciszka Orłowskiego, obcokrajowcami mieszkającymi w Krakowie)
- „Bagaż uczuć, czyli jak się kocha, lubi i smuci w różnych częściach świata – spektakl teatralny
i warsztaty dla dzieci o emocjach” - „Kraków wielokulturowy we wzorach na ceramice – warsztaty”
Zwycięskie projekty były realizowane przez Centrum Kultury Podgórza we współpracy z autorem danej inicjatywy, od końca czerwca do połowy października 2022 r. Dodatkowo, pomysłodawcom, których inicjatywy zajęły cztery pierwsze miejsca w konkursie przyznano nagrody pieniężne.
Szczegółowe opisy inicjatyw zrealizowanych w ramach II Edycji Krakowskiego Archipelagu Kultury są dostępne TUTAJ (http://www.ckpodgorza.pl/konkurs-projektow-1)
Wspólna inicjatywa, czyli piknik w morskim klimacie
Nowością w ramach tegorocznej edycji Krakowskiego Archipelagu Kultury było przygotowane wspólnie przez wszystkich uczestników projektu wydarzenie – piknik rodzinny, który odbył się
25 czerwca 2022 na terenie zielonym przy Centrum Kultury Podgórza (ul. Sokolska 13). Pomysł, koncepcja i szczegółowy program imprezy plenerowej zostały opracowane podczas spotkań roboczych, odbywających się pod nazwą „Sieciownik”.
Lato nieodłącznie kojarzy się z wakacjami, a te z morzem, dlatego piknik zorganizowano pod hasłem „Ahoj przygodo”, a jego motywem przewodnim były atrakcje w morskim klimacie. W programie imprezy znalazły się m.in.: warsztaty tworzenia pirackich molekularnych lizaków, warsztaty wspólnego zdobienia skrzynek na „skarby”, papug i łódek z kolorowych sznurków oraz malowanie piaskiem morskich obrazów. Na pikniku pojawili się też niecodzienni goście, czyli piraci-szczudlarze. W planie imprezy znalazł się również cały pakiet zajęć artystycznych: warsztaty ceramiki (toczenie na kole), warsztaty „Kolory świata – wierszyki do rysowania” (czytanie wierszy dla dzieci), czy warsztaty „Książeczka o sobie” – ich uczestnicy tworzyli indywidualny projekt, poprzez który, za pomocą grafiki
i słowa, opowiadali kim są. Ciekawą propozycją były też warsztaty „Namiot czterech kultur”, warsztaty malowania spersonalizowanych przypinek oraz magnesów na lodówkę, a także wspólne układanie puzzli, zabawy z mapą średniowiecznego Krakowa, czy możliwość zrobienia sobie pamiątkowego retro-zdjęcia w monidle, albo zabawnej fotografii w fotobudce. Nie zabrakło też waty cukrowej oraz ulubionych dziecięcych animacji, czyli malowania twarzy, puszczania wielkich baniek mydlanych oraz zabaw z chustą Klanzy. Wstęp na wszystkie aktywności organizowane w ramach pikniku Krakowskiego Archipelagu Kultury był wolny. Celem wydarzenia była integracja rodzin mieszkających w Krakowie oraz promowanie inicjatyw o charakterze edukacyjno-kulturowym, realizowanych w ramach Konkursu Projektów.
Film z pikniku można obejrzeć TUTAJ (https://www.youtube.com/watch?v=_mBrq4Bwr-4)
Patronem medialnym II edycji Krakowskiego Archipelagu Kultury było Radio Kraków.
Krakowski Archipelag Kultury – kurs na wielokulturowość
KONFERENCJA PODSUMOWUJĄCA
21.11.2022 (poniedziałek), godz. 10.00-15.00
PROGRAM
godz. 10.00-11.30 | CZĘŚĆ I
- „Kultura w niezawodowej edukacji młodych”
/Maciej Zygmunt – Instytut Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego/
- „Krakowski Archipelag Kultury – kurs na wielokulturowość”
/Weronika Śliwiak-Motak – Centrum Kultury Podgórza/
godz. 11.30-12.30 | PRZERWA
godz. 12.30-15.00 | CZĘŚĆ II
- Raport ewaluacyjny programu „Krakowski Archipelag Kultury – kurs na wielokulturowość”
/Instytut Badań Organizacji Kultury/
- Prezentacja inicjatyw nagrodzonych w ramach Konkursu Projektów
Centrum Kultury Podgórza, ul. Sokolska 13
Sala widowiskowa (parter)
Wstęp wolny