Foto Update to cykl spotkań z profesjonalistami i profesjonalistkami, w ramach których mamy szansę na „update” tego, co dzieje się współcześnie w fotografii. Specjaliści/stki, artyści/stki, fotografowie/ki, autorzy/rki i kreatorzy/rki zdradzają, nad czym aktualnie pracują i jak pracują, ze swoich różnych perspektyw opowiadają o projektach fotograficznych, wystawach, publikacjach.

 

Ania Nałęcka-Milach

28 stycznia 2022, godz. 18.00

Podczas spotkania Ania Nałęcka-Milach opowie o pracy nad wybranymi książkami z 2020-2021 Omówi również wybrane projekty, nad którymi aktualnie pracuje i zdradzi, jaki był proces twórczy i co doprowadziło do konkretnych rozwiązań. Po ukazaniu się książek będzie można skonfrontować etap z danego momentu w pracy nad książką z efektem końcowym.

Ania Nałęcka-Milach (ur. 1977 r.) – absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, Wydziału Grafiki Warsztatowej i Projektowej (dyplom 2002), projektantka książek fotograficznych (alias Tapir Book Design).

Zaprojektowane przez nią książki były nagradzane i wyróżniane w prestiżowych konkursach, takich jak Paris Photo/Aperture Foundation Photobook Award (USA/Francja), POYi The Best Photography Book Award (USA), Bratislava Photomonth Photobook Awards (Słowacja), The New York Photofestival (USA), Photography Book Now (USA), Art Books Wanted International Award (Republika Czeska), Fotopublikacja Roku, PTWK–Konkurs Najpiękniejszej Książki roku 2018 (Polska).

 

Zuza Krajewska

4 lutego 2022, godz. 18.00

Podczas spotkania w MuFo Zuza Krajewska opowie o tym, w jaki sposób obecnie zmienia się świat fotografii reklamowej, którą kojarzymy z kolorowymi magazynami oraz największymi domami mody. Coraz częściej wykorzystuje on estetykę i mechanizmy znane raczej z projektów artystycznych, dotykających kwestii społecznych. Fotografka działa na obu tych polach fotografii, z wielką uwagą i wrażliwością traktując tematy i swoich modeli. Opowieść Zuza Krajewska zobrazuje dokumentacją najnowszych oraz najciekawszych projektów.

Zuza Krajewska – absolwentka gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Zajmuje się fotografią modową, reklamową oraz artystyczną, swobodnie łącząc różne estetyki i konwencje.

Zuza Krajewska jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych fotografek specjalizującą się w fotografii portretowej. Funkcjonuje jednocześnie w świecie mody oraz w świecie sztuki, podejmując kontrowersyjne tematy, takie jak fizyczne niedoskonałości, cielesność, stereotypy związane z postrzeganiem płci czy erotyzm. Zdjęcia Krajewskiej, minimalistyczne, pełne przepychu lub balansujące na granicy kiczu, charakteryzują się oryginalnością i niebanalnym podejściem do tematu. Artystka przełamuje estetyczne przyzwyczajenia widza, świadomie przekraczając granice zarówno fotografii komercyjnej, jak i artystycznej. Krajewska jest twórczynią zdjęć do bestsellerowego edukacyjnego projektu Anji Rubik SexedPL oraz autorką książki Będzie dobrze (It should be OK), wydanej w ramach Kolekcji Wrzesińskiej (edycja 2018), którą zadedykowała „tym, którzy są zmęczeni podziałem Polski na dwa kontrastujące kolory”.

Artystka swoje prace pokazywała na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych, m.in. w CSW Zamek Ujazdowski (Efekt czerwonych oczu, 2008), Polonisches Institut Berlin (What do you want me to do?, 2010), Muzeum Narodowym w Warszawie (Ars Homo Erotica, 2010; Wywyższeni. Of faraona do Lady Gagi, 2012), BWA Warszawa (Przesilenie, 2013), Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu (Imago, 2016), Griffin Art Space „Dom Słowa Polskiego” (Imago, 2016) czy Galerii Labirynt w Lublinie (Uporczywe upodobanie, 2017).

Selekcja prac serii Imago, zrealizowanej w Zakładzie Poprawczym w Studzieńcu, została zaprezentowana podczas Photo London (Future, Visions, 2016), a następnie w Robert Capa Contemporary Photography Center (Golden Boundaries, 2017), Polnisches Institut Düsseldorf (Imago, 2018), Cokkie Snoei Gallery (Imago, 2019) oraz w licznych magazynach branżowych, lifestylowych i modowych, m.in. British Journal of Photography, Dazed & Confused, M Le Magazine du Monde, Vogue Italia, I-D, EyesOpen!, Lodown, Hunger, Collection of Documentaries, The Steidz, Be Capricious, Fort Magazine, iGNANT oraz The Calvert Journal. Premiera albumu Imago, wydanego przez Kahl Editions, miała miejsce w maju 2017 r. w kultowej księgarni Ofr Paris.

Selekcja prac serii Graceful realizowana na bałtyckich plażach, została zaprezentowana na festiwalu fotografii w Sopocie (W ramach Sopotu, 2017) oraz galerii A/D/O w Nowy Jorku (Young Poland, 2017) oraz w BWA Warszawa (WGW 2018: Agnieszka Brzeżańska, Jan Dobkowski, Zuza Krajewska Boginie).

Za serię autorską Graceful (Boginie) została uhonorowana nagrodą KTR Best of Craft 2019.

 

Ważne informacje

• Spotkania odbywają się w MuFo Rakowicka, ul. Rakowicka 22A.

• Czas trwania: 1,5 godz.

• Cena: 2 zł.

• Liczba miejsc ograniczona (o udziale decyduje kolejność zgłoszeń).

• Informacje: [email protected]

• Zapisy przez system rezerwacji on-line: bilety.mufo.krakow.pl