Dwa razy w miesiącu, w wybrane wtorkowe wieczory, będziemy testować, przygotowywać własne matryce i drukować. Inspirować się bogactwem kompozycji, detali i wzorów utrwalonych na ponadstuletnich fotografiach. Doświadczać tworzenia niepowtarzalnych odbitek na bazie stempli, klocków i siatek umożliwiających wielokrotne wykorzystywanie.

Podczas pierwszego spotkania w ruch pójdą dłuta, wałki i farby drukarskie. W działaniu poznamy specyfikę linorytów oraz narzędzia i materiały potrzebne do ich tworzenia. Zainspirowani ornamentami uchwyconymi na zdjęciach z wystawy „CZAS NAŚWIETLANIA / CZAS WYWOŁYWANIA. Fotografia etnograficzna z Małopolski na przełomie XIX i XX wieku” zaprojektujemy i wykonamy matryce, dzięki którym zamienimy arkusze czystego papieru w autorskie ilustracje, dekoracje na ściany, spersonalizowane papiery do pakowania.

Drugie spotkanie upłynie nam pod znakiem druku blokowego – dawnej, stosunkowo prostej, niespiesznej metody z relaksacyjnym potencjałem. W czasie warsztatów poznamy proces drukowania na tekstyliach za pomocą gumowych stempli. Przygotujemy je samodzielnie, inspirując się motywami z ubrań bohaterów prezentowanych na wystawie zdjęć. Będziemy drukować ręcznie, na lnianej tkaninie o wymiarach około 50 na 35 cm lub – dla chętnych – własnym materiale. Gotowe prace będą mogły służyć jako kuchenne ręczniki, bieżniki, makatki do powieszenia itp.  
 
Prowadząca: Monika Kocot
Rękodzielniczka, edukatorka, podróżniczka, absolwentka archeologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Uwielbia wspinaczkę, otwartą przestrzeń i góry. Do działań artystycznych inspiruje ją natura. Pasją tworzenia dzieli się m.in. w autorskiej pracowni plastycznej Malarmo oraz Muzeum Etnograficznym im. Seweryna Udzieli w Krakowie.