Finisaż wystawy „Cud światła. Witraże średniowieczne w Polsce” - 16 sierpnia
Niestety, niedziela 16 sierpnia 2020 roku jest ostatnim dniem, w którym można będzie jeszcze obejrzeć jedną z najważniejszych wystaw zorganizowanych w MNK w ostatnich latach - „Cud światła. Witraże średniowieczne w Polsce” . Z tej okazji zapraszamy na koncert zespołu Bastarda w holu Gmachu Głównego MNK, (także w wersji online), w niedzielę 16 sierpnia o godz.18.00.
Zespół Bastarda - w składzie Paweł Szamburski (klarnet), Tomasz Pokrzywiński (wiolonczela), Michał Górczyński (klarnet kontrabasowy) - zaprezentuje autorskie opracowania pieśni Piotra z Grudziądza (XV w) - jednego z pierwszych kompozytorów tworzących na terenach Polski oraz Europy Środkowej i Wschodniej, z debiutanckiego albumu „Promitat eterno”. Muzycy posiłkując się metodą "viola bastarda", czyli swobodnych skoków między kolejnymi głosami pieśni, improwizując wokół średniowiecznych melodii - osiągnęli własny, oryginalny głos w interpretacji muzyki dawnej. W programie także wybrane utwory z najnowszej płyty „Nigunim".
Wstęp wolny. (obowiązują rezerwacje, ilość miejsc jest ograniczona, ale będzie prowadzona transmisja online na fanpage'u MNK). Więcej info: https://mnk.pl/aktualnosci/koncert-zespolu-bastarda
„Cud światła” w MNK to opowieść o witrażach, szklanych obrazach ożywianych światłem, stawiająca pytania o to, czym one były w epoce średniowiecza, kiedy i dlaczego zaczęły znikać z pola widzenia, a w końcu jakie drogi prowadziły do ich ponownego odkrywania w XIX w.
- To pierwsza tak obszerna prezentacja średniowiecznych witraży w Muzeum Narodowym w Krakowie. Jest pionierska w skali całego polskiego muzealnictwa – zarówno ze względu na wartość pokazanych dzieł, ich merytoryczne opracowanie, jak i kwestie konserwatorskie związane z ich eksponowaniem w muzeum. Witraże – choć rozwijały się także w kolejnych epokach historycznych – są jednymi z symboli kultury średniowiecznej łacińskiej Europy. Kluczowe znaczenie ma tu tytułowy „cud światła”, odwołujący się do ówczesnej teologii późnego antyku i wczesnego średniowiecza, w której światłu nadano znaczenie symboliczne, odnoszące się do obecności Boga w świecie. W konsekwencji malarstwo witrażowe, w które integralnie wpisane jest światło, mogło zyskać tak istotne znaczenie ideowe i artystyczne, czego najlepszym wyrazem są monumentalne witraże w katedrach, kościołach i kaplicach gotyckich. Takie też treści znajdujemy w średniowiecznych witrażach z Polski prezentowanych na wystawie w Muzeum Narodowym w Krakowie. Pokazują one, w jaki sposób metafizyka światła znajdowała artystyczny wyraz, a tym samym jakie obowiązywały wówczas definicje piękna, ale także jaką rangę miał witraż jako medium służące przekazywaniu często bardzo złożonych treści teologicznych i prawd wiary. – mówi prof. dr hab. Andrzej Szczerski dyrektor MNK.
Na wystawie w MNK można zobaczyć 77 witraży z polskich kolekcji muzealnych i prywatnych oraz z kościołów i klasztorów, stworzone między XII a XVI wiekiem. Pokaz dopełnia 78 innych dzieł sztuki, takich jak: obrazy, hafty, złotnictwo, dokumenty, rysunki, projekty witraży, grafiki i książki. Większość z eksponatów nigdy nie była prezentowana publiczności, a wiele zostało zakonserwowanych specjalnie z myślą o tej wystawie. Wyjątkowym rarytasem są kwatery z okien kościoła Mariackiego w Krakowie, na co dzień umieszczone wysoko w oknach za Ołtarzem Wita Stwosza.
15 i 16 sierpnia świętujemy na wystawie „1920. Cud Wisły”!
15 sierpnia w święto Wojska Polskiego za bilet na wystawę poświęconą Bitwie Warszawskiej w Kamienicy Szołayskich zapłacimy tylko jeden zł. Świętujmy razem!
Program wydarzeń:
15 sierpnia (sobota) – publikacja filmu poświęconego wystawie „1920. Cud Wisły” w mediach społecznościowych MNK.
Tego samego dnia o godz. 15.00 po wystawie oprowadzi jej kurator – Piotr Wilkosz.
16 sierpnia (niedziela) o godz. 11.00, 11.30, 12.00 oprowadzanie po wystawie w cenie biletu.
(Uwaga! W każdym oprowadzaniu może wziąć udział maksymalnie 15 osób. Konieczna jest rezerwacja).
Inspiracją tytułu wystawy „1920. Cud Wisły” jest projekt – prezentowanego na niej – plakatu Cud Wisły z 1920 roku, sygnowanego literami KH, prawdopodobnie autorstwa Karola Homolacsa. Bitwa warszawska, po artykule Stanisława Strońskiego O cud Wisły w porannym wydaniu „Rzeczpospolitej” z 14 sierpnia 1920 roku, powszechnie zaczęła być nazywana Cudem Wisły lub Cudem nad Wisłą.
Na wystawie prezentujemy plakaty z okresu wojny polsko-bolszewickiej, ilustrujące jej grozę, tworzone przez wybitnych polskich artystów – Edmunda Bartłomiejczyka, Zygmunta Kamińskiego, Felicjana Szczęsnego Kowarskiego, Zdzisława Gedliczkę, Józefa Mehoffera, Józefa Ryszkiewicza, Kamila Mackiewicza i Karola Homolacsa. Są one zestawione z propagandowymi plakatami radzieckimi autorstwa wybitnych rosyjskich twórców, między innymi Włodzimierza Majakowskiego i Dimitrija Moora. Przedstawiamy także życie frontowe w rysunkach i grafikach wuczestnika walk Wiktora Gutowskiego, a także obrazy Jerzego Kossaka i Jerzego Jełowickiego. Ekspozycję uzupełniają dokumenty z epoki, odznaczenia i odznaki nadawane za wojnę polsko-bolszewicką, oryginalne umundurowanie i wyposażenie żołnierza polskiego z tego okresu oraz broń.
Foto Challenge – konkurs instagramowy w ArtSferze MNK
Zastanawiasz się, jak wygląda od wewnątrz Hotel Cracovia? Interesuje Cię jego historia i chcesz poznać jego tajemnice? Weź udział w konkursie i wygraj oprowadzanie z niespodzianką po dawnym Hotelu Cracovia (ul. Focha 1).
Aby wziąć udział w konkursie należy w kreatywny sposób sfotografować nową przestrzeń plenerową – ArtSferę MNK lub wybraną jej część, wydarzenie czy interesujący detal. Następnie trzeba opublikować zdjęcie na swoim koncie na portalu Instagram z oznaczeniem: profilu Muzeum Narodowego w Krakowie (@thenationalmuseuminkrakow) oraz z hashtagiem #artsferamnk w formie postu lub InstaStories.
W konkursie liczy się kreatywność i fantazja. Nagrodzimy najciekawsze zdjęcia z ArtSfery MNK.
Więcej o challenge’u: https://bit.ly/33pVZNC
Kino w ArtSferze MNK
Taras i ogród przy dawnym Hotelu Cracovia zapraszają do udziału w pokazach filmowych w każdy sierpniowy czwartek od godziny 20.00.
13 sierpnia proponujemy „Kwartet” z 2012 roku w reżyserii Dustina Hoffmana.
W domu spokojnej starości dla śpiewaków operowych organizowany jest koncert. Zakłóca go przyjazd niepoprawnej diwy, byłej żony jednego z rezydentów.
(Wstęp wolny, jednak ze względów bezpieczeństwa ilość miejsc jest limitowana. W wydarzeniu można wziąć udział po wcześniejszej rezerwacji mailowej: [email protected] lub telefonicznej: 12 433 57 44. Zasady przebywania na terenie ArtSfery MNK: https://bit.ly/32ljlDB
Pawilon kina letniego w MNK
Zapraszamy także do oglądania filmów na fasadzie Pawilonu Józefa Czapskiego w kompleksie Muzeum im. Emeryka Hutten- Czapskiego. Tematyka tych filmów - prezentowanych w soboty - podobnie jak w ArtSferze MNK dotyczy kultury, m.in. sztuki, kolekcjonerstwa, muzyki, opery, teatru.
15 sierpnia (sobota) pokażemy „8 milę” z 2002 roku w reżyserii C. Hunsona. Początkujący MC z Detroit, Jimmi, ledwie wiąże koniec z końcem. Jego największym marzeniem jest wydanie własnej płyty i kariera rapera. Film oparty na biografii Marshalla Bruce, czyli Eminema.
Regulamin uczestniczenia w wydarzeniu kulturalnym w MNK: https://bit.ly/3h2VWuV
Muzyka klasyczna w Muzeum Książąt Czartoryskich
Zachęcamy do udziału w cyklu koncertów „Krakow Piano Summer at Princes Czartoryski Museum”. Na dziedzińcu Pałacu Książąt Czartoryskich chcemy przypomnieć krakowskie tradycje spotkań muzycznych, zapoczątkowane w XIX wieku przez księżną Marcelinę Czartoryską, ulubioną uczennicę i przyjaciółkę Fryderyka Chopina.
14 sierpnia o godz. 19.30 wystąpi Marcin Wieczorek.
Jest pianistą młodego pokolenia, znanym z oryginalnych i ekspresyjnych interpretacji. Laureat wielu konkursów, zapraszany na liczne festiwale na całym świecie.
W programie koncertu:
Ludwig van BEETHOVEN (1770-1827)
Sonata nr 2 A-dur, op.2 nr 2 (1796)
Sonata No.2 in A major, Op.2 No.2 (1796)
1. Allegro vivace
2. Largo appassionato
3. Scherzo. Allegretto
4. Rondo. Grazioso
Robert SCHUMANN (1810-1856)
Karnawal wiedenski op.2
Faschingsschwank aus Wien op. 26
Fryderyk CHOPIN (1810-1849)
Etiuda C-dur op.10 nr 1 (1829)
Etude in C major Op.10 No.1 (1829)
Józef Władysław KROGULSKI (1815-1842)
Mazurek e-moll a la Chopin (1836)
Mazurka in E minor a la Chopin (1836)
Ignacy Jan PADEREWSKI (1860-1941)
Miscellanea op.16 (1886-1896)
No.6 Krakowiak fantastyczny
No.4 Nokturn B-dur
N0.3 Wariacje A-dur
Karol SZYMANOWSKI (1882-1937)
Wariacje b-moll op.3 (1901-1903)
Variations in B flat minor Op.3 (1901-1903)
Bilety na koncerty do kupienia w kasach lub online: https://bit.ly/3hNLKqr
Warsztaty w MNK
13 sierpnia, czwartek, godz. 10.30 w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach: „Prędkość światła.”
Podczas warsztatów dowiemy się, czy światło ma kolor, w jaki sposób się zmienia, czy namalowanie nocy wymaga użycia światła i jakie ma ono znaczenie. Sami również stworzymy prace plastyczne, w których zatrzyma się światło. Choć niekoniecznie namalowane…Prowadzenie: Blanka Dudek.
18 sierpnia, wtorek, godz. 11.00, 11.30, 12.00 - oprowadzanie z cyklu "Dzieci mamy i zwiedzamy" dla opiekunów małych dzieci po wystawie "Cud Wisły". Oprowadzanie odbywa się w małych grupkach w ramach biletu wstępu na wystawę. Uczestnikom wydarzenia w miarę możliwości (dostępności w poszczególnych oddziałach) udostępniamy salę, w której mogą nakarmić czy przewinąć maluchy albo po prostu odpocząć przed zwiedzaniem lub po nim.
18 sierpnia, wtorek, o godz. 10.30 w Domu Jana Matejki: „Po drugiej stronie lustra”.
W starym domu wielkiego mistrza Jana Matejki kryją się niezwykłe dziwy… Pośród złotych ornamentów i barwnych polichromii odnaleźć można anioły, diabły, a nawet Pegaza! W czasie warsztatów przyjrzymy się niezwykłym lustrom wiszącym w muzeum, a może nawet zajrzymy do czarodziejskich krain po ich drugiej stronie. Prowadzenie: Weronika Moskwa
Wciąż zapraszamy na letnie warsztaty dla dzieci z cyklu "Sezamie otwórz się. Lato w Muzeum". Mamy jeszcze wolne miejsca. Poniżej info o warsztatach i link do strony
https://mnk.pl/artykul/sezamie-otworz-sie-lato-w-muzeum
Grupy - dzieci, młodzież, dorosłych zapraszamy do skorzystania z wakacyjnej oferty zajęć na zamówienie "Parasolka na słońce" (potrwa do końca wakacji)
Szczegóły:
https://mnk.pl/artykul/parasolka-na-slonce-wakacyjne-zajecia-w-muzeum-narodowym-w-krakowie)
Wystawy czasowe:
Gmach Główny
al. 3 Maja 1
Prawie jak oryginały. Kopie galwanoplastyczne dzieł rzemiosła artystycznego w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie
28.01.2020 – 10.01.2021
Cud światła. Witraże średniowieczne w Polsce
14.02.2020 – 16.08.2020
Arsenał Muzeum Książąt Czartoryskich
ul. Pijarska 8
Karol Kardynał Wojtyła. Fotografie Adama Bujaka
04.07-29.11.2020
Muzeum im. Emeryka Hutten – Czapskiego
ul. Piłsudskiego 12
Pałac Czapskich
Uwaga! Fałszerstwo
20.09.2019 – 20.09.2020
Wizerunki ludzi piszących – autorzy i ich dzieła
14.01.2020 – 30.08.2020
Pawilon Józefa Czapskiego
ul. Piłsudskiego 12
Józef Czapski: malarstwo, rysunek, dzienniki
02.07.2019 – 13.09.2020
Kamienica Szołayskich im. Feliksa Jasieńskiego
pl. Szczepański 9
1920. Cud Wisły
24.07-29.11.2020
Szuflada Szymborskiej
do 03.01.2021
Muzeum Dom Jana Matejki
ul. Floriańska 41
Matejkowie. Następne pokolenie
06.03.2020 – 30.08.2020
Muzeum Dom Józefa Mehoffera
ul. Krupnicza 26
Józef Mehoffer – studium do autoportretu i inne rysunki
04.07-04.10.2020
Muzeum Karola Szymanowskiego w Willi Atma w Zakopanem
Zakopane, ul. Kasprusie 19
Zofia Stryjeńska z wizytą u Karola Szymanowskiego
14.11.2019 – 30.09.2020
Godziny otwarcia MNK:
Gmach Główny
Poniedziałek: nieczynne
Wtorek – Sobota: 10.00-17.00, ostatnie wejście przed zamknięciem: 16.30
Niedziela: 10.00-16.00, ostatnie wejście przed zamknięciem: 15.30, przerwa techniczna: 12.00-12.30; 14.30-15.00, ostatnie wejście przed przerwą: 11.30, 14.00
Muzeum Książąt Czartoryskich
Poniedziałek: nieczynne
Wtorek – niedziela: 10.00-17.00,
Przerwa techniczna 12.00-12.30; 14.30-15.00,
Sukiennice
Poniedziałek: nieczynne,
Wtorek – Sobota: 10.00-17.00, przerwa techniczna: 13.00-14.00, ostatnie wejście przed przerwą: 12.30, ostatnie wejście przed zamknięciem: 16.30
Niedziela: 10.00-16.00, przerwa techniczna: 13.00-14.00, ostatnie wejście przed przerwą: 12.30, ostatnie wejście przed zamknięciem: 15.30
Kamienica Szołayskich, Ośrodek Kultury Europejskiej EUROPEUM, Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego, Pawilon Józefa Czapskiego, Dom Józefa Mehoffera, Dom Jana Matejki, Pałac Biskupa Erazma Ciołka
Poniedziałek: nieczynne
Wtorek – Piątek: 10.00 – 16.00, przerwa techniczna: 13.00 – 14.00
Sobota: 10.00 – 17.00, przerwa techniczna: 13.00 – 14.00
Niedziela: 10.00 – 16.00, przerwa techniczna: 13.00 – 14.00
Muzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma” w Zakopanem
Poniedziałek: nieczynne
Wtorek – Piątek: 10.00 – 16.00, przerwa techniczna: 13.00 – 13.30
Sobota: 10.00 – 17.00, przerwa techniczna: 13.00 – 13.30
Niedziela: 10.00 – 16.00, przerwa techniczna: 13.00 – 13.30