Graffiti to część szeroko rozumianego street artu, obecnego od zawsze wokół nas na ulicach miast. Napisy i obrazy na murach pojawiały się już w starożytności. Wulgarne lub śmieszne graffiti opisujące uczucia, problemy współczesnych można zobaczyć na odkopanych z popiołów murach Pompei lub zabytkach starożytnego Rzymu. Graffiti było narzędziem do walki z okupantem w czasie wojny, dawało nadzieję i zagrzewało do walki o wolność.
Graffiti obecnie to często spontaniczne i nielegalne prace, niektóre z nich są estetycznym obrazem a inne to niezrozumiałe dla mieszkańców naszego miasta bazgroły oszpecające kamienice. Czy graffiti to zawsze wandalizm? Gdzie można legalnie tworzyć? Co grozi za bazgranie po murach? Czy graffiti może być atrakcją turystyczną i promować miasto? Gdzie kończy się ten dobry, ładny i społecznie akceptowalny street art, a gdzie zaczyna się aspołeczne, brzydkie pseudograffitii, które należy karać?
26 października o 19.00 w Hevre odbędzie się kolejna debata z cyklu UrbanTalk #wyznaczamykierunki Miasta. Wyższa Szkoła Zarządzania i Bankowości zaprosiła do dyskusji prelegentów tj.: Artur Wabik, Artysta sztuk wizualnych, kurator, publicysta, badacz popkultury; Mikołaj Rejs, Projektant i wykonawca murali, obrazów oraz ilustracji; Robert Piaskowski, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Kultury; Waldemar Domański – Twórca Grupy Pogromcy Bazgrołów.
Podczas debaty goście będą poruszać m. in. zagadnienia dotyczące Graffiti jako część street artu. Czym jest, kto najczęściej jest twórcą ulicznych napisów i obrazów? Postaramy uzyskać odpowiedz jak Miasto wspiera ulicznych artystów.
Spotkanie poprowadzi aktywistka Izabela Chyłek, radna Dzielnicy I Edyta Kruk oraz dr Borys Makary, wicekanclerz Wyższej Szkoły Zarządzania i Bankowości.
Debata będzie transmitowana na Facebooku i Youtubie Wyższej Szkoły Zarządzania i Bankowości w Krakowie. Mieszkańcy mogą włączyć się w debatę poprzez zadawanie pytań online.
O Urban Talk
UrbanTalk. Inicjatywa realizowana przez Wyższą Szkołę Zarządzania i Bankowości w Krakowie to cykl wydarzeń poświęconych ekologii i życiu w mieście. Celem spotkań jest zaangażowanie lokalnej społeczności w debatę o kierunku rozwoju Krakowa i jego wpływie na codzienne życie mieszkańców. UrbanTalk to panele dyskusyjne, webinary, filmy oraz spotkania edukacyjne z mieszkańcami miasta.
W inicjatywę włączyły się także krakowskie szkoły, firmy i instytucje, którym bliska jest zielona idea. Wydarzeniom partnerują m.in. Miasto Kraków, Zarząd Zieleni Miejskiej, HEVRE, Krakowski Alarm Smogowy, Radio Kraków czy Dziennik Polski.
Zapisy poprzednich wydarzeń, jak i harmonogram kolejnych spotkań są dostępne na www.wszib.edu.pl/urbantalk.
O organizatorze
Wyższa Szkoła Zarządzania i Bankowości w Krakowie jako uczelnia niepubliczna funkcjonuje na rynku już 27 lat. W ramach swojej działalności prowadzi zajęcia zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym na następujących kierunkach: Informatyka, Logistyka, Finanse i Rachunkowość, Zarządzanie oraz Marketing Cyfrowy. Kształci na studiach licencjackich, inżynierskich, magisterskich i podyplomowych. Więcej informacji znajduje się na: www.wszib.edu.pl.