Dwudniowe wydarzenie z udziałem blisko stu młodych osób - liderów lokalnych społeczności z całej Polski  wypracowało sposoby promocji polskiej kultury wśród młodzieży w przystępny i dostosowany do młodego pokolenia sposób.

Podczas spotkań z ekspertami młodzi ludzie starali się wypracować rozwiązania w zakresie upowszechniania kultury, sztuki i historii i przybliżyć je ludziom młodym oraz zintegrować tych ostatnich wokół wartości patriotycznych odwołujących się do polskiej tożsamości narodowej i cywilizacyjnej. Projekt ma zachęcić do troski o dobro wspólne w sposób adekwatny do realiów XXI wieku. Organizatorzy dążą więc do integracji i formacji młodych Polaków w duchu europejskiej kultury opartej na chrześcijańskim fundamencie, a także wzmocnić tożsamość kulturową uczestników opartą na dbałości o dobro wspólne. Istotnym elementem Kongresu ma być też wymiana doświadczeń oraz nawiązanie kontaktów sprzyjających działanie na rzecz wymienionych powyżej celów.

Wykład inauguracyjny wygłosił sekretarz stanu w Kancelarii Premiera, pełnomocnik rządu ds. polityki młodzieżowej, Piotr Mazurek. W wydarzeniu wzięli także udział m.in. sekretarz stanu w Kancelarii Premiera Adam Andruszkiewicz, dziennikarze i publicyści: Wojciech Mucha, dr Karol Gac, Mariusz Bartkowicz,  przedstawiciele środowiska akademickiego z dr hab. Klaudią Cymanow- Sosin i samorządu: Michał Drewnicki, wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa oraz Zastępca Prezydenta Miasta Mysłowice, Mateusz Targoś, a także eksperci tematyczni, np. w dziedzinie psychologii czy czytelnictwa.

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Centrum im. Władysława Grabskiego. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Kultura - Interwencje 2021.

Kongres odbył się w Krakowie,  w studiu S-5 Radia Kraków przy Al. Słowackiego 22.