Podczas inauguracji festiwalu dojdzie do światowego prawykonania Rapsodii polskiej – koncertu fortepianowego op. 14 Stanisława Wisłockiego. Orkiestrę Filharmonii Krakowskiej poprowadzi – oprócz szefa artystycznego wydarzenia – Przemysław Zych, który w ramach działalności naukowej bada twórczość artysty. Solistami wieczoru będą pianiści – Piotr Sałąjczyk i Michał Drewnowski.
Do pierwszego wykonania Rapsodii polskiej dojdzie na kilka dni przez obchodzonymi 7 lipca setnymi urodzinami Stanisława Wisłockiego – dyrygenta, pianisty, animatora życia muzycznego, a także mentora i nauczyciela wybitnych polskich dyrygentów, takich jak Jacek Kaspszyk, Szymon Kawalla, Wojciech Michniewski, Ruben Silva czy Tadeusz Wojciechowski oraz kompozytora. „Miałem przyjemność wykonać większość wydanych dzieł orkiestrowych mistrza i z pełną świadomością mogę stwierdzić, że (…) jego muzyka jest wyrazista, barwna, przejrzysta, bogata w pomysły i niebanalna rytmicznie. Z jednej strony zgrabna formalnie, a z drugiej pełna emocji, czyli tego, czego słuchacz najbardziej oczekuje od twórcy. Dlatego, świadom jej wartości, postanowiłem w 100. rocznicę urodzin Stanisława Wisłockiego przybliżyć postać i dzieło tego wybitnego artysty” – mówi dyrektor artystyczny festiwalu, Sebastian Perłowski. Poprowadzi on Orkiestrę Filharmonii Krakowskiej podczas pierwszej części koncertu, w czasie której zabrzmi Suita polska na orkiestrę symfoniczną oraz Koncert fortepianowy – z solistą Piotrem Sałajczykiem. W drugiej części wieczoru batutę przejmie Przemysław Zych, który w ramach doktoratu przebadał całą twórczość Wisłockiego i w archiwum domowym kompozytora odnalazł rękopis Rapsodii polskiej. Kompozycja ta po 76. latach od napisania zabrzmi po raz pierwszy pod jego dyrekcją, w charakterze solisty wystąpi Michał Drewnowski. Patronem koncertu, w ramach projektu TUTTI.pl promującego wykonawstwo muzyki polskiej, jest Polskie Wydawnictwo Muzyczne, które wprowadziło dzieło do swojego katalogu. Kolejną kompozycją, jaką tego wieczoru usłyszy publiczność w interpretacji Przemysława Zycha, będzie Ballada symfoniczna z 1952 roku.
„Festiwal Muzyka Polska odNova (…) powstał (…) by z dumą prezentować widowni wspaniałą polską muzykę, o której zapomniała historia. Muzykę często istniejącą tylko w rękopisach, starodrukach czy na mikrofilmach. Wraz z Orkiestrą Filharmonii Krakowskiej oraz zagranicznymi artystami postanowiliśmy oddać od lat należne jej miejsce, jakim jest sala koncertowa. Moją inspiracją stało się motto z pamiętników Władysława Żeleńskiego – marzeniem od najmłodszych lat było nie szukać wawrzynów na obczyźnie, ale w swojej ojczyźnie poruszyć serca...” – podkreśla Sebastian Perłowski. Kolejne koncerty w ramach festiwalu Muzyka Polska odNova zabrzmią w sali koncertowej Filharmonii Krakowskiej w nowym sezonie artystycznym 2021/2022.