Projekt „Boska Komedia Dantego w rysunkach Jana Biczysko” polega na wykonaniu rysunków 50x70 cm po jednym do każdej ze 100 pieśni dzieła włoskiego poety. Efekty prac będzie można zobaczyć na trzech wystawach, odpowiednio: „Piekło”, Czyściec” i „Raj”, przy czym ostatnia wystawa jako kończąca projekt będzie pokazem całości. Celem tego przedsięwzięcia jest zmierzenie się z arcydziełem europejskiej chrześcijańskiej literatury, odczytanie symboliki znaczeń i wyobrażeń epoki średniowiecza i przedstawienie jej współczesnymi środkami wyrazu oraz pokonanie dystansu jaki dzieli nas od epoki Dantego, aby zrozumieć wielkość jego wizji poetyckiej, która jest źródłem sztuki, poezji, literatury i odkryć jakie ma znaczenie dla nas.
Wernisażowi każdej wystawy towarzyszyć będzie krótki wykład z zakresu historii sztuki o twórczości autora oraz wykład historycznoliteracki na temat Dantego i jego dzieła, a także koncert muzyczny. Uczestnicy wystawy otrzymają katalog przygotowany przez autora. Wystawy odbędą się w krużgankach klasztoru w Hebdowie. W roku 2023 prace zostaną pokazane także w Nowohuckim Centrum Kultury, w Galerii Sztuki Współczesnej w Czeladzi, w Centrum Kultury w Myślenicach, w Galerii BWA „U Jaksy” w Miechowie oraz oczywiście w Centrum Kultury w Słomnikach, ponieważ wszystkie te instytucje kultury są Partnerami projektu.
Wernisaż pierwszej wystawy pn. „Piekło” odbędzie się 10 kwietnia, w niedzielę o godzinie 16.00 w Hebdowie. Wykład o twórczości Jana Biczysko wygłosi historyk sztuki o. Eugeniusz Grzywacz- dyrektor Centrum Wiara i Kultura w Hebdowie, o „Piekle” Dantego opowie Alicja Biczysko, zagra swoje kompozycje gitarzysta i kompozytor Patryk Filipowcz. Na koniec z widzami porozmawia Jan Biczysko.
Postępy prac artysty, kolejne etapy powstawania dzieła, zdjęcia i krótkie filmy z pracowni można na bieżąco śledzić na otwartym profilu fb Jan Biczysko Rysuje Dantego.
Dorobek twórczy Jana Biczysko
Najważniejsze wystawy zbiorowe: 1985 BWA Łódź/1986, 87, 92, 94 Salon Malarstwa i Rzeźby Kraków/1987 BWA Słubice. Gorzów Wielkopolski, Katowice /1988 Arsenał 88 Warszawa, Poznań, Elbląg/1994 Pryzmat Kraków/2008 Warszawa/2010 Krzeszowice/2014 Hebdów, Słomniki/2015 Słomniki
Wystawy indywidualne: 1990 Galeria Antikon Kraków/1994 Galeria Pod Krokodylem Warszawa/2008 Galeria DK Stokłosy Warszawa/2010 i 2013 Słomniki/2015 Śpiący Jednorożec-wystawa rysunku i malarstwa Wieruszów, Słomniki, Hebdów, wystawa Domowe ćwiczenia na temat aniołów Koszyce/2016- Śpiący jednorożec- wystawa rysunku i malarstwa Galeria sztuki Współczesnej Łomża, Muzeum Regionalne Dom Grecki Myślenice /2017- wystawa rysunku i malarstwa Tak blisko że dotykam w Galerii na Piętrze w Centrum Kultury w Słomnikach, Galeria MOKSiR w Chrzanowie, Centrum Wiara i Kultura w Hebdowie, Galeria Sztuki Współczesnej Elektrownia w Czeladzi, Galeria Centrum Kultury Śląskiej w Świętochłowicach/2018- wystawa zbiorowa Miasteczko w Galerii na Piętrze w Centrum Kultury w Słomnikach, wystawa zbiorowa Kulturowe ślady- kapliczki w Centrum Wiara i Kultura w Hebdowie, w Galerii na Piętrze w Centrum Kultury w Słomnikach; wystawa poplenerowa w Siódmym Lesie k/ Kazimierza Dolnego, wystawa poplenerowa w Świeradowie Zdroju, wystawa poplenerowa Piękno powiatu krakowskiego w Jerzmanowicach i Hebdowie/2019 – wystawa artystów powiatu krakowskiego pn. Zgoda czy spór w galerii Sztuki Współczesnej Elektrownia w Czeladzi oraz w Monachium; wystawa zbiorowa pn. Pasja w Centrum Wiara i Kultura w Hebdowie; wystawa stała Droga Krzyżowa w Publicznej Szkole Podstawowej Zakonu Pijarów im. św. Józefa Kalasancjusza w Rzeszowie
2019 – wydanie albumu pt. Dekameron ze 130 rysunkami wg Boccaccia; premiera albumu oraz wystawa rysunku w Galerii na Piętrze w Słomnikach oraz w Centrum Wiara i Kultura w Hebdowie./2020 - premiera albumu Dekameron oraz wystawa rysunku w Wieruszowskim Domu Kultury/ 2021- premiera albumu i wystawa w Galerii BWA „U Jaksy” w Miechowie, w Galerii Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Czeladzi oraz w Centrum Kultury i Sportu w Myślenicach.