Miasto Zakopane i Zakopiańskie Centrum Kultury intensywnie przygotowuje się do inauguracji wydarzenia, które od lat w okresie majowego weekendu i obchodów UNESCO International Jazz Day jest wizytówką artystyczną i turystyczną miasta pod Giewontem – Jazzowego Zakopanego - 17. Wiosny Jazzowej. W obliczu utrzymującej się pandemii, coroczna bogata w koncerty na żywo i bezpośrednie spotkania z muzykami formuła nie jest możliwa do zrealizowania. Niemniej jednak organizatorzy zadbali, aby i w tym roku nie zabrakło tego festiwalu na mapie wydarzeń kulturalnych Zakopanego, budując w mieście w dniach 24 kwietnia – 2 maja energetyzującą jazzową atmosferę.
Założeniem projektu jest wprowadzenie w przestrzeń Zakopanego muzyki jazzowej w różnorodnych odsłonach - bezpiecznej rozrywki dla mieszkańców i przyjezdnych, którzy odwiedzą nasze miasto
w trakcie jednodniowych wycieczek. Już od 24 kwietnia stolicę Tatr wypełnią dźwięki jazzu, które usłyszymy dzięki rozlokowanym na terenie Zakopanego grającym przystankom. Zachęcamy do poszukiwania tych muzycznych punktów w przestrzeni miasta. Obrandowane logotypem festiwalu, rozbrzmiewające żywiołową muzyką zespołów jazzowych z Czech, Słowacji i Węgier, na pewno umilą wszystkim osobom korzystającym z komunikacji autobusowej czas oczekiwania na transport.
W piątek, 30 maja, podczas UNESCO INTERNATIONAL JAZZ DAY dodatkową atrakcją dla spacerowiczów będzie unoszący się nad ich głowami muzyczny dron, prezentujący standardy jazzowe i zapraszający na sobotnie wydarzenia festiwalowe do Radiowej „Jedynki” i na media społecznościowe Wiosny Jazzowej oraz Miasta Zakopane. Już od samego rana, 1 maja, programem „Jedyne takie miejsce” rozpocznie się bowiem Muzyczna Sobota z Programem Pierwszym Polskiego Radia rejestrowana na żywo w Zakopanem. Transmisja radiowa i online pozwoli na dotarcie
z programem 17. edycji Wiosny Jazowej do wszystkich fanów tego wydarzenia. Na antenie radia pojawią się wywiady z muzykami i organizatorami festiwalu, a wieczorem na wirtualnej zakopiańskiej scenie jazzowej zagrają gwiazdy tegorocznej Wiosny Jazzowej – zespół Harmony Trejo, a po nim w projekcie „Andrzej Zaucha – Songbook” Janusz Szrom i towarzyszący mu czołowi przedstawiciele polskiej sceny jazzowej: Paweł Perliński, Andrzej Łukasik i Marcin Jahr. Streaming obu koncertów w sieci dostępny będzie dla słuchaczy na FB wydarzenia, FB Miasta Zakopane oraz na portalu Zakopane.pl.
Niepowtarzalne brzmienie Harmony Trejo wywodzi się z fascynacji muzyką etno i jazzem oraz z unikatowej syntezy tych dwóch pozornie odmiennych „muzycznych światów”. W skład zespołu wchodzi akordeonista, gitarzysta i kontrabasista - zatem niespotykany zestaw, który przykuwa uwagę specyficznym brzmieniem daleko różniącym się od tradycyjnych brzmień zespołów jazzowych czy folkowych. W swoim repertuarze trio zamieszcza oryginalne aranżacje utworów znanych oraz własne kompozycje. Wszystko utrzymane jest w charakterystycznym dla Harmony Trejo stylu, którego istoty można doszukiwać się w tym co muzyków łączy - wykształcenie jazzowe oraz w tym co ich różni - pochodzenie. Albowiem zespół tworzy zakopiańczyk, góral i wrocławianin.
Po występie Harmony Trejo wysłuchać będzie można utworów wybitnego polskiego wokalisty Andrzeja Zauchy. Program koncertu powstał z utworów ułożonych chronologicznie, wg dat ich nagrywania. Taki porządek utworów znakomicie naświetla drogę artystyczną artysty i w ciekawy sposób pokazuje kierunek rozwoju jego artystycznego języka. Oprócz znanych przebojów „Byłaś serca biciem” , „C’est la vie”, „Siódmy rok” usłyszymy wiele innych, często zapomnianych utworów, które leżakowały na archiwalnych półkach ponad trzy dekady, a po latach będą przeżywały swoją kolejną premierę, ale już w jazzowej odsłonie. Janusz Szrom, wspaniały wokalista i główny inicjator projektu jest także autorem opracowania nutowego wszystkich utworów wykonywanych przez Andrzeja Zauchę, które to opracowanie ukaże się wkrótce w formie książkowej.
Dzięki kompleksowej obsłudze medialnej ze strony Polskiego Radia, projektu „Andrzej Zaucha – Songbook” wysłuchać będzie można w sobotę 1 maja o godz. 20.30 na ogólnopolskiej antenie radiowej „Jedynki”. Rejestrowany „na żywo” koncert dostępny będzie również na portalu Polskiego Radia i w mediach społecznościowych Programu Pierwszego Polskiego Radia.
W tygodniach poprzedzających wydarzenie prowadzić będziemy kampanię promującą Jazzowe Zakopane, Wiosnę Jazzową oraz sezon letni w naszym mieście. Bogata oprawa dziennikarska i antenowa przy współpracy z partnerami medialnymi, w tym w szczególności z Programem Pierwszym Polskiego Radia, realizowane na żywo audycje „Jedyne takie miejsce” czy w formie festiwalowego studia audycja „Muzyczna Jedynka” pozwolą nam na dotarcie z projektem do szerokiego grona ogólnopolskiego odbiorcy.
Tegoroczną Wiosnę Jazzową uda nam się zrealizować dzięki partnerowi strategicznemu Lotto oraz współpracy z partnerami: Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ambasadą Republiki Słowackiej, Ambasadą Węgier w Warszawie, Centrum Czeskim przy Ambasadzie Republiki Czeskiej w Warszawie, Polskim Komitetem do spraw Unesco i Polskim Stowarzyszeniem Jazzowym, International Jazz Day, hotelem Hyrny, Agencją JBBO, hotelem Aries & SPA oraz klubokawiarnią Piekiełko.
Festiwal promocyjnie wesprze również Województwo Małopolskie, dzięki zawiązaniu współpracy
z Stowarzyszeniem Muzyki Filmowej i Jazzowej realizującej w roku 2021 cykliczny projekt pn. Jazz It Up! Kalendarium Jazzowych Wydarzeń Krakowa i Małopolski.
Muzyka jazzowa od lat fantastycznie współgra z charakterem miasta, co podkreślane jest często przez przybywających tu w związku z festiwalem muzyków. Chcąc więc kontynuować Jazzowe Zakopane w ramach mającego powstać na Kulturalnej Stacji Zakopane klubu muzycznego, prowadzonego przez Miasto Zakopane i Zakopiańskie Centrum Kultury, mamy nadzieję, że będziemy mogli zaprosić tam zespoły jazzowe i wykonawców prezentujących jazz na najwyższym poziomie.
Zapraszamy do zapoznania się z programem i śledzenia na bieżąco informacji dotyczących wydarzenia w naszych mediach społecznościowych oraz na portalu Zakopane.pl.
Patronami medialnymi tegorocznego Jazzowego Zakopanego – 17 Wiosny Jazzowej zostali:
Program Pierwszy Polskiego Radia, TVP 2, TVP Kultura, TVP3 Kraków, Radio Kraków, Polska Press, Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Kultura i Sztuka, malopolskaonline.pl, Podhale24, Podhale Region, Proanima, Watra.pl oraz Zakopiec.info
Jazzowe Zakopane - 17. Wiosna Jazzowa Zakopane
UNITED EUROPE JAZZ FESTIVAL
Program
24.04.2021 - 2.05.2021
GRAJĄCE PRZYSTANKI
Miejsce: Zakopane
30.04.2021 / PIĄTEK – UNESCO INTERNATIONAL JAZZ DAY
godz. 8.00 – 18.00
MUZYCZNY DRON
Miejsce: Zakopane
godz. 13.00
KONFERENCJA PRASOWA ONLINE
Transmisja online w mediach społecznościowych FB: @ZakopaneOfficial,
@ WiosnaJazzowaZakopane oraz na portalu www.zakopane.pl
1.05.2021 / SOBOTA
godz. 19.00
KONCERT HARMONY TREJO
HUBICKI, CISŁO, CHOJNACKI
Transmisja online na żywo w mediach społecznościowych FB: @ZakopaneOfficial,
@ WiosnaJazzowaZakopane oraz na portalu www.zakopane.pl
godz. 20.30
Koncert – ANDRZEJ ZAUCHA – SONGBOOK
SZROM,PERLIŃSKI,ŁUKASIK,JAHR
Transmisja na żywo na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia.
Transmisja online na żywo w mediach społecznościowych FB: @ZakopaneOfficial,
@ WiosnaJazzowaZakopane, @RadiowaJedynka oraz na portalach www.zakopane.pl
i www.polskieradio.pl
Wydarzenia i działania towarzyszące
1. Studio Muzyczne WJ - W tygodniach poprzedzających wydarzenie realizować będziemy kampanię promującą Jazzowe Zakopane, Wiosnę Jazzową oraz sezon letni w naszym mieście. Bogata oprawa dziennikarska i antenowa przy współpracy z partnerami medialnymi, w tym w szczególności z Programem Pierwszym Polskiego Radia, realizowane na żywo audycje „Jedyne takie miejsce”, „Muzyczna Jedynka” pozwolą nam na dotarcie z projektem oraz zaproszeniem do Zakopanego do szerokiego grona ogólnopolskiego odbiorcy.
2. Grające przystanki (24.04 – 2.05.2021)
Energetyzującej muzyki jazzowej nie zabraknie również w samym mieście. W ramach projektu na najbardziej uczęszczanej turystycznie trasie autobusu miejskiego powstaną obrandowane logotypem Festiwalu grające jazzowe przystanki, rozbrzmiewające żywiołową muzyką zespołów jazzowych z Czech, Słowacji i Węgier, których celem będzie umilenie wszystkim osobom korzystającym z komunikacji autobusowej czasu oczekiwania na transport. Na przystankach znajdą się również informacje o wydarzeniach festiwalowych.
3. Muzyczny Dron ( 30.04.2021)
Przez cały piątek w przestrzeni Zakopanego towarzyszyć będzie nam muzyczny dron,
z którego popłyną mniej lub bardziej znane utwory jazzowe, umilając w ten sposób wiosenny spacer po naszym mieście, zapraszając na aktywności związane z Jazzowym Zakopanem, jak i na koncerty online odbywające się w ramach tegorocznej Wiosny Jazzowej
3. Konferencja prasowa (30.04.2021)
Konferencja zostanie zorganizowana w Internecie. Udział w konferencji wezmą partnerzy Wiosny Jazzowej Zakopane i partnerzy Jazzowego Zakopanego, organizatorzy i media.