Spotkania z fotografami i fotografkami, odbywające się pod hasłem „Fotografia – pokazać niemożliwe”, poświęcone są nieoczywistym rewirom fotografii i pozwolą na przyjrzenie się z bliska metodom pracy współczesnych artystów. W trzeciej odsłonie cyklu naszymi gościniami będą: Anna Orłowska, Irenka Kalicka i Laura Makabresku (właśc. Kamila Kansy).

Plamka Żółta – trzecia odsłona

Część powierzchni oka zajmuje plamka żółta – to miejsce na siatkówce, gdzie znajduje się najwięcej receptorów wzroku. Jej uszkodzenie może powodować zniekształcenie widzenia, obniżenie ostrości wzroku lub zaburzenie odbioru barw.

W czasie, gdy możliwości spotkań i kontaktów są ograniczone, a sposoby poznawania przez nas świata i komunikacji uległy zmianie i zniekształceniu, już po raz kolejny zapraszamy na cykl spotkań, podczas których rozmawiamy o uważności w fotografii.

W trakcie warsztatów, skupionych wokół konkretnych problemów, zaproszeni przez nas fotografowie i fotografki dzielą się doświadczeniem, przemyśleniami, wątpliwościami. Pokazują tropy, które podejmują w swojej twórczości, opowiadają o swoich metodach pracy.

Spotkania są próbą odejścia od klasycznej, hierarchicznej relacji, w której prowadzący dyktuje sensy i znaczenia. Stawiamy na możliwość wspólnego uczenia się za pomocą wymiany doświadczeń i współtworzenia narracji spotkań.

Trzecia seria spotkań „Fotografia – pokazać niemożliwe” w ramach cyklu „Plamka żółta” poświęcona jest nieoczywistym rewirom fotografii. Wspólnie zastanowimy się, jak pokazać i jak pracować z tym, co wydaje się niemożliwe do uchwycenia: z wyobraźnią, tańcem, transcendencją, ale także marzeniami, przeczuciami i fantazjami. Porozmawiamy o sposobach uchwycenia ulotnych momentów, o budowaniu czułych konstrukcji rzeczywistości, o wyznaczaniu sensu i celu opowieści fotograficznej. Jak wykorzystywać fantazję do pracy fotograficznej? Jak ukazać to, co niemożliwe i irracjonalne? Skąd czerpać inspiracje? I czy marzenia mogą być narzędziem do poznania rzeczywistości?

 

27 października 2021, godz. 18.00

Anna Orłowska

Anna Orłowska - ukończyła Fotografię w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi (2011) oraz w Instytucie Twórczej Fotografii na Uniwersytecie Śląskim w Opawie (2013). Laureatka stypendium Photo Global w School of Visual Arts w Nowym Jorku (2013). Jej prace pokazywane były m.in. w: CSW U-jazdowski w Warszawie, Exile Gallery w Berlinie, galerii Panoptikon w Sztokholmie, na International Festival of Fashion and Photography w Hyeres (FR), w Musée de l’Elysée (CH), w Aperture Foundation (USA) czy w Fundació Joan Miró (E). Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2010, 2013, 2017,2020). Nominowana do nagrody Discovery na festiwalu Rencontres d'Arles 2015 (FR), w 2017 r. otrzymała Overseas Award na Higashikawa International Photography Festival (JP).

 

3 listopada 2021, godz. 18.00

Irenka Kalicka

Irena Kalicka (ur. 1986) – artystka, fotografka. W pełnych groteski, inscenizowanych zdjęciach porusza tematy związane z przemocą, wykluczeniem, cielesnością. Z dużą dozą czarnego humoru i maskarady wyraża swój sprzeciw wobec nietolerancji i napiętnowaniu mniejszości. W swojej twórczości niejednokrotnie wykorzystuje motywy z mitologii i sztuki dawnej, z niepokojem przygląda się nacjonalistycznym nastrojom we współczesnej Polsce . Absolwentka Łódzkiej Filmówki. Dyplom licencjacki obroniła w 2010 roku pod kierunkiem prof. Grzegorza Przyborka, dyplom magisterski w 2013 roku, pod kierunkiem prof. Józefa Robakowskiego i dr hab. Krzysztofa Pijarskiego.

Autorka wystaw indywidualnych Z Igły widły (Fundacja Profile w Warszawie, 2020), Dożynki (Bunkier Sztuki w Krakowie, 2019), Smoka pokonać trudno, ale starać się trzeba (Fundacja Profile w Warszawie, 2016), Koń jaki jest, każdy widzi (Galeria F.A.I.T. w Krakowie, 2015), Gęsia skórka (Fundacja Profile w Warszawie, 2014), I did not have sexual relations with that woman (Galeria SKI w Krakowie, 2014, w ramach Miesiąca Fotografii w Krakowie), Autoportret negatywny (Galeria Pauza w Krakowie, 2012), Totalizator (Galeria AS w Krakowie, 2012). Brała udział w wystawach zbiorowych w najważniejszych ośrodkach sztuki współczesnej w Polsce. Jej prace prezentowane były w trakcie festiwali fotograficznych w kraju (TIFF Festiwal we Wrocławiu, Miesiąc Fotografii w Krakowie, Fotofestiwal w Łodzi) oraz za granicą, m.in. w Kolonii, Bratysławie, Rydze, Arles, Paryżu. Kalicka mieszka i pracuje w Krakowie.

 

10 listopada 2021, godz. 18.00

Kamila Kansy

Laura Makabresku (właśc. Kamila Kansy), ur. 1987 w Brzesku. Ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. Fotograf. Obecnie mieszka i tworzy w Rzeszowie. Jak sama podkreśla chce, by spotkanie z nią dotyczyło symbolicznej wędrówki pomiędzy ciemnością a światłem. Swoje fotografie pokazywała m.in. Poznaniu, Łodzi, Krakowie, Francji, Włoszech czy Wenecji.

 

Ważne informacje:

• Zajęcia przeznaczone są dla młodzieży licealnej oraz osób dorosłych.

• Czas trwania: ok. 2 godz.

• Cena: 30 zł za jedno spotkanie lub 80 zł za 3 spotkania (cały cykl tematyczny).

• Liczba miejsc w grupie: 15 osób (o udziale decyduje kolejność zgłoszeń).

• Warsztaty odbywają się w formule online na platformie Cisco Webex.

• Zapisując się prosimy o podanie w tytule maila tytułu oraz daty interesujących Państwa warsztatów.

• Zapisani na warsztaty uczestnicy otrzymają na podany nam adres mailowy:

- nr konta bankowego, na które należy dokonać opłaty;

- link, przy pomocy którego będzie można dołączyć do warsztatów;

- instrukcję logowania.

• Informacje i zapisy: [email protected].

• W przypadku nieobecności na warsztatach online nie ma możliwości odrabiania zajęć w innym terminie.

• Informujemy, że w razie rezygnacji z udziału w warsztacie online bilety zakupione przez Internet nie podlegają zwrotowi.